S předpokládanou účastí 30 000 lidí má 12. července 2008 šanci stát se největší hudební událostí nadcházejícího léta ve střední Evropě.

Vše o festivalu najdete mezi souvisejícími články vpravo!

Festival proběhl poprvé v roce 1998 v anglickém Liverpoolu a za deset let existence se s průměrnou návštěvností 40 000 lidí stal vedle Glastonbury, Readingu a V Festivalu jedním z největších festivalů ve Velké Británii.

Od ostatních festivalů letošního léta se liší moderní dramaturgií, zaváděním nových trendů a uvedením hlavních představitelů světové taneční scény.

Lahůdkou letošního ročníku, jenž se uskuteční na sedmi pódiích v prostoru letiště v Břeclavi, budou kromě „dýdžejů“ Sashy, Johna Digweeda a Ferryho Corstena skupiny Ladytron, Gus Gus a Booka Shade. Z českých kapel zde vystoupí Tata Bojs, Gangalabasta nebo Swordfishtrombones.

Tuto událost taneční hudby, která se koná v zemích celého světa, hostilo Česko již třikrát. Letos poprvé se příznivci festivalu sjedou na jih Moravy. Pořadatelé si břeclavské letiště vybrali kvůli jeho výhodné poloze na pomezí tří států.

Organizátoři Creamfields předpokládají i tisíce návštěvníků z ostatních evropských zemí. Na sedmi pódiích se představí na sto dvacet kapel a hudebníků ze všech koutů světa i z domácí scény.

Letošní ročník Creamfields se od ostatních festivalů liší moderní dramaturgií, zaváděním nových trendů a uvedením hlavních představitelů světové taneční scény. Hlavními hvězdami festivalu jsou tři světoznámí DJs, a to Sasha, John Digweed a Ferry Corsten. Českou scénu na festivalu bude reprezentovat DJka Lucca, DJ Loutka nebo DJ Tráva. Před samotným festivalem se mohou zájemci v pátek 11. července na letišti v Břeclavi rozehřát na Warm up party, na které se představí české kapely Tata Bojs, Gangalabasta, Voodooyoudoo?, nebo DJ Ibe.

Z dalších umělců, kteří se na festivalu představí, jsou například i Holanďan Michel De Hey, zvukový experimentátor Funk D Void, přední světoví představitelé stylu progressive house – Britové Lexicon Avenue, Australan Kasey Taylor a Maďar Corvin Dalek a kompletní česká Djská špička – Lucca, Ladida, Orbith, Katcha, Loutka a Tráva.

Creamfields začíná v sobotu 12. července ve 14 hodin na břeclavském letišti.

Plakát Creamfields


Na letišti startuje taneční šílenství

Lidé v Ladné a možná i dalších obcích Břeclavska se asi příliš nevyspí. Břeclavské letiště totiž ovládne jedna z největších hudebních událostí léta ve střední Evropě – festival Creamfields. Taneční svátek s desetimilionovým rozpočtem začíná už dnes v pět hodin odpoledne. „Jde hlavně o to, aby tam policie udržela pořádek. Jestli hluk uslyšíme až sem, tak si užijeme, ale co s tím naděláme? Jen aby nebyly zbytečné výtržnosti, z toho mám hlavně obavy,“ svěřila se Jaroslava Zálešáková z Ladné.

Zástupce břeclavského policejního ředitele pro uniformovanou policii Vladimír Kučera její obavy mírní. „Není to žádná techno párty. Lidé si sem přijedou zatančit a udělat si pohodu. Ptal jsem se kolegů v Roudnici nad Labem, kde byl Creamfields naposledy. Říkali, že to bylo bez problémů,“ uvedl Kučera.

Přesto bude policie v Břeclavi v pohotovosti už od dnešních deseti hodin dopoledne. Až do nedělního večera. „Do akce se zapojí sto deset policistů z obvodního oddělení, dopravního inspektorátu, ale i psovodů,“ řekl Kučera, který odmítl srovnání Creamfields s Rockem pod zámkem. „To byla jednorázová akce. Teď se už od pátku objeví v Břeclavi a okolí řekněme patnáct tisíc lidí, kteří se budou chtít bavit,“ podotkl.

Podle něj se budou policisté pohybovat hlavně ve městě, na silnicích, parkovištích a v přilehlém stanovém městečku. „Naším úkolem je postarat se o pořádek mimo festivalový areál. Nebudeme nahrazovat pořadatelskou službu. Jedině, pokud by nás požádali o pomoc,“ vysvětlil Kučera.

V akci bude i dvacet městských strážníků. Přímo na festival pak bude dohlížet sedmdesát členů bezpečnostní agentury najaté pořadateli. „Těžko říct, kolik lidí přijede. Kapacita areálu je třicet tisíc osob. Je to největší jihomoravský festival. Očekáváme, že cizinců by mohlo být zhruba tolik jako Čechů,“ odhaduje Pavel Tesař z pořádající brněnské agentury Mersey.

„Lidé z okolí se mohou bát snad jenom hluku. Sto deset decibelů se ponese minimálně do Ladné, ale možná i dál,“ myslí si policista Kučera.

Tesař to však odmítá. „Hudba bude slyšet trochu v Ladné, ale v Břeclavi a dalších obcích ne,“ uklidňuje veřejnost. Ani ladenský starosta Zdeněk Juračka nechce vyvolávat předčasnou paniku. „O všem jsme informovaní. Dvě největší pódia by měla být otočena mimo Ladnou. Žádný vážnější problém snad nenastane,“ vyjádřil naději.

Na Creamfields přijede i ministr školství Onřej Liška

Strana zelených na Creamfields zahajuje krajskou volební kampaň a zvolila neobvyklý způsob komunikace - pomocí komiksových letáků.

Autorem těchto zelených obrázků je známá postava brněnské graffitti scény Timo. Strana zelených chce zapojit návštěvníky festivalu do tvorby samotné kampaně, a to formou nedotvořených obrázků a ankety. Každý, kdo anketu vyplní, bude v obrázkovém stanu odměněn nealkoholickým mojitem nebo zeleným čajem. A po 17. hodině dostanou účastníci festivalu možnost dát si mojito přímo s ministrem školství Ondřejem Liškou.