Každá země a každý kostel, v němž vystupujete, má určitě jinou atmosféru. Jakou mají ty naše?

Velmi konzervativní a nevzrušenou. Ve vašich kostelech je takové ticho! Víte, před dvěma týdny jsem se v Harlemu setkal se dvěma Čechy z Prahy, kteří mi říkali – můžete nám vysvětlit, proč ti černí Američané do kostela berou hudební nástroje? A já povídám – nadělá se s tím spousta rámusu! A oni zas – černoši taky chvíli neposedí, jen by stáli a tancovali. To pro mě bylo legrační.

Harlem Gospel Choir tráví na cestách hodně času – jak náročné je to přesouvání z kontinentu na kontinent? Máte vůbec čas sami na sebe?

To, co děláme, není pro nás práce. Vzít si na den volno nepřipadá v úvahu. Představte si, že by si Bůh vzal den volna! Co by se stalo? Vliv, který máme na lidi po celém světě, je nesmírný. Teď jsme se vrátili z Číny. Byli jsme tam už potřetí a bylo to něco neuvěřitelného. Dívají se na vás dva tisíce, tři tisíce lidí, nikdo neumí ani slovo anglicky, ale všichni, zdá se, rozumějí duchu hudby. Lidé v prvních řadách měli slzy v očích. Úžasný zážitek.

Posluchači díky vašim vystoupením vstřebávají lásku a radost, kterou jim rozdáváte. Co při koncertech prožíváte vy sami?

Harlem Gospel Choir je celý o lásce. Sbor stojí na zásadách doktora Martina Luthera Kinga. Vznikli jsme 15. ledna 1986 a doktor King myslel na lásku a semknutost, na to, jak přivést lidi k sobě. Po každém našem koncertě žádáme lidi, ať za námi přijdou, potřásáme si rukama, objímáme se a tak. A funguje to skvěle, protože to je rázem zcela osobní zážitek. My zpíváme a vy posloucháte, tím se k nám připojujete a jste součástí našich vystoupení. Občas vidíte lidi, jak vyskočí na pódium, otočí se k publiku a taky mu zpívají… Když jsme měli v roce 2008 v Americe Koncert naděje pro papeže Benedikta, o vystoupení Harlem Gospel Choir pak tisku řekl, že to je víc než jen představení, že je to pocit. To je přece úžasný kompliment!

Setkali jste se s mnoha významnými lidmi, Barackem Obamou a dalšími politiky, ale potkáváte i obyčejné lidi. Máte čas jim naslouchat?

Vždycky si na to čas uděláme. Ovlivňujeme životy lidí, kteří na nás chodí. Dostal jsem e-mail od jedné mladé dámy, která se mi svěřila, že byla tak zoufalá, že si chtěla vzít život, ale naše vystoupení jí dalo sílu a víru v sama sebe. Nádherný dopis. O takových setkáních píšu v knize, která se jmenuje Singing God´s Work. Není to náboženská kniha, ale v mnohém inspirující.

Co je vaším největším přáním?

Děláme, co můžeme pro dětskou charitu, pro všechny děti na světě – černé, bílé, barevné, prostě všechny… Nechceme, aby děti strádaly. Spolupracovali jsme s Feed the Chidren Foundation (Nadace Nakrmte děti) a teď, od ledna 2011, budeme spolupracovat s organizací, která nese jméno Doctors Without Boundaries (Doktoři bez hranic). Dělají úžasnou práci pro všechny ty ubohé děti zmrzačené válkou.