Co vás ke crossoveru přivedlo, dřímal ve vás už delší dobu?

Dřímal. Zároveň mi lidé z branže, z různých marketingových oddělení radili, abych se na něj zaměřil, že mi bude sedět nejvíc. Dnes už vím, že crossover je cesta, po které se chci skutečně ubírat, věřím, že se díky ní posunu někam dál. Myslím tím i k jinému publiku. Kdysi jsem chtěl mít plakát v Bravu, chtěl jsem být idolem pro teenagery, teď je mým cílem koncertovat právě v doprovodu velkých orchestrů, zpívat vyzrálejšímu posluchači.

Čímž se naprosto odlišíte…

To chci. Nejsem rocker, ani folkař, mám klasické vzdělání zpěvu a klavíru, dokážu si napsat písně crossoverového stylu, takže to byla moje jediná šance. Hodně mě ovlivnila Lara Fabian, Josh Groban a Il Divo, to jsou lidé, kteří tento žánr zastupují. Zajímavé je, že celosvětově se mu až tolik interpretů nevěnuje, na rozdíl od popu či pop rocku, takže je v něm i lepší šance na uplatnění.

Vaše novinka obsahuje dvanáct písní, u všech jste autorem hudby, tedy vyjma těch převzatých…

Ano, z převzatých – například právě i od Lary Fabian – jde o písně, které jsem chtěl vždycky zpívat. Zrovna tak je na desce Holubí dům, který jsem zpíval v pořadu To byl náš hit TV Barrandov. Panu Uhlíři jako autorovi hudby se to moc líbilo, tudíž jsem od něj dostal mandát tu písničku natočit. Jinak bych si netroufl. Co se týče mých vlastních věcí – z desítek písní, co jsem zkomponoval, jsem vybíral ty nejlepší, aby bylo album od začátku až do konce silné, aby na něm nebyla žádná „vata". Snažil jsem se prostě udělat nejlepší desku v mé dosavadní kariéře.

O texty se podělilo víc autorů.

Spolupracoval jsem opět s osvědčenými autory, kteří mi napsali texty k hitům jako Počítám nebo Akorát. Je mezi nim Ondřej Ládek, který vytvořil nádherný text Když tě srdce vábí na melodii ze seriálu Ptáci v trní (Thorn Birds). Všichni ho známe, moje babička s mamkou na něj koukaly, ve mně se hudba z něj někde hluboko usadila. Až teď jsem ale našel sílu a energii na to, abych písničku natočil. A zní nádherně, je to pro mě klenot. Z dalších autorů je to Tomáš Staněk, Jana Rolincová-Hádlová a Magdalena Drsová – všichni odvedli krásnou práci.

Poděkování jistě patří i plejádě dalších zainteresovaných…

Přesně tak. Chtěl bych zmínit David Solaře, který rozepsal nápaditou instrumentaci a aranžmá orchestru, Markuse Trana, jenž se postaral o zvukovou podobu a dodal klasickému stylu současný kabát, finální mix je dílem producenta Daniela Hádla, v jehož studiu DH Vyžlovka nahrávka vznikla. Všichni jsou špičky ve svých oborech.

Finální mastering proběhl v Hamburku pod vedením Toma Mayera. Jak jste k sobě našli cestu?

Zkontaktovala mě s ním Iva Milerová, dnešní šéfka vydavatelství Supraphon. Tom Mayer masteruje velké kapely v Německu, jako je Revolverheld nebo Sarah Connor. Spolupráce se mnou pro něj byla výzva, protože většinou dělá kytarovější produkce, ale nakonec si oblíbil i tu naši a desku smíchal fantasticky. I díky němu zní evropsky, mám z toho upřímnou radost.

Celkově se prý na vzniku vaší novinky podílelo 156 lidí, je to vůbec možné?

Je, počítám mezi ně i dva řidiče autobusu, kteří přivezli do studia Českého národního symfonického orchestru v Hostivaři, kde nahrávka vznikla, teplickou filharmonii. V tomto případě tedy platí, že kvantita je i kvalita.

Proč padla volba zrovna na teplický orchestr?

Zaprvé se mi líbí jeho krásný, kompaktní, silný a vyrovnaný zvuk, navíc jej coby Severočech znám, chodil jsem na jeho abonentní koncerty. Další věc je, že mi maximálně vyšel vstříc jeho ředitel, dal mému projektu zelenou, a to jsou důvody, proč jsem desku nahrál právě s výtečnými teplickými filharmoniky. Věřím, že do budoucna spolu ještě budeme pracovat, stejně jako s jinými orchestry. Hodlám jich u nás totiž oslovit víc.

Které to budou?

Už jsem oslovil karlovarský orchestr, s nímž bychom mohli vymyslet něco na zahájení tamního filmového festivalu nebo i jiné projekty, uvidíme… A chystám se navazovat kontakty i s dalšími tělesy, protože si myslím, že by naše spolupráce mohla být přínosná pro obě strany. Třeba přitáhne další publikum z řad mých fanoušků a fanynek, které by za normálních okolností na koncert filharmonie v tom kterém městě nešlo. Moc bych si přál, aby tomu tak bylo.

Co to je za pocit, mít za sebou velké doprovodné těleso?

Vyzkoušel jsem si to už při hymně Avon pochodu s názvem Budu tu stát, kterou jsem nazpíval s Monikou Absolonovou – už v této skladbě nás doprovázela Severočeská filharmonie Teplice. Měl jsem – a mnohem větší teď, v případě nahrávání alba – husí kůži. Protože když slyšíte vlastní skladby v podání velkého tělesa, je to naprosto jiný zážitek, než když je tvoříte doma u piana. V tom je ta obrovská síla, že devadesát lidí hraje noty, které jste napsal. Bylo to pro mě až dojemné. Zároveň jsem měl od hudebníků na ty mé noty pozitivní reakce, což mě velice povzbudilo.

Teplický orchestr vás doprovodí i 20. prosince na vašem vánočním koncertě v pražském Divadle Hybernia?

To bohužel ne, tam se orchestr nevejde. I tak to ale bude produkčně velice náročné. Doprovodí mě kapela ve složení piano, violoncello, kytara a perkuse. Mám štěstí, že spolupracuju s fenomenálním klavíristou a korepetitorem Václavem Krahulíkem (nahrál klavírní party i na Davidovu novinku, pozn.), který vlastně jako orchestr hraje, je to pro mě pokračovatel Rudolfa Rokla. Vedle něj bude mým dalším hostem Xindl X a Dětský pěvecký sbor Koťata. Program bude koncipovaný tak, že přehraju skoro celé nové album, protože mě zajímají reakce fanoušků a ty uvidím nejvíc během koncertu. Dojde i na vánoční koledy, které jsem natočil, Svatý čas nebo Nádherná zář. Sváteční atmosféru navodí také nádherná výzdoba, kterou myslím ještě Hybernia nezažila. Chci mít své vystoupení vyšperkované, aby lidé odcházeli nadšení nejenom po hudební, ale i vizuální stránce.