Sting vynechal manýry rockových hvězd, nastoupil přesně ve 20:00 a divákům, kteří vesměs pamatují celou jeho kariéru, připravil jako hodinky šlapající dvouhodinovku nabitou svými největšími hity. Posluchači na ploše pod pódiem příliš netančili, spíše se věnovali pořizování záznamů svého oblíbence na mobilní telefony. Refrény Stingových hitů ale zpívali spolu s ním.

Půlroční turné Back To Bass

V únoru se Sting v Praze zastavil v rámci téměř půlročního turné Back To Bass, jež připomínalo čtvrtstoletí od jeho vstupu na sólovou dráhu. Lístky do Kongresového centra se tehdy rychle vyprodaly, pořadatelé dohodli ještě dnešní termín. Teď zpěvák do Prahy přijel během svého letního turné, které kromě výročí připomíná také aktuálně vydaný soubor rekapitulující celou Stingovu sólovou kariéru v podobě tří CD a jednoho DVD.

Skladba písní je na současném turné téměř totožná s tím předchozím. Doplněn je hned jako třetí v pořadí Englishman in New York, který posluchačům v únoru chyběl a dnes ho přivítali s nadšením. Úvod ale patřil shodně klasickým hitům All This Time a Every Little Thing She Does Is Magic. Jsou nově aranžované, Sting i na současné šňůře vystupuje s baskytarou (Back to Bass), nástrojem, který ho jako člena The Police proslavil. Písně jeho někdejší kapely tvoří polovinu koncertu.

V létě jen malá kapela

Na letním turné se Stingem vystupuje jen malá kapela – vedle jeho baskytary zní bicí známého Vinnieho Colaiuty, který nahrával s umělci od Franka Zappy po Andreu Bocelliho. Kytary obsluhuje dvojice Dominic Miller a David Sancious, prostor dostávají i výrazná doprovodná vokalistka Jo Lawryová a houslista Peter Tickell.

Letos jedenašedesátiletý Sting, který se jmenuje Gordon Matthew Sumner, používá ve své kariéře přezdívku z dob studentského hraní v různých kapelách – vystupoval v černožlutém svetru, proto „sting" (žihadlo). Za pětatřicetiletou hudební kariéru prošel mnoha hudebními styly, jeho starší tvorba byla ovlivněna jazzem, na pozdějších albech si pohrával i s prvky world music.

The Police se na vrcholu slávy rozpadly

V roce 1977 spoluzaložil skupinu The Police a kapela, hrající v té době směs rocku a reggae, se brzy vyšvihla na přední příčky hitparád. V roce 1986 se na vrcholu slávy rozpadla. Mezi kapelami britské nové vlny vynikala kvalitními texty a instrumentalis­tickou zdatností všech členů tria.

Jako sólista pak ze všech tří sklidil největší úspěchy Sting. Kromě kytary hraje na piano, harmoniku, flétnu, saxofon či loutnu, má kontě dvě desítky desek, ale i pár hereckých rolí a filmových soundtracků. Českým fanouškům Sting dosud oficiálně včetně dnešního koncertu zazpíval osmkrát.

Sting, učitel, který (naštěstí) zběhl k hudbě

Vlastním jménem se jmenuje Gordon Sumner, ale jak sám s nadsázkou řekl v dokumentu Bring on the Night už v polovině 80. let: „Moje děti mi říkají Sting, moje matka mi říká Sting… Kdo je vlastně Gordon?"

Vlastním jménem se jmenuje Gordon Sumner, ale jak sám s nadsázkou řekl v dokumentu Bring on the Night už v polovině 80. let: „Moje děti mi říkají Sting, moje matka mi říká Sting… Kdo je vlastně Gordon?“

Proč a jak dlouho se mu říká Sting?

Dlouho. Přezdívku získal, už když mu bylo něco málo přes 20 a hrál v okolí rodného Newcastlu s jazzovou partou Phoenix Jazzmen. Vystupoval tehdy obvykle ve žluto-černém pruhovaném svetru. Jeden ze spoluhráčů prý poznamenal, že v něm vypadá jako včela, a tak mu začali říkat Sting (v češtině žihadlo).

Jeho úplné začátky?

Pochází z anglického města Wallsend na předměstí Newcastlu (i proto je od dětství fanouškem místního prvoligového fotbalového týmu Newcastle United). Narodil se 2. října 1951 v rodině kadeřnice a inženýra, toho času živícího se rozvážením mléka, jako nejstarší ze čtyř sourozenců. Když mu bylo deset, našel doma španělku a od té doby už jí nepustil.

Jeho učitelská kariéra a „přestup" k The Police

Souběžně s hraním po jazzových klubech vystudoval v Newcastlu univerzitu a následně, v letech 1974 až 1976, učil na katolické škole v Cramlingtonu. Podle pamětníků ho to ale příliš nebavilo, většinu času mluvil o hudbě, a tak k ní podobně jako Art Garfunkel zase zběhl. Aby měl větší šanci uživit se, přestěhoval se v lednu 1977 do Londýna a posílil tehdy začínající novovlnnou kapelu The Police. Hned první deska, Outlandos d'Amour, se v Británii dostává mezi 10 nejprodávanějších, v BBC ji sice strhají, ale kapela, která novou vlnu kombinuje s prvky reggae a nastupující érou punku (ostatně, první singl Roxanne, inspirován prostituty, které Sting viděl před koncertem v Paříži, zní jako uhlazenější verze pozdějšího hitu London Calling od The Clash), si získává na scéně jméno. Hned v roce 1979 se s nahrávkou Reggatta de Blanc dostávají na první místa hitparád v Británii, Austrálii či Francii. A Sting má jasno: s učitelstvím je konec. Pár ze svých učitelských zážitků ale ještě zužitkuje v roce 1980 při nahrávání pozdějšího hitu Don't Stand So Close to Me.

Proč se dal na sólovou dráhu?

Když v roce 1983 vydával s The Police pátou studiovou desku Synchronicity, počtvrté za sebou se dostali na čelo britské hitparády. Právě na tomto albu vyšel i jejich nejúspěšnější hit: Every Breath You Take. Při jednom ze stadionových koncertů dostal prý Sting pocit, že už s kapelou dosáhl všeho, co mohl. Zároveň ho to lákalo zase se trochu vrátit k jazzu a věnovat se jiné tvorbě, než která by zapadala do repertoáru The Police. A tak v roce 1985 vydal první sólovou desku The Dream of the Blue Turtles…

Na co všechno hraje?

Na koncertech převážně na baskytaru, zrovna tak ale ovládá i akustickou kytaru a méně obvyklé strunové nástroje jako mandolínu, loutnu či niněru. Zvládá hrát také na klávesy a piano, rozumí si se syntezátory, saxofonem, harmonikou nebo hobojem. A samozřejmě, zpívá.

A dál?

Za svou sólovou kariéru vydal deset řadových desek. Šestnáctkrát obdržel cenu Grammy, poprvé v roce 1981. Je držitelem řádu CBE komandér britského impéria. Vedle hudby si příležitostně zahraje i v seriálu nebo ve filmu. V kultovním ostrovním snímku Quadrophenia hraje vůdce londýnské subkultury Mods přezdívaného The Ace Face, David Lynch ho v roce 1984 obsadil do svého netypického sci-fi Duna, objevil se ale i v Simpsonech nebo Ally McBealové.

ONDŘEJ LEINERT