Paul McCartney: Egypt Station

Paul McCartneyZdroj: Archiv DeníkuExBeatle patří k těm rockerům, kteří umějí stárnout s noblesou a jejichž tvorba neztrácí na kvalitě. Navíc se nebrání novým vlivům, takže jeho tvorba nezní zastarale. Svou roli v tom na aktuální desce Egypt Station sehrál i producent Ryan Tedder, zpěvák poprockových OneRepublic a spolutvůrce úspěšných nahrávek Beyoncé nebo Taylor Swift. Jednotlivé písničky pojal sir Paul McCartney jako stanice na železniční trati. Jasným hitem alba je skladba Fuh You. Klip k ní vznikl v Paulově rodném Liverpoolu.

Eric Clapton: Happy XmasAlbum Erica ClaptonaZdroj: Archiv Deníku
Tak dlouho se díval, jak jeho kolegové a kamarádi vydávají vánoční desky, až zatoužil mít také jednu.  Britský kytarista a zpěvák Eric Clapton už nemusí nikomu nic dokazovat. Pro fanoušky poctivého blues a rocku je žijící legendou, a i kdyby chtěl zhudebnit telefonní seznam, svět mu zatleská. Letos si prostě udělal radost a natočil své oblíbené zimní melodie: White Christmas, Jingle Bells, Silent Night… Chtěli jste je vždycky slyšet s Claptonovým chraplákem? Na albu Happy Xmas máte možnost.

Zaz: Effet miroir
Francouzská zpěvačka Zaz vydává nové album.Zdroj: Archiv DeníkuSamojediná vzkřísila francouzský šanson a přenesla ho do třetího tisíciletí. Zaz, vlastním jménem Isabelle Geffroy, okouzluje publikum ve všech koutech Evropy viz její nadšeně přijatý koncert na Colours Of Ostrava před čtyřmi lety. V únoru dorazí na dva večery do pražského Fora Karlín a přiveze s sebou novou, už čtvrtou studiovou desku Effet miroir (Zrcadlový efekt). Tu inspirovalo právě cestování a poznávání nejrůznějších tváří. Ne náhodou zpívá Zaz v pilotním singlu Qué vendrá španělsky.

Bennett & Krall: Love Is Here To Stay

Tonny Bennet a Diana KrallZdroj: Archiv Deníku

Prakticky všechno, do čeho se pustí zpívající pianistka Diana Krall, skončí úspěchem. Ať už jde o jazzové standardy, bossanovu nebo písně, které napsala se svým manželem Elvisem Costellem. Tentokrát spojila síly s doyenem amerických swingařů Tonym Bennettem. Výsledkem je album duetů, na němž se dvojice poklonila skladbám bratrů Gershwinů. Jednu z nich, Fascinating Rhythm, nazpíval Bennett už před 70 lety. Kuriozita, která ho nyní dostala až do Guinnessovy knihy rekordů.

Muse: Simulation Theory

MuseZdroj: Archiv DeníkuJedno z nejočekávanějších alb letošního roku bylo to od britských Muse. Osmá studiová deska Simulation Theory je hudebním koktejlem, který se nezalíbí všem. Zároveň se vymyká klasické tvorbě této trojice. Jako by se Muse všemi těmi syntezátory a neony vraceli do osmdesátých let. Texty jsou naopak aktuální. Autoři se v nich rozhoř-čují nad diktátory, fragmentací Evropské unie či „fake news“. Fanoušky potěší rocková pecka Pressure. Kusy jako Break It To Me a Get Up And Fight mají ambici přilákat nové posluchače.

The Kooks: Let's Go Sunshine
Kapela patřící k nejslavnějším indie rockovým formacím vyrukovala po letním vystoupení na českém festivalu Rock For People se svou pátou des-kou Let's Go Sunshine. V rozhovorech The Kooks avizovali, že vydávají přelomový mate-riál, srovnatelný s hity jako Eleanor Rigby od Beatles. Nakonec přišli se svým obvyklým standardem, který však přesto stojí za poslech. Největším tahákem alba je bezesporu singl No Pressure, doprovázený videoklipem. Vydařily se i songy Four Leaf Clover a Kids.

Mark Knopfler: Down The Road Wherever

Mark KnopflerZdroj: Archiv DeníkuNenápadně dokonalý kytarista a zpěvák Mark Knopfler pokračuje ve své pozdní krasojízdě, kterou zahájil před více než dvaceti lety na albu Golden Heart. To znamenalo po rozpadu jeho kapely Dire Straits úplně novou, a snad ještě zajímavější kapitolu. Rodák z Glasgow je v tom, co hra-je, konzistentní: trocha country, špetka blues, a rozhodně starý dobrý rock. Mikropříbě-hy, které si píše, by nikdo jiný nedokázal takhle vyprávět. Na aktuálním CD se vrací do mládí. Pomalu a líně, žádný spěch.

R.E.M. At The BBC

R.E.MZdroj: Archiv DeníkuFormálně sice neexistují, ale ve skutečnosti jedou dál. Kultovní skupina z univerzitního města Athens v Georgii dopřává fanouškům i přes svůj sedmiletý odpočinek občasné dárky v podobě raritních kompletů. Před čtyřmi lety to bylo famózní dvojalbum živé akustické hudby z koncertů Unplugged. Teď přichází výpravný box R.E.M. At The BBC, do kterého Michael Stipe a spol. napěcho-vali osm disků s téměř 150 nahrávkami a bonusovým DVD. Snímky britského rozhlasu vznikly mezi lety 1984 a 2008.