Mezinárodně proslulé dílo vzniklo na motivy stejnojmenného filmu Romana Polanského a slibuje nejvýpravnější upíří podívanou od dob Draculy. Jeho režií pověřil producent František Janeček zkušeného Radka Balaše, o překlad původního libreta se postaral Michael Prostějovský.

„Kdybychom vzali třicet deka hororu a tajemna, třicet deka humoru a nadsázky a čtyřicet deka romantiky, to všechno nasypali do zkumavky, přidali špetku krásných kostýmů a nápadité scény, celé to zalili naprosto báječnou hudbou a pak to zamíchali, máme třaskavou směs, která se jmenuje Ples upírů. Je zcela výjimečný v tom, že jsou v něm namíchány snad všechny žánry, které mají jiné muzikály odděleně. A to je jedna z věcí, která mě okamžitě dostala do varu, když jsem si představil, že bych se mohl na této věci podílet," sdělil Radek Balaš. „V mnoha ohledech je Ples upírů náročnější než Fantom opery, který téměř neobsahuje humor, ale má samozřejmě jiné kvality a ingredience, na nichž lze tuto show postavit. Na všechny představitele klade Ples upírů – právě proto, že byl přepsán z filmu do muzikálu – nesmírně velkou zátěž, k tomu musejí báječně zpívat. Je pro nás všechny obrovskou výzvou."

Texty k této podívané napsal Michael Kunze, hudba je dílem Jima Steinmana (jeho písně nazpívali Celine Dion, Meat Loaf, Westlife, Barbra Streisand nebo Cher). Steinman do muzikálu mimo jiné využil hit Totale Eclipse of the Heart (Úplně zatmění), který proslavila zpěvačka Bonnie Tyler.

Světovou premiéru měl Ples upírů v roce 1997 ve Vídni

Originální inscenaci tehdy režíroval sám Roman Polanský. V roce 2000 se show poprvé objevila v Německu a od té doby se dočkala zpracování v mnoha zemích Evropy, ale i za jejími hranicemi.

V českém nastudování ztvární další úlohy Pavel Vítek, Jan Urban a Petr Matuszek (profesor Abronsius), Michal Bragagnolo a Lukáš Randák (Alfred), Michaela Nosková a Elis Ochmanová (Magda), Jiří Zonyga a Bronislav Kotiš (Chagal), Tomáš Vaněk a Laco Hudec – Šubrt (Herbert), Magda Malá a Renata Podlipská (Rebecca). Romantický příběh lásky se odehrává v Transylvánii a kromě velkolepé scény Daniela Dvořáka nabídne také dvě desítky tanečníků v choreografii Leony Kvasnicové a pohádkové kostýmy Romana Šolce. Za speciálně vyrobené upírské zuby zodpovídá Roman Šmucler.

Kvůli Plesu upírů bude na čas přerušeno uvádění už zmiňovaného Fantoma opery, poslední letošní představení se v GoJa Music Hall uskuteční 18. prosince. „Je to finančně náročné, to je bez diskuse. Máme výhodu, že máme už vybavené divadlo, takže základní investici jsme už udělali dávno. I tak se náklady pohybují v desítkách milionů korun," řekl producent Janeček.