Zlatou slavicí se při návratu ankety popularity stala Ewa Farna. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří my poslali hlasy. Je to patnáct let od chvíle, kdy jsem tu stála poprvé,“ řekla na pódiu dojatá zpěvačka, která se vítězkou divácké ankety stala vůbec poprvé. Na druhém a třetím místě se umístily Lucie Bílá a Eva Burešová.

Legendárního Karla Gotta, který ovládl poslední ročník ankety v roce 2017 a celkem uspěl v neuvěřitelných 42 případech, letos na první příčce v kategorii zpěváků vystřídal Marek Ztracený. „Tuhle cenu bych chtěl poslat nahoru Karlu Gottovi,“ prohlásil ve své děkovné řeči Ztracený, který se stal zároveň i absolutním vítězem letošního ročníku ankety. Druhou příčku obsadil Pokáč, třetí se pak umístil frontman kapely Kryštof Richard Krajčo.

Helena Vondráčková s deskou Ostrov
Ostrov Heleny Vondráčkové je zpět. Album vychází v jubilejní edici

Vítězem v kategorii hudebních skupin se stala kapela Mirai. „Přijde mi to neuvěřitelné, protože kapely, které byly před námi na podiu, jsou kapely, které jsme hrávali na lyžáku u táboráku,“ neskrýval respekt k soupeřům frontman kapely Mirai Navrátil. Na druhém místě totiž skončila skupina Kryštof, na třetím místě se pak trochu překvapivě umístili vítězové řady předchozích ročníků z kapely Kabát.

Poprvé v historii 

Vůbec poprvé v historii ankety letos mohli diváci hlasovat v kategorii hip-hop a rap. Anketu ovládl Martin Pohl vystupující pod pseudonymem Řezník. Ve své řeči se ostře vymezil vůči české hudební scéně i anketě Český slavík. „Rád bych poděkoval fanouškům, ale příště už mi ty hlasy neposílejte,“ prohlásil. Na druhém, respektive třetím místě se umístili Marpo a Raego.

Řezníkova slova nezůstala bez odpovědi. „Podle mě jste shnilá plesnivá osoba, která se schovává pod maskou. Nedivím se, nikdo vás nechceme potkávat,“ reagovala později zpěvačka Monika Bagárová, která předávala cenu pro stříbrného slavíka v kategorii zpěváků. 

MARIE ROTTROVÁ v O2 areně v Praze.
Hvězdná Lady Soul má osmdesát. Oslavu Marie Rottrové zrušila nákaza

Cenu posluchačů Rádia Impuls získal Marek Ztracený s písní Moje milá. Nejstreamovanější písničkou českého internetu se pak staly Rozdělený světy zpěváka Viktora Sheena. V průběhu večera mohli diváci hlasovat pro svého favorita v kategorii Objev roku, jejímž vítězem se nakonec stal Michal Horák.

Anketa o nejpopulárnější hudební interprety v Československu vznikla v roce 1962 a u jejího zrodu stál tehdejší redaktor časopisu Mladý svět Ladislav Smoljak. Do roku 1991 nesla název Zlatý slavík, v roce 1996 na ni pak navázala anketa Český slavík. Naposledy se ceny předávaly v roce 2017, po tříleté pauze se pak anketa vrátila v letošním roce s novým prezidentem Karlem Janečkem. Hlasování se letos zúčastnilo více než 220 tisíc lidí, kteří odeslali přes 1,7 milionu hlasů.