Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chinaski: Nechceme hrát pořád dokola Dlouhej kouř

Vizovice /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Třiačtyřicátý ročník Vizovického trnkobraní je už minulostí. Ve třech festivalových dnech se na hlavním pódiu vystřídaly desítky kapel. Headlinerem přehlídky byla letos kapela Chinaski. Přestože se páteční program dostal do skluzu, tisíce fanoušků trpělivě čekaly na šestici známých hudebníků. A ti je nezklamali. Během hodinového koncertu publiku nabídli staré šlágry i ochutnávku z nové desky, která se za pár týdnů dostane na pulty obchodů.

3.9.2010
SDÍLEJ:

Chinaski, 2010Foto: turner.cz

Koncertujete ve Vizovicích po několikaleté pauze. Jak se vám hrálo?

Michal Malátný (zpěvák): Moc dobře, protože v podstatě jsme s kapelou zavření ve studiu a zahrát si naživo před lidmi je super. Jsme nadšení a nadržení na živé hraní. Vůbec teď nehrajeme v Čechách, protože připravujeme turné a koncert na Trnkobraní byl výjimkou.

Šňůru chystáte na podzim. Prozradíte, co publikum čeká?

Michal Malátný: Už tak dva tři měsíce na něm pracujeme. Je to nesmírně náročné. Oslovili jsme zahraniční produkci, Brita žijícího v Americe, Simona Sidi.

Jak k té spolupráci došlo?

Otakar Petřina (bubeník): Byli jsme s Ondrou (Ondřej Škoch – baskytarista, pozn. red.) na koncertu Pink a tak hrozně nás to nadchlo, že jsem obeslal různé zahraniční produkce. Lidi od Pink nám doporučili Simona. Právě jezdil s Depeche Mode, Annie Lennox a podobnými hvězdami a on na nabídku kývnul. Podle mě to pro něho byla výzva, protože s nikým z Východu ještě nespolupracoval. Sešli jsme se v Los Angeles, když jsme jeli turné po Americe a plácli jsme si. Za měsíc přijede.

Než se začneme bavit o novém albu, pojďme ještě zavzpomínat na turné po Státech. Jak vás přijali fanoušci?

Petr Kužvart (trumpetista): Samozřejmě byli super. Na nás většinou chodí Češi. Atmosféra bývá skvělá, protože nesmírně veselí a vděční. A vlastně někdy i smutní. Stýská se jim, tak si večírky pořádně užívají, zvlášť, když jim přijede zahrát česká kapela.

Předpokládám, že to byla šňůra po klubech. Je to tak?

Petr Kužvart: Ano. Simon se byl podívat na jeden z našich koncertů. Musím říct, že jsme byli docela nervózní. Protože přeci jenom jsou to vystoupení, které jsou v podmínkách hospod a klubů. Ale jemu se to líbilo a fakt to vzal.

Otakar Petřina: Byli jsme nervózní hlavně z toho důvodu, že on jezdí jen velké arény, které pojmou čtyřicet padesát tisíc lidí. Takže když jsme byli v klubu, kde bylo dvě stě lidí, moc nám to nepřidalo. Ale líbilo se mu to a to je důležité.

Takže je možná i další spolupráce do budoucna?

Otakar Petřina: Určitě bychom byli rádi. Je to pro nás velká výzva. Pokud vím, tak nikdo od nás ani ze Slovenska si ještě takovou produkci nezajistil. Simon prostě není žádné béčko. (Úsměv.)

Kolik práce se skrývá za novým albem Není na co čekat?

Ondřej Škoch (baskytara): Deska vznikala asi dva roky. Dlouho jsme se scházeli a snažili jsme se hrát písničky naživo. Byl to trochu jiný systém práce, než jakého jsme se drželi dřív, kdy až ve studiu jsme postupně nahrávali nástroje. Album jsme chtěli nahrát co nejvíc live a to jsme dodrželi. V samotném studiu jsme strávili asi dva měsíce. Tam už to šlo rychle. Tím, že už jsme skladby měli naučené, po prvním týdnu byly hotové základy a pak už jsme si s tím jen hráli. (Úsměv.) Ale samotná příprava a psaní písniček bylo dlouhé. Snažili jsme se celou věc nepodcenit.

Otakar Petřina: Každé dva měsíce jsme jezdili na soustředění. Pokaždé jsme se zavřeli v Chomutově na pět dnů do takového velkého baráku a tam jsme zkoušeli.

Petr Kužvart: Jednou jsme byli i na chatě Davida Kollera v Mikulově. Tam to bylo bezvadné. Ve finále jsme vybírali asi z třiceti písniček.

Zajímalo by mne, jakým způsobem probíhá selekce skladeb? Hlasujete, hádáte se nebo se shodnete?

Ondřej Škoch: V podstatě jsme se domluvili, že hlavní slovo bude mít Michal a Franta (kytarista, pozn. red.), a pak jsme taky poslouchali názory zvenčí. Pak jsme se pohádali a vybrali třináct písniček. (Úsměv.)

Ty, které zbudou, strkáte do šuplíku nebo se s nimi loučíte?

Ondřej Škoch: Párkrát se stalo, že jsme do šuplíku sáhli, ale je to spíš výjimka.

Michal Malátný: Fakt je, že jakmile už se tam jednou dostanou, většinou zůstanou zapomenuté. Pokud totiž písnička kapelu nezaujme napoprvé, máme vyzkoušené, že za moc nestojí. Takže náš šuplík je narvaný písničkami. (Úsměv.)

Když takhle intenzivně pracujete a jste neustále spolu, jak řešíte ponorkovou nemoc?

Michal Malátný: Naše ponorky, no to je luxus. (Smích.) Za ta léta, co se známe, jsme se spolu naučili vyžít i s ponorkou. Víme, že takové ty kecy: „S tebou už nikdy nebudu hrát!“ jsou zbytečné. Ponorky máme, ale spíš se jim smějeme, než abychom je nějak prožívali.

Turné má šest zastávek ve velkých městech. Jak k tomu přijdou chudáci vaši fanoušci z menších měst?

Michal Malátný: Nepřijdou zkrátka. Uslyší nás na jaře. Teď jedeme velké haly a příští rok pojedeme po okresních městech. Prostě ty kulturáky pro tisíc až dva tisíce lidí, kde předvedeme skoro stejný program, ale upravený pro menší prostor. Tohle velké turné si chceme užít a za půl roku, až to budeme umět, zahrajeme i v menších sálech. (Úsměv.)

Otakar Petřina: Ono prostě nejde narvat do menších hal to, co chystáme. A víte co? Mě trošku mrzí, že už upadla taková ta doba dojíždění na koncert. Myslím si, že pokud chtějí zažít velkou show, měli by sednout na vlak a vyrazit do hal.

Momentálně máte plnou hlavu příprav na šňůru. Je ještě něco, na co se těšíte?

Michal Malátný: Hlavně se těšíme na nové písničky. Furt hrajeme dokola ty staré, což je v pořádku, lidi to baví, ale nás už to občas nebaví.

V kterém okamžiku zjistíte, že jste se trefili a výběr skladby byl šťastný?

Michal Malátný: No to je otázka. Hodláme se do toho vrhnout a uvidíme. Každopádně na turné přehrajeme skoro celou desku. Myslíme si, že písničky, které na ní jsou, nejsou horší, minimálně jsou stejně dobré, ne-li lepší než ty staré. Hrozně chceme hrát nové věci a ne pořád dokola Dlouhej kouř.

Unikátní podzimní t-music Chinaski tour v americké produkci!


Letošní podzim bude mít skupina Chinaski skutečně velmi rušný. A ve velkém stylu!

„Není na co čekat“ to je název jejich osmého studiového alba, které vyjde nejprve digitálně 8. září a o 14 dní později ve „standardní plastové“ podobě rozšířené o bonusy.

Dalším důležitým dnem bude úterý 28. září. To odstartují Chinaski v pardubické ČEZ Aréně premiérový koncert t-music Chinaski tour.

Celé turné je v produkci Brita Simona Sidiho působícího v Malibu, Los Angeles, který je ve světě dobře známý jako show designér a producent, a jeho týmu. Otec tří dětí žijící v Los Angeles je proslulý perfektní profesionální přípravou a dokonalou souhrou projekcí, zvuků a světel. Posledních pět ročníků American Idol, koncerty Depeche Mode, P. Diddy, Kanye West, Annie Lennox nebo třeba Rogera Waterse – to je jen stručný výběr z jeho portfolia.

Simon se setkal s kapelou letos na jaře během jejich zámořského turné. Došlo k němu vlastně tak trochu náhodou, jak popisuje Michal Malátný: „Kluci byli na koncertě Pink a show je hrozně nadchla. Ota ještě ten večer sednul na mail a „zkontaktoval“ její tým, bohužel však kvůli jeho časové vytíženosti, byl odmítnut, ale doporučili mu velmi cenný kontakt na uměleckého producenta Simona Sidiho, který spolupráci s Chinaski přijal. Oslovili jsme samozřejmě i jiné zahraniční produkce, ale tady to zafungovalo i lidsky. Po několika mailech jsme se s ním v L.A. sešli a on nám ukázal kompletně připravený návrh pódia, světel a projekcí. Po dvouhodinovém rozhovoru bylo jasné, že spolupráce bude nevšedním zážitkem pro obě strany. Simonovi se ke všemu moc líbilo naše DVD 07 z posledního velkého turné, právě to u něj rozhodlo, proč chtěl do projektu jít.“

V Pardubicích budou Chinaski „trénovat“ několik dní před koncertem samotným. Generálka je naplánovaná na večer před premiérou. Netradičně pojaté je i pódium. Počítá totiž s účastí diváků přesně v jeho středu. Diváci odsud budou mít naprosto stejný rozhled jako sami Chinaski.

Podzimní t-music Chinaski tour je u nás naprosto originální a doslova průkopnický koncertní projekt. Show v tomto stylu u nás ještě nebyla.

Hostem t-music Chinaski tour bude stále populárnější skupina Eddie Stoilow.

t-music Chinaski tour se zastaví v šesti velkých halách naší republiky

28.09. PARDUBICE - ČEZ ARÉNA

30.09. OSTRAVA - ČEZ ARÉNA

07.10. LIBEREC - TIPSPORT ARÉNA

09.10. KARLOVY VARY - ARÉNA

12.10. BRNO - HALA VELKÁ VODOVÁ

14.10. PRAHA - TESLA ARÉNA

(zdroj: turner.cz)

Autor: Silvie Pospíšilová

3.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Vondráček
2 9

Hnutí ANO navrhne na předsedu Sněmovny Vondráčka

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
46 9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Grémium ČSSD naplánovalo mimořádný sjezd. Bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. Podle Chovance grémium řešilo technické věci, ale také taktiku pro jednání.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení