Hotel na Manhattanu funguje od roku 1880. Bydleli v něm například i přeživší z Titanicu. V 50. a 60. letech si jej oblíbili američtí umělci, kteří zde pořádali nejrůznější drogové dýchánky, píše The New York Times.

Například dveře od pokoje, kde zpěvačka Janis Joplinová měla milostnou aféru se zpěvákem Leonardem Cohenem, se vydražily za 85 tisíc dolarů (téměř dva miliony korun).

Za ty od pokoje, kde bydlel Andy Warhol, dal zájemce 52,5 tisíce dolaru (1,2 milionu korun). Dveře, kterými procházel kytarista Jimih Hendrix mají cenu 13 tisíc dolarů (300 tisíc korun).

Například spisovatel Jack Kerouac zde v 50. letech napsal svou knihu Na cestě (On the Road). Jeho dveře se vydražily za 30 tisíc dolarů (690 tisíc korun). Ve stejném pokoji bydleli například i spisovatelé Mark Twain a Tom Wolfe.

Rezidence má za sebou také ale i smutnou epizodu. Když v ní v roce 1978 bydlel Sid Vicious z punkové kapely Sex Pistols, došlo zde k vraždě jeho přítelkyně Nancy Spungenové. Údajně jí měl ubodat Vicious, než se ale dostavil k soudu, předávkoval se heroinem.

Dveře zachránil bezdomovec 

Dvanáctipodlažní budovu ve čtvrti Chelsea na Manhattanu v roce 2011 koupila skupina investorů a zastavila rezervace na nové ubytování s tím, že starou stavbu zrekonstrují.

V té době se kvůli neplacení nájmu musel vystěhovat i Jim Georgios, který zde pobýval od roku 2002. Neměl ale kam jít, tak jej tam ještě noví majitelé nějakou dobu nechali i se svým psem.

Když se dozvěděl, že se všechny dveře v hotelu budou vyměňovat za nové, domluvil se a ty staré si odnesl.

Celkem posbíral na padesát pět vyhozených dveří. U zhruba poloviny z nich bylo možné přesně určit, kteří slavní rezidenti kdysi brávali za jejich kliky.

"Pro mě je hotel místem, které je pěvně spojené s mým srdcem. Chtěl bych dveře zachovat, jsou unikátní, jelikož jimi prošlo tolik úžasných lidí," uvedl pro New York Times.

Muž, který žil několik let jako bezdomovec, věnoval část výtěžku z prodeje charitě, která se stará o bezdomovce v New Yorku.

V legendárním hotelu v současné době navzdory rekonstrukci přežívá několik pár posledních bohémů v horních patrech.

Video: Život v bohémském hotelu