V podání kapely zní písně české a moravské dechovky a vystihuje ji i fakt, že hraje ve stálém složení a v jejích řadách nenajdete žádné dočasné posily. „Naším úmyslem je tento přístup zachovat i do budoucna," hlásají členové. „Choceňačka je parta mladých a šikovných lidí a umí zahrát do pochodu, k poslechu i tanci," vystihuje soubor kapelník s tím, že jsou rádi, že se do jejich řad zapojují absolventi místní základní umělecké školy.

HRAJÍ I V ZAHRANIČÍ
Vedle kapelníka a zakladatele Jiřího Šimka v Choceňačce působí i nestor choceňské hudební scény: umělecký vedoucí kapely a pedagog „zušky" František Šantrůček. „Právě ve spolupráci s ním doplňujeme Choceňačku o nové muzikanty," přibližuje Jiří Šimek.
Choceňačka je nedílnou součástí masopustů na Choceňsku a Vysokomýtsku: doprovázela nejen ten choceňský, ale i masopust v Českých Heřmanicích, Skořenicích, Dobříkově a dalších… Koncertuje ale i dál než v okrese. „Postupem času se ale působnost naší dechovky rozšířila prakticky na celou republiku, na řadu přišly konfrontace s mnohem zvučnějšími soubory na soutěžích. K výročí dvaceti let také Choceňačka nahrála svoje první CD," informují členové s tím, že odměnou nejvyšší jsou pak zahraniční zájezdy. V zahraničí koncertují od roku 1994 a po premiéře za hranicemi republiky v německém Regenu hráli i ve Španělsku, Itálii či Švédsku. Spolupracují i s Beruškami z Moravan. „V letošním létě spolu s tanečním souborem Prozatím znovu po deseti letech zavítáme do německého Verlu," odkrývá Choceňačka své plány.
V neděli soubor rozezní nádvoří Choceňského zámku. „Narozeninový koncert bude složen z písniček, se kterými jsme před 25 lety začínali a které hrajeme dnes," zve na koncert, který se odehraje v neděli od 14 hodin, Jiří Šimek a vyslovuje přání Choceňačky k narozeninám: „Dostatek kvalitních muzikantů a udržení dobré party, která je základem našeho fungování. A také věrné fanoušky."