Skupina vše pojala ve velkém stylu. Na každý koncert přiveze 60 tun techniky, 150 metrů čtverečních LED stěn, sto dvacet pohyblivých světel a mixážní pult, který je jediný ve střední Evropě. Celá scéna se bude v každém městě stavět tři dny.

„Návštěvníci uvidí nový program, který bude naše zlomové okamžiky mapovat jak hudebně, tak i vizuálně. Z každé desky se budeme snažit zahrát aspoň jednu písničku, dojde ale i na několik novinek,“ říká jeden ze zakladatelů Elánu, zpěvák, skladatel a textař Vašo Patejdl.

„A když už jde o oslavu, při níž lidé očekávají velkou show, rozšířili jsme obsazení a přizvali ke spolupráci houslové kvarteto a dívčí vokální trio. Celkově nás bude na pódiu šestnáct. Myslím, že přijdou i diváci,“ usmívá se Patejdl.

Po pražském koncertu končí

V dobrém rozpoložení jsou při rozhovoru i kytarista a zpěvák Ján Baláž, jenž patří k základní sestavě Elánu od roku 1981, a frontman Jožo Ráž, který je s kapelou spojen od jejích začátků. Teď je tím, kdo ji po posledním koncertu výpravné šňůry (20. prosince v pražské O2 areně) nadobro opustí.

„Už jsem se rozhodl – všichni mě znají, takže mě už ani nepřemlouvají, jako dřív, abych změnil názor. Nejsem unavený a publikum miluju, ale vím, že končím a hotovo. Seknout s kariérou je potřeba tehdy, kdy vás lidé žerou. Když je už nebudete zajímat, je pozdě,“ míní Ráž.

Zda bude formace pokračovat i bez něj, teprve uvidíme. Nabízí se ale otázka, čím hodlá Jožo Ráž „zabíjet“ v budoucnu čas. „Nebudu dělat nic a těším se na to. Absolutně nic. Mám v plánu jen oddychovat – cigáro, whisky a nic víc. Já fakt nic nechci, nikoho vidět, s nikým nic mít.“

Vystoupí jen výjimečně

Nevylučuje, že se jednou za čas s muzikanty někde výjimečně objeví, ale další šňůra nebo nahrávání podle něj nepřipadá v úvahu. Poslední společnou deskou Elánu tak bude ta s pořadovým číslem patnáct, jejíž první singl Ľúbim ťa brázdí už nějaký čas rádiový éter a z níž mají některé kousky zaznít i na aktuálním turné. Vyjít má i na vinylu.

„Já bude? Jako vždy, bombová,“ směje se Ráž. „Je to jako s každým naším novým albem – všichni přinesou nápady, nebo rovnou písničky, společně z nich vybíráme a postupně nahráváme. Z hotových věcí sestavíme finální verze, bavíme se o tom, kolik skladeb vlastně na desku dáme, je to taková alchymie,“ vypráví Ján Baláž.

Elán 50 tour 2018 v Česku
12. 10. Ostrava
18. 10. Hradec Králové
20. 10. Brno
15. 12. Olomouc
18. 12. Ústí nad Labem
20. 12. Praha

Na otázku, zda šla Elánům tvůrčí práce od ruky, odpovídá Vašo Patejdl: „Je to čím dál těžší. Laťku máme nastavenou dost vysoko, nechce se nám ji podlézat. Takže jsme na sebe dost přísní.“

Nic si ostatně neodpustí ani v případě živého hraní. „Je to vždycky tvrdá příprava. Než vyrazíme na turné, měsíc zkoušíme, abychom si udrželi fyzičku a procvičili hlasivky,“ sděluje Ján Baláž. „Už nám není dvacet. Ale ještě jsou i starší muzikanti, než my! Chci tím říct, že jsem vlastně docela v pohodě, že máme pořád elán.“

Fakt, že spolu vydrželi tak dlouho (vyjma Patejdlovy jedenáctileté soukromé kariéry, po níž se do Elánu zase vrátil)., přičítají systému, který si nastavili hned na začátku. „Spočívá v tom, že se na věcech snažíme dohodnout, hlasujeme o nich. Jsme naučení nepodléhat ješitnostem, ale podvolit se zájmu skupiny, aby fungovala. Jedině tak může vydržet,“ sděluje Patejdl.

Jak on, tak i Ján Baláž se hodlají hudbou zabývat dál, i po případném konci Elánu. „Život nekončí. Máme i jiné projekty, dál vystupuju se svou kapelou, píšu muzikály,“ říká Patejdl. Jeden takový vznikne podle jeho slov pro pražské Divadlo Kalich – má být volným pokračováním úspěšného Osmého světadílu s hity Elánu. Minimálně u něj by se měli hudebníci zase setkat.

Skupina Elán vznikla v roce 1968. Vydala čtrnáct studiových alb, pět anglických alb i řadu kompilací, za jejichž prodeje získala 25 platinových desek. Koncert Elánu na Letné si nenechalo ujít na 80 tisíc fanoušků, Slováci zároveň v roce 2007 vyprodali i slavnou Carnegie Hall v New Yorku. Pilířem kapely jsou Jožo Ráž (zpěv, baskytara), Jano Baláž (zpěv, kytara) a Vašo Patejdl (klávesy, zpěv), kteří společně skládají písně. V současnosti s nimi skupinu Elán tvoří Peter Farnbauer (kytara, zpěv), L'ubo Horňák (klávesy), Števo Bugala (bicí), Richard Šimurka (saxofon), Martin Haas (pozoun) a Samuel Šimek (trubka).