Obě alba jedné z nejslavnějších kapel budou již navždy spojená se smutným datem. V den jejich vydání si svět připomíná zastřelení J. F. Kennedyho. V případě With the Beatles dokonce na den přesně.

Zatímco na druhém albu se Brouci ještě hledali, obsahovala kromě jejich tvorby totiž i rock'n'rollové předělávky, The White Album patří k nejúspěšnějším deskám Beatles vůbec.

WITH THE BEATLES

Na The Beatles se každý člen předvedl jak vokálními, tak instrumentálními výkony. Vliv na anglickou populární hudbu měla zvláště kytarová sóla George Harrisona a Ringova technika přeznívajícího činelu.

Najdeme na ní hity jako All My Loving, It Won't Be Long nebo I Wanna Be Your Man. Z cover verzí připomeňme Roll Over Beethoven či Please Mister Postman.

THE WHITE ALBUM

Kulaté výročí desky The Beatles, kterému se později začalo říkat The White Album, se slaví ještě velkolepěji. Kapela dokonce zpětně vydala i videoklip k písni Glass Onion.

Jde o jediné dvojalbum Beatles a obsahuje třicet skladeb. Vyšlo rok a půl po jejich patrně nejúspěšnější nahrávce Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band a patří také k těm nejoblíbenějším.

Na devátém albu už je zřetelně vidět vyhraněnost jednotlivých osobností skupiny.

Původně se deska měla jmenovat A Doll's House (Domeček pro panenky), od tohoto názvu však bylo upuštěno, když britská rocková skupina Family vydala o něco dříve své album Music in a Doll's House.

Převážná část dvojalba vznikla přímo v Indii nebo byla inspirována tamním pobytem. Protože nemohli používat elektrické kytary, písně znějí hodně akusticky, zvláště proti jejich předchozím nahrávkám.

VELKÉ HITY

Na dvojalbu nalezneme velké hity jako Back in the U.S.S.R., Ob-La-Di, Ob-La-Da, Blackbird, While My Guitar Gently Weeps, Helter Skelter nebo Don't Pass Me By.

Na rozdíl od předchozího alba, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, nebylo The Beatles zamýšleno jako konceptuální album. Písně nespojuje žádné téma, střídá se i mnoho stylů hudby jako blues, hardrock, folk, ska a další. Je možné, že právě z důvodu takového množství nesourodých „škatulek“ či „koutků“ chtěli Beatles toto album nazvat Domeček pro panenky.