Fanoušci si taky tentokrát přijdou na své. Během čtyř dnů vystoupí 80 zahraničních, 61 českých a slovenských kapel a hudebníků mnoha žánrů.

Zájemci, kteří se rozhodnou pro návštěvu festivalu na poslední chvíli, si mohou vstupenky zakoupit v pokladnách přímo u vstupu do areálu Colours of Ostrava. K dispozici jsou stále čtyřdenní i jednodenní lístky.

První den poznamenal vytrvalý déšť

Úvodní den festivalu pro mnohé příchozí znamenal i neočekávaný bojový úkol řadu návštěvníků totiž nemile překvapilo deštivé počasí. Velmi žádaným zbožím se proto hned na úvod akce staly pláštěnky a gumáky.

Ty se přitom dají sehnat přímo v areálu festivalu. Nejobyčejnější jednorázové pláštěnky jsou například k dostání i v ostravském infostánku, a to za čtyřicet korun. Někteří stánkaři pak ale na místě nabízí i odolnější pestrobarevná ponča.

Jejich cena se pohybuje kolem stokoruny. Ani vytrvalý déšť ale většinu diváků nedokázal odradit. Skalní nadšenci nedočkavě před pódii čekali na své oblíbené interprety i desítky minut před zahájením. Mnozí se ale raději schovávali a volili tak spíše stánky s občerstvením. Skvělá atmosféra se nicméně nesla celým festivalovým areálem.

Předpovědi meteorologů pak hlásí podobné podmínky i pro nadcházející dny, počasí by se podle nich mělo pomalu začít umoudřovat v průběhu pátku. Sobota by následně měla návštěvníkům Colours dopřát i příjemnější teploty.

Colours zpestří i amatérští hudebníci

Hrajete na hudební nástroj? Zpíváte? Máte kapelu? V tom případě můžete během své návštěvy festivalu Colours of Ostrava sami vystoupit na jednom z pódiu.

Pro zájemce totiž organizátoři připravili v rámci projektu Čistý festival takzvanou REC.busking stage, tedy scénu zaměřenou především na amatérské a pouliční interprety.

Přihlášky byly dostupné prostřednictvím formuláře na webu festivalu, registrace pak ale budou probíhat i přímo na místě.

Amatérská scéna, která se na Colours poprvé objevila už v roce 2013, navíc nabídne i kvalitní ozvučení a zároveň bude možnost si nástroje zapůjčit, jejich pronášení do areálu je totiž zakázáno.

Ve speciálních workshopech pak proběhne i výroba recyklovaných instrumentů. Podmínkou pro vystoupení je tak pouze platná festivalová vstupenka a jistá míra odvahy. „Loni byla scéna příjemně zaplněná diváky, během odpoledne nabídla posezení pro desítky lidí, v podvečer až pro dvě stovky,“ přibližuje tiskový mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

V průběhu všech čtyř festivalových dní budou mít následně návštěvníci možnost poslechnout si i vítěze soutěže REC.stage, vystoupí zde tedy kapely Plyš, Teepee, Pilot Season, Monna, Vojta D, This, Kool-Air a Mala Rucks. „Stage je navíc otevřená i profesionálním kapelám, takže v minulosti neočekávaně vystoupil třeba David Koller,“ dodává Sedlák.

Zajímavým bonusem pro letošek bude i busking (pouliční umění) hned u vstupní brány. Tam si navíc hudebníci nemusí vyřizovat žádné akreditace nebo vyplňovat registrační formuláře. Pořadatelé tedy amatérským interpretům v rámci letošního festivalu dopřejí hned několik příležitostí, jak se realizovat.

PAVLÍNA VÍTKOVÁ

TIPY DENÍKU NA DNEŠNÍ DEN:

Leonard Bernstein: Mass
14.00 - 16.15 hodin Cylinder Gong stage
Bernsteinova Mše je něco mezi obřadem, koncertem a divadlem, která v různých hudebních stylech osciluje mezi klasikou, rockem, jazzem a muzikálem. V hlavní roli exceluje zpěvák, herec a performer Vojtěch Dyk.

Polská skupina Krzikopa
16.30 - 17.30 hodin Fresh stage
Kapela Krzikopa prezentuje „elektro-folklórním stylem“ staré lidové písně Slezska. Vedle tradičních nástrojů, jako jsou akordeon nebo housle, k nim patří i netradiční „dýdžejský“ pult a speciální souprava bicích, což ve výsledku přináší nezvyklý hudební projev.

Banditos
19.00 - 20.00 hodin Drive stage by Mini
Pět zarostlých jižanských rockerů a žena s vřískavým hlasem Janis Joplin jménem Mary Beth Richardson. To je americká kapela Banditos, která prý svým hlasem dovede otřást stěnami tak, až z nich padá omítka. Velký hudební nářez, v němž rezonuje několik hudebních stylů.

Beránci a vlci
20.15 - 21.15 hodin Kofola CS stage
Cenou Anděl 2018 oceněný velkolepý projekt skladatele a kontrabasisty Mariana Friedla a jeho přátel: Jitky Šuranské Tria & Ženského sboru z Kudlovic & Sdružení nezávislých jazzmanů & Stará beskydská muzyka RukyNaDudy. Ti všichni se objeví na pódiu.

Pharrell Williams se skupinou N.E.R.D.
22.45 - 00.00 hodin Česká spořitelna stage
Světoznámý hudebník a producent Pharrell Williams se představí se skupinou N.E.R.D. Se svými spoluhráči Chadem Hugem a Shayem Haleym by měl diváky roztančit výbušnou kombinací hip hopu, funky, rocku, R&B a elektroniky.