Když velikán pop music zemře, je potom každý takový objev velká sláva. V případě Johnnyho Cashe byla radost o to upřímnější, že jeho ztracená a znovunalezená deska Out Among The Stars vznikla v období, o němž se všeobecně soudí, že za moc nestálo.

Cashova nahrávka pochází z první poloviny osmdesátých let, kdy byl zpěvák v nejhorší fázi své kariéry. Jeho elpíčka se neprodávala a nelíbila se ani kritikům. Jenže světe, div se Out Among The Stars zní skvěle a ukazuje stárnoucího countrymana v mnohem příznivějším světle. Jako umělce na vrcholu, s nádherným „tmavým“ hlasem a citem pro repertoár. Ne náhodou se z posmrtně vydaného cédéčka stal v roce 2014 hit.

Tajemná Camille

Podobný šok způsobil fanouškům roku 1994 neodolatelný excentrik Prince, když po letech zarputilého mlčení konečně publikoval The Black Album. Lahůdku natočenou v roce 1987 jako pokračování alba Sign O’ The Times veřejnost ihned překřtila na The Funk Bible.

Nahrávka měla černý obal, což mělo odkazovat na fakt, že se Prince vrátil k afroame-rickým kořenům poté, co ho mnozí odsoudili za příklon ke střednímu proudu. Stojí za pozornost, že milovník pseudonymů tyto písně původně přiřkl svému ženskému alter egu Camille.

Politické názory

A když už jsme u toho, před pár dny obletěla svět zpráva, že vychází ztracené album muže, bez kterého by nebyl žádný Prince, ba ani Michael Jackson. Nešťastný Marvin Gaye, geniální muzikant zastřelený v 44 letech vlastním otcem, natočil v roce 1972 po své nejslavnější desce What’s Going On další pecku s názvem You’re The Man.

Vydavatelské firmě se však nezamlouvaly Marvinovy politické postoje, vyjádřené v textech písní, a proto celý projekt stornovala. Album si tak na své posluchače muselo počkat až do letoška, kdy by Gaye oslavil osmdesátiny.

Ještě horší osud potkal ztracené album Erika Claptona. Britský kytarový mág natočil v roce 1980 s Albertem Leem a Garym Brookerem ze skupiny Procol Harum skvělou desku Turn Up Down.

Z nějakého důvodu (alkohol, drogy?) ji však zahodil a dodnes o ní ani nepípne. Fandové jsou tak odkázáni na její pirátskou verzi, uveřejněnou na YouTube.