Vzniklo loni, nechtěl ho „nehotové" pustit mezi lidí. Na to si fanoušků moc váží. Počkal a vyšlo až letos v listopadu. Originální ústeckou premiéru mělo CD, jeho první hit „Noel", v Ústí na Lidickém náměstí  27. listopadu na rozsvěcení vánočního stromu. Byl to pěkný zážitek slyšet, jak se skvělý zvuk písně majestátně nese náměstím.

Druhá premiéra Čeká album v sobotu v DK Teplice. David živě představí v doprovodu Severočeské filharmonie, je vyprodáno. Logicky. Trošku vám to vynahradíme nyní zde rozhovorem s Davidem Deylem.

ALBUM NA DVA ROKY

Jak jste spokojen s albem „Moje Vánoce"?

Jako předchozí album „V ozvěnách" jsem ho točil se Severočeskou filharmonií. Vznikal dva roky a kdo ho slyšel, říkal mi, že má evropskou úroveň zvuku, podařilo se nadstandardně. Na to, že to jsou vánoční písně, zní vážně exkluzivně.

Co vše zazpíváte v Teplicích?

Bude to můj vánoční koncert se symfonickým orchestrem, tradiční vyvrcholení mé sezony v plné parádě. Se symfonií nabídnu mix: Zazní písně z CD „V ozvěnách", určitě nějaká muzikálová věc, když už je máme nacvičené, a ve druhé půlce koncertu vánoční písně. Budu se snažit posluchače a fanoušky naladit na vánoční atmosféru. Už se na to těším, miluju Vánoce a to vše, co k nim patří. Včetně dárků, jídla, sněhu…

Na desce „V ozvěnách" děkujete andělovi. Stál při vás také při desce vánoční?

Myslím, že andělé stojí při mně pořád. Nestát při mně, tak bych album nedodělal. Mělo vyjít už loni, ale bylo to vše tak náročné, že jsem si řekl: „Nebudu vydávat něco, za čím si nestojím na 100 %". Vyčerpalo mě fyzicky i psychicky, ale teď si za albem mohu stát. Je dokonalé tak, jak bych si představoval.

Svou první vánoční desku pojal Václav Neckář jinak, není jen vánoční. To je výhoda. Může z ní písničky zpívat celý rok, aniž by chtěl, aby „sněžilo v létě". Jak to máte vymyšlené, musí ty písně znít „jen" o adventu a o Vánocích?

Určitě. Tedy nebude-li někdo v létě chtít, ať zpívám píseň „Noel", první singl CD „Moje Vánoce". Ta deska je dělaná na Vánoce, takže ty písně budu moci zpívat dalších deset let od konce října do Vánoc. Mám repertoár na vánoční atmosféru, ten je pro mě nesmrtelný. Těší mě, že ho můžu zpívat přeženu-li to do svých padesáti let každé Vánoce.

DESKA PRO ATMOSFÉRU

Váš muzikálový program je striktně anglicky. Jak to je vymyšlené na vánoční desku?

Mám představu, že když si v Čechách i na Slovensku pustí lidi to CD, streamingovou službu Spotifly či telefon, chtěl jsem, ať při tom zní čeština. Jsme Češi a já jsem na to hrdý. Pustí si mé album a jdou ke stromečku, jí štědrovečerní večeři nebo se lije olovo. Že album navodí v rodinách tu vánoční atmosféru.

Je náhoda, že současně vyšlo vánoční album také Monice Absolonové?

Máme stejného distributora, což je firma Supraphon, jinak je to ale náhoda. Já sice mohl ještě své album posunout, ale neměl jsem důvod. Cítím, že si s Monikou, mou kamarádkou, nekonkurujeme. Přeju jí, ať je její vánoční album „Až do nebes" (www.studiodva.cz) stejně úspěšné jako moje.