Třináctý ročník hudebního festivalu Smiřické svátky hudby vstupuje do druhé poloviny. Již ve středu se tu představí jeho tradiční host – kytarista Lubomír Brabec.

Spoluzakladatelem přehlídky je houslový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Společně s Lubomírem Brabcem bude hlavním protagonistou večera skvělý varhaník Pavel Svoboda.

Originální projekt SMS* se skladatelem, aranžérem a multiinstrumentalistou Jiřím Škorpíkem, sopranistkou Markétou Mátlovou a dalšími interprety zaplní festivalové prostory svým typickým hudebním projevem ve čtvrtek 24. března.

Výlet do doby Johanky z Arku

„Předposlední večer bude patřit k dramaturgicky nejspecifičtějším: zavede nás do doby Johanky z Arku, kterou ztvární herečka Jitka Sedláčková, za hudební spolupráce sólotrumpetisty Národního divadla Vladimíra Rejlka a varhaníka Josefa Popelky," uvedla marketingová manažerka Lenka Plzová.

V tento den se propojí neotřelou formou koncert s divadelním představením. Závěrečný večer bude na programu na velikonoční neděli 27. března a bude takřka výhradně v ženském duchu.

Umělecký ředitel festivalu Jaroslav Svěcený spolu s dirigentem Martinem Hyblerem uvede dámský BonArt Orchestra s klarinetistkou Annou Paulovou, laureátkou soutěže Pražské jaro 2015.

„Jelikož tento orchestr tvoří i výborné sólové a komorní hráčky, tak některé z nich budou vyzvány k sólistické spolupráci," sdělila Deníku Lenka Plzová.

Podle jejích slov má každý koncert Smiřických svátků hudby speciálně vytvořenou festivalovou dramaturgii.

Již tradiční festivalová výstava je letos premiérově svěřena vynikajícímu výtvarníkovi a řezbáři Martinovi Patřičnému.

U zrodu festivalu byl Svěcený

U zrodu Smiřických svátků hudby stál královéhradecký rodák a houslista Jaroslav Svěcený spolu se smiřickým starostou Lubošem Tuzarem. Smiřice u Hradce Králové se tak v roce 2004 staly místem konání 1. ročníku velikonočního hudebního festivalu.

Rok předtím přivedl Jaroslava Svěceného do Smiřic tamní ředitel základní umělecké školy, který se hudbě učil u houslistova dědečka. Vešli do zámku a po otevření dveří do Zámecké kaple Zjevení Páně bylo jasno – místo jako stvořené pro velikonoční hudební festival!