Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dýdžej Miroslav Hašek: Doma mám sedm tisíc cédéček, desky jsem prodal

Ústí nad Labem /ROZHOVOR, FOTOGALERIE, VIDEO/ - V 70. letech se stal jedním z prvních profesionálních dýdžejů v Ústí, po revoluci založil Miroslav Hašek rádio North music. Nyní je v důchodu a bude se potřetí ženit.

20.9.2012
SDÍLEJ:

Miroslav Hašek.Foto: DENÍK/Vladimír Mayer

Co nyní vlastně děláš, jsi v důchodu?
Už tři a půl roku jsem v důchodu. Odešel jsem tam hned poté, co jsem prodal rádio. Tehdy jsem si sám napsal výpověď (smích). Byl jsem tam jako majitel a ředitel. Pamatuji si, že důchod mi vypočítávali 11 měsíců, pak mi ty peníze najednou přinesla pošťačka a ptala se mě: „To budete mít tak vysoký důchod?" Pro ni už byl šok to, že jsem Hašek a bydlím v Chabařovicích v Haškově ulici.

A na diskotékách ještě pouštíš desky?
Ano, jednou za měsíc s Ivanem Dostálem máme v Národním domě pořad Stoletá diskotéka.

Počkej, neměla by být už alespoň stodvacetiletá?
To máte pravdu (smích). Zakládali jsme ji před čtrnácti lety, když mi bylo 51 let a Ivanovi 49, tedy dohromady 100. Takže by to vlastně měla být 128letá diskotéka.

Jak tě vůbec napadlo po revoluci založit rádio?
Po revoluci jsem odjel na čtvrt roku za kamarády, které jsem poznal při shánění desek, do Anglie. Oni v té době pomalu končili s pouštěním desek na diskotékách a přesouvali se do soukromých rádií. Tam měl každý okres své rádio. Proto jsem se o to začal zajímat i u nás. S diskotékami jsem skončil v roce 1991, kdy jsem si vzal domů nemocnou maminku. Když po čtvrt roce zemřela, dostal jsem nabídku na starání se a organizování místních dýdžejů. Tehdy jsem si vydělal dvacet tisíc po telefonu, průměrně si muži vydělávali pět tisíc.

A nakonec jsi v roce 1996 založil rádio North music, že?
Původně jsme byli čtyři zakladatelé. Zamýšlel jsem to já a ústecký dýdžej Zdeněk Šmejkal. Ten jednou přišel, že by do toho šli s námi moderátoři Zajíček a Sroka. Šmejkala jsme nakonec vyhodili a zůstali jsme tři. Potřebné peníze na založení rádia jsme si také vydělali diskotékami v Apollu, kam chodilo hodně lidí.

Miroslav Hašek.

Měl jsi někdy v rádiu svůj pořad? Třeba Ptejte se ředitele?
Měl jsem Retroparádu, což byl hodinový pořad, kde jsem pouštěl interprety podle abecedy, třeba Alphaville, Abba atd. Měl jsem tam i soutěžní část, nakonec jsem natočil asi 300 dílů. Celý život se živím hubou, jsem od narození komediant (smích). Ale s pořady v rádiu jsem začínal mnohem dříve na nynějším rádiu Sever. Jmenovalo se to Disco klub Mirka Haška.

Jaký čas je v rádiu nejposlouchanější?
To bude ráno, když lidi snídají a pak, když se autem vracejí domů z práce.

Proč jsi nakonec prodal svůj podíl v rádiích?
Zdálo se mi, že vývoj obou rádií šel jiným směrem, než byly mé původní představy. A u toho jsem nechtěl být.

Jaké posloucháš dnes stanice?
Když jedu autem, tak Frekvenci 1, lidi jsou hotoví z Rudy z Ostravy, ale mně to nic neříká. Ani lyžař Aleš Valenta není pořádný moderátor. A hlavně z nostalgie poslouchám naše bývalá rádia, a povím ti ještě takový drb: Postřelený moderátor Pavel Hájek se nyní stal ředitelem v Hit radiu a narodila se mu dvojčata.

To jsi připomněl tragickou událost vašeho rádia, kdy k vám vtrhla poblázněná žena a začala všude kolem střílet. Moderátor Pavel Hájek měl prostřelené plíce a poškozený obratel a skončil na vozíku. Ty jsi byl na místě, když se to stalo?
Byl jsem tam jako první. Už to bude deset let, co se to stalo. Pavel Hájek skončil na vozíku. David Bílský se připravoval na první ranní zpravodajský vstup a ta poblázněná ženská mu dala pistoli k hlavě. V tom momentu se jí ale zasekla nábojnice v komoře. Byl by jinak mrtvý.

Ty už jsi prý potřetí ženatý, je to tak?
Úplně to tak neplatí. První manželství mi vydrželo deset let (manželku jsem poznal na zábavě jako muzikant a byla z Děčína), s druhou ženou jsem byl ženatý také deset let (tu jsem si namluvil na domovní správě) a tu třetí jsem si ještě nevzal (smích). Ale nakonec si ji na stará kolena vezmu, už jsme spolu 22 let. Musím to stihnout před svým pohřbem (smích).

Bude ti hrát na svatbě živá hudbu nebo dýdžej?
Ani jedno, byla by to jen malá a utajená svatba, asi i u nás doma na terase.

Jaký hit máš nejraději?
Spíše to jsou starší skladby, například Beatles, Deep Purple, nebo Led Zeppelin. Jinak si stále kupuji desky, naposledy třeba Buty.

Kolik jich celkem máš?
Mám doma téměř 7 000 cédeček, desek jsem měl 1 800. Odvezl jsem je do bazaru a ani nevím, co se z toho prodalo. Vykašlal jsem se na to.

Ty jsi byl jedním z prvních disdžokejů v Ústí, jak tě to napadlo pouštět desky?
Já byl vždycky muzikant, hrál jsem na kytaru, na kterou mě naučil obvodní lékař a taky na flétnu a housle. Na kytaru jsem hrál i v neštěmické kapele Kings. Po invazi sovětských vojsk v roce 1968 jsem se domluvil s Ivanem Dostálem, že půjdu k jejich Bonifantům. V říjnu toho stejného roku jsme poprvé na pódium vzali gramofon. Ivan měl sestru ve Walesu a já si nechal pašovat desky od šífáků. Lidi tehdy koukali, odkud leze hudba, když nikdo na pódiu není (smích).

Kdy jsi přestál hrát v kapele a naplno se věnoval pouštění desek?
V roce 1973 jsem začal hrát profesionálně diskotéky, už se mi nechtělo ohlížet se na ostatní členy kapely, kteří pořád pro nějaké osobní problémy nemohli přijít hrát. Do roku 1978 jsem dělal disko po zaměstnání. Jezdil jsem po celém kraji, domů se vracel pozdě a druhý den musel být od šesti ráno v práci. Tak jsem pak požádal o „volnou" nohu.

Miroslav Hašek.Jakou jsi zažil nejkurióznější diskotéku?
Pamatuji si, že jsem měl hrát jednou na Mezinárodním dni žen. Odpadla jim totiž dechovka a sháněli náhradu. Tak chtěli po mně, abych jim pouštěl dechovku. Byl jsem zvyklý hrát z diskoték 45 minut a pak 15 minut pauza, ale oni to měli jinak  - 3, 4 písničky a minuta pauza a takto pořád dokola. Já si nemohl ani odskočit zakouřit a na záchod. Po osmihodinové šichtě jsem dostal okoralé chlebíčky, co tam zbyly po papaláších.

Tehdy jsi měl v občance napsáno: Sociální postavení: Svobodné povolání. Kolik vás v Ústí, takových jako ty, bylo?
Tehdy to měli v Ústí jen Fešáci a já.

Byl jsi někdy mánička?
Byl, když jsem dělal průmku v Ústí, tak jsem měl vlasy až k límci.

Jak tě jako DJ vnímali bigbíťáci?
Muzikantům tehdy vadilo, když jsem říkával: „Já nemám čas, já jedu hrát." Říkali, že já jen pouštím desky a nehraji, ať oblbuju lidi, co tomu nerozumějí. Bylo to spíše z legrace, byl jsem jeden z nich.

Ty jsi se sám dokázal naučit anglicky a psal jsi si s lidmi z gramofirem a producenty. Co jsi ještě v té době dělal?
Například soukromě lidem natáčel muziku, ke které se jinak nedalo dostat. Jenže mě někdo udal a já po dlouhých soudech dostal podmínku. Kdybych něco během čtyř let provedl, šel bych na dva sedět. Flastr, jaký dnes nedostanou darebáci ani za vraždu. Pět paragrafů.

Co tě ještě dnes nejvíce štve?
Česká povaha a to věčné rozkrádání. Když jsem dělal na byťáku stavební dozor, tak bylo třeba 200 tisíc na opravu tří střech, najednou nějaké peníze z toho zmizely řediteli, náměstkovi, mistrovi atd. A to samé se muselo udělat za 75 tisíc. Dnes to mají ještě daleko vymakanější, ti lumpové v tom umí chodit.

Na hokej ještě chodíš?
Už ne, znechutili mi to návštěvníci VIP sektoru, raději se rvali o chlebíčky, než aby fandili.

A na fotbal?
To chodím stále. Považuji za podfuk, že Ústí nepostoupilo a postoupilo do ligy ze čtvrtého místa Brno. Kdyby vychechtaní socdemáci raději už opravili fotbalový stadion.

Otázky šéfredaktora Vladimíra MayeraNemám rád vykání, raději mi tykej

„Mohli bychom si tykat? Já jsem na to zvyklý," řekl mi hned na úvod našeho rozhovoru Miroslav Hašek. Souhlasil jsem a také jsem náš rozhovor tímto způsobem vedl a přepsal. „To Angličané v tom mají jasno, ti si tykají vždycky," usmál se.

Miroslav Hašek je příjemný, veselý společník. Já ho poprvé poznal již před deseti lety, když jsem jako sportovní redaktor chodil na hokej. Někdy jsem vedle něj sedával a rozebírali jsme hru ústeckých hokejistů. Už tehdy byl přátelský.

Ovšem udělat s ním rozhovor nebylo vůbec jednoduché. Položil jsem otázku a on začal vyprávět úplně o něčem jiném a nakonec málokdy došel k odpovědi. Tak jsem musel položit otázku ještě jednou, abych mu ukázal správný směr. Bylo znát, že dělal moderátora a dýdžeje.

Přiznal, že se moc těší na svou karikaturu od Radka Fetterse, protože doposud mu ji nikdo nenamaloval. A to byl jeho bratr malířem.

Kdo je… Miroslav Hašek

Miroslav Hašek.Narodil se 26. ledna 1947 ve sklářské vesničce Loučky na Sokolovsku, do Ústí se přestěhoval v necelých třech letech se svými rodiči v rámci osidlování pohraničí.

Studoval strojní průmyslovou školu a nástavbu si udělal na stavební průmyslovou školu v Děčíně, pak také studoval dálkově obor dramaturgie a scenáristiku na konzervatoři. Vyučoval tyto obory na liduškách v Ústí, Děčíně, Teplicích a Litoměřicích.

Z prvního manželství má dvě děti, z druhého jedno dítě. Na vojnu nešel. „Měl jsem zánět středního ucha, když jsem šel na kontrolu, tak jsem si nakapal do ucha olejíček na šicí stroj a byl jsem vyřazen z vojenské evidence."

Pracovní kariéra: Technolog v Armaturce, pak také normovač a následně pracovník na podniku bytového hospodářství. Od roku 1973 profesionální dýdžej, po revoluci se krátce staral o dýdžeje pod uměleckými agenturami ARS a MH Agency. V roce 1996 založil rádio North music, o šest let později ještě rádio Labe.

V lednu 2009 prodal podíl v rádiích skupině MMS, dnes rádia fungují jako Fajn North music a Hit rádio FM.

Autor: Vladimír Mayer

20.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK/OBRÁBĚČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zámečník/obráběč ve strojírenské zakázkové výrobě, pracoviště Letohrad, nástup dohodou., Požadujeme: vzdělání strojírenského směru, čtení strojírenských výkresů. , Nabízíme: samostatnou, náročnou a zodpovědnou práci. , Životopisy zasílejte na mail: jobs@svmetal.cz Info o firmě naleznete na www.svmetal.cz. Pracoviště: Sv metal spol. s r.o., středisko letohrad, 561 51 Letohrad. Informace: Simona Stoklasová, +420 495 433 189.

Dělnické profese - Obsluha zařízení na lití plastů 24 600 Kč

Přijmeme nové zaměstnance na HPP - oblsuha zařízení na lití plastů / obsluha CNC. Měsíční výdělek 24.600 - 37.700 Kč. Jedná se třísměnný provoz, práce je fyzicky náročná. Dobrá dostupnost z Prahy (cca 200 m od vlakového nádraží / autobusové zastávky).

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 100 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Pracovníci v masné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z : 23.2.2018 a: 21.5.2018 Hledáme manuálně zručné pracovníky do masné výroby (balení, manipulace, atd.), Požadujeme: spolehlivost, trestní bezúhonnost a chuť pracovat. Vhodné pro uchazeče z blízkého okolí Hladkých Životic., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. Možnost práce na DPP., Zaměstnanecké výhody: stravování s příspěvkem zaměstnavatele, zaměstnanecké balíčky, zvýhodněné nákupy, 3 dny dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu (nad 20 km) a další., Kontakt: Ing. Ivo Kraus, tel.: 734 282 124 v pracovní dny 8-14hod., písemně na e-mail: kraus.ivo@reznictvi-hh.cz. Pracoviště: Řeznictví h + h, s. r. o., Hlavní, č.p. 46, 742 47 Hladké Životice. Informace: Ivo Kraus, +420 734 282 124.

Doprava a logistika - Spolupracovník v logistice(Milčice) 19 000 Kč

Naším klientem je výrobní společnost plastových oken pro stavebnictví, pro kterého hledáme spolehlivé a manuálně zručné kandidáty na pozici spolupracovníka v logistice. Co budete mít na starost: manipulaci s materiálem a komponenty . Přípravu a vyhledávání zboží pro výrobu . Dodržování pracovních postupů a pokynů . Dodržování bezpečnostních pravidel . Sledování kvality . Dodržování cíle logistiky.


Vteřiny dne 23. května 2018
4

Bianco šek pro Babiše, neudržitelné důchody a prodej Student Agency: Vteřiny dne

Petra Kvitová po operaci pořezané ruky a dům v Prostějově, ve kterém došlo k přepadení. Ilustrační koláž
2 24

Policie dopadla možného pachatele útoku na tenistku Kvitovou. Má jít o narkomana

Unikátní archeologický nález z Pardubicka dramaticky přepisuje dějiny Evropy

Tu dobu známe většinou z knihy Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky a nazýváme ji starší doba bronzová. Z tohoto úsvitu civilizace se nám tu zjevila bronzová situla – vědro, které v zemi spalo přes tři tisíce let. Z neuvěřitelné propasti času však na světlo vyšel překrásný kus kovu, který krom údivu vyvolal i řadu otázek. Na některé z nich už archeologové znají odpovědi, další teprve hledají.

Hospoda není cukrárna. Poslanci se opět přeli o protikuřácký zákon

Zmírnění protikuřáckého zákona zřejmě bude čelit ve Sněmovně návrhu na zamítnutí už v prvním čtení. Poslanci dnes úvodní kolo debaty o poslanecké předloze, jež by upravila zejména nynější úplný zákaz kouření v restauracích, stejně jako před měsícem nedokončili. Kdy se Sněmovna k projednávání návrhu změn v protikuřáckém zákonu vrátí, není jasné.

Pátrání po zmizelém malajsijském letadle skončí 29. května. Po čtyřech letech

Hledání malajsijského letadla, které v roce 2014 zmizelo i s 239 lidmi na palubě během letu z Kuala Lumpur do Pekingu, skončí bez výsledku příští týden. Po víc než čtyřech letech, nákladech ve výši desítek milionů dolarů a bez jakéhokoli náznaku, co se vlastně s nešťastným letounem stalo. Z letu MH370 se tak stala jedna z největších leteckých mystérií na světě. Informuje o tom agentura AFP. 

Praktických lékařů je stále méně. Může za to i rostoucí byrokracie

Počty praktických lékařů pro děti i pro dospělé začaly loni klesat, odcházejí do důchodu a není za ně náhrada. Problémy jsou zejména v malých městech. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která dnes na konferenci České lékařské komory prezentoval jeho ředitel Ladislav Dušek. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT