"Hlavní myšlenka turné je, že náš svět se sice nevyvíjí dobře, ale kdo vydrží s Elánem, ten přežije," řekl zpěvák a baskytarista Jožo Ráž.

"Scénu bude stavět 160 lidí, představuje deset naložených kamionů a přes sto metrů čtverečních projekčních ploch, je to zkrátka trochu megalomanské. Návštěvníky čeká dlouhý program, téměř tři desítky písniček," doplnil zpěvák a kytarista Jano Baláž.

Koncerty otevře skupina Instinct. Poté se představí chorvatská zpěvačka Kraljićová, která zvítězila v prvním ročníku soutěže Hlas Chorvatska a reprezentovala svoji zemi na letošní písňové soutěži Eurovision Song Contest.

Turné s názvem Živých nás nedostanú provází remasterované vydání stejnojmenného alba doplněného o záznam dva roky starého koncertu z Bratislavy. Kolekci na CD nabízí i novou píseň Elánu Z tričiek zúri Che Guevara. "Píseň vzbudila dost velkou pozornost a návštěvníci koncertů ji uslyší i na živo," uvedl Ráž.

Aktuální album bude možné koupit i na vinylu. "Ne všechno staré bylo špatné a vinyly se pomalu vracejí. Vinylová deska je artefakt, který si nelze stáhnout nebo ukrást na internetu. Je to dárek pro fanoušky i pro nás," řekl hráč na klávesové nástroje a zpěvák Vašo Patejdl.

Rážovi se společně s Maťo Ďurindou z kapely Tublatanka letos podařilo uzákonit povinnou kvótu, která stanovuje, kolik domácí tvorby se má hrát ve slovenských rádiích. Rádia na Slovensku tak musejí hrát víc domácích písniček. V Česku podobný zákon není. Podle Ráže je situace na Slovensku jiná, protože většinu médií vlastní zahraniční majitelé. Mezi písněmi zahranými v rádiích na Slovensku musí být nově nejméně 20 procent slovenských. "Tvrdá válka běží dál. První kolo jsme vyhráli, ale rádia proti zákonu stále bojují," podotkl Ráž.

Skupina Elán vznikla v roce 1968. Vydala čtrnáct studiových alb, za jejichž prodeje získala 25 platinových desek. Koncert Elánu na Letné v roce 2003 navštívilo na 80.000 fanoušků, v roce 2007 vyprodali i slavnou Carnegie Hall v New Yorku.