Rok se sešel s rokem, během něhož máte na kontě všechny zmiňované úspěchy. O tom se vám ani nemohlo snít, ne?

Petr Lexa: Je to pro nás zázrak, protože za ten rok se toho stalo opravdu strašně moc – od úspěšných singlů přes vyprodané koncerty až ke spoustě ocenění…
Lukáš Bundil: Vzpomínám si, že když jsme náš první singl vypouštěli do éteru, nikdo netušil, co se bude dít, jestli vůbec bude někoho zajímat. K naší radosti se ukázalo, že ano.

Co tomu úspěchu přičítáte?

Lukáš Bundil: Myslím, že se v něm propojily, či jej „způsobily" tři věci, s nimiž jsme nemohli dopředu počítat. Tou první je, že jsme se snažili udělat s nejlepším možným úmyslem a ve spolupráci s protřelými muzikanty melodické písničky s kvalitními českými texty a moderní produkcí. To, že posluchače oslovily, považujeme za druhý bod našeho úspěchu, protože oni jsou těmi, pro které to všechno děláme. Budovat si s nimi vztah – i v rámci autogramiád, které následují po každém koncertu – je pro nás priorita. A ta třetí věc je ve hvězdách – řekněme, že ji mají na svědomí štěstí, náhoda, dobrá konstelace…

Ihned po vydání prvního singlu jste zaznamenali, že to bude takzvaně dobré?

Lukáš Bundil: Dá se říct, že ano. Už tentýž večer, kdy jsme singl zveřejnili, jsme na něj začali sbírat první pochvalné ohlasy, z nichž se dalo vytušit, že jsme vyšli správným směrem, že to, co jsme společně vytvořili, lidi baví. A čas to pak ještě potvrdil. Znamenalo to pro nás, abychom si zájem posluchačů udrželi, což se nám následujícími písničkami, potažmo debutovou deskou podařilo. Vlastně je to strašně super, že člověk řeší takové věci, ale čím déle to trvá a čím víc fanoušků přibývá, tím víc je naše práce zavazující. Člověk ze sebe musí vydat maximum, aby nezklamal.

Katarze TOUR 2016
4. 4. Kladno – Dům kultury
5. 4. Písek – Centrum kultury
10. 4. České Budějovice – KD Vltava
11. 4. Stříbro – Kulturní dům
21. 4. Bratislava – Ateliér Babylon
24. 4. Prostějov – Společenský dům
15. 5. Příbram – Sportovní hala
16. 5. Velké Meziříčí – Jupiter Club

Jak dopadnete na Andělech, se teprve ukáže. Asi budete souhlasit s tím, že nejen posluchači, ale i každá získaná cena je motivací k další práci.

Petr Lexa: Určitě. Z každé z nich máme radost a je nám jedno, jestli je od posluchačů, či odborníků. Nerozdělujeme to.
Lukáš Bundil: Ceny od fanoušků chápeme jako projev přízně – dávají nám jimi najevo, že jim stojíme za to, aby nám poslali hlas, což je pro nás ta největší zpětná vazba. To, že nám udělí nominaci odborníci, je zase jiný úhel pohledu, který nás těší úplně stejně. Každé z těch ocenění má svou váhu. Je spousta kapel, které jsou miláčky kritiků, ale na jejich koncerty lidé moc nechodí. Naopak je spousta skupin, které mají vyprodané haly, a kritici píšou, že je to něco otřesného. O to větší radost tedy máme, když získáme cenu „na obou stranách".

Za pár dní vyrážíte na turné, co v rámci něj chystáte?

Petr Lexa: Představíme na něm hlavně naši debutovou desku, proto se taky jmenuje Katarze TOUR 2016. Celkem obsáhne devět zastávek – osm v Česku a jednu v Bratislavě. Po každém koncertu plánujeme zase autogramiádu, na níž se budeme podepisovat a fotografovat do posledního fanouška. Bude to určitě hezké.

Všímám si, že vaše posluchače tvoří náctiletí i jejich rodiče. Což je zajímavé.

Lukáš Bundil: Je to tak. Rodiče přijdou s dětmi, mám na mysli třeba s patnáctiletými, jako doprovod. A na autogramiádě nám potom říkají, že odcházejí jako fanoušci. To je skvělé, je vidět, že každá generace si z našeho vystoupení odnese něco jiného.

Začátkem turné představíte nový videoklip…

Lukáš Bundil: Ano, váže se ke čtvrtému singlu z desky Katarze a jeho premiéru plánujeme na 7. dubna. K jaké konkrétní písničce bude, to se lidé dozvědí až při jeho samotném vydání.
Petr Lexa: Říkali jsme si, že necháme posluchače v napětí. Všechny tři naše předešlé singly vyšly před vydáním desky – dnes už ji snad mají dobře naposlouchanou, mají na ní svoje oblíbené písničky, ale nevědí, která z nich bude dalším singlem.

Tím pádem nemůžeme ani říct, kde jste klip natáčeli?

Lukáš Bundil: Točili jsme ho zase se stejným režisérem, Vítkem Karasem, v Babicích u Uherského Hradiště, to znamená, že je zasazený do moravské atmosféry. Bude veselý, vlastně náš první hodně pozitivně laděný klip, jehož prostřednictvím se chceme ukázat zase v jiném světle. Ale to už prozrazuju moc.

Máte před sebou kromě turné a letních festivalů další plány?

Petr Lexa: Začínáme připravovat písničky na další desku, kterou bychom rádi vydali v příštím roce. Spolupracovat na ní budeme se stejným týmem lidí, kteří se podíleli na našem debutu (producent Dalibor Cidlinský jr. a textař Ondřej Ládek aka Xindl X, pozn.).

Co s vámi roční hudební „soužití" provedlo, jste pořád v pohodě?

Lukáš Bundil: Naprosto. To, že se stala Slza populární, nebylo z ničeho nic. S Petrem jsme se v hudbě pohybovali dlouhou dobu – Petr zpíval, já asi deset hraju po klubech, vyrostl jsem z toho garážového světa, kde jde člověk zavřený ve zkušebně a nedělá nic jiného. Náš přerod v Slzu byl sice delší, ale o to pevněji stojíme nohama na zemi, nijak náš úspěch nedramatizujeme.