Režie nového kusu, jehož premiéra je ohlášena na 5. září, se stejně jako v případě Osmého světadílu chopí Ján Ďurovčík, který je zároveň se slovenským dramatikem Peterem Pavlacem autorem libreta. „Hitmuzikál může dělat jen ten, kdo je posedlý hudbou, která mu stále plyne hlavou. Písničky Elánu jsem začal vnímat už v dětství, kdy jsem se do nich ponořil a už nikdy se z nich nevynořil.

Automaticky mi přecházejí do příběhu, který jsme vytvořili,“ uvádí Ján Ďurovčík, jinak i uznávaný slovenský choreograf. Prozradil, že jestliže se s Peterem Pavlacem při psaní scénáře k Osmému světadílu inspirovali Dámou s kaméliemi, v případě Vody nad vodou sáhli opět po velkém klasickém díle téhož autora, tedy Alexandra Dumase mladšího.

Známé hity i nová píseň

„Co se samotných písní týká, vybrali jsme zase jiné, než jaké znějí v Osmém světadílu. Pánové z Elánu navíc napíšou jednu zbrusu novou,“ informuje Ján Ďurovčík. Konkrétně se lze těšit na hity Voda čo ma drží nad vodou, Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch, Sestrička z Kramárov, Si kočka či Zanedbaný sex.

Roman Tomeš, Michaela Tomešová a Jan KřížZdroj: Richard Kocourek

Roman Tomeš, Michaela Tomešová a Jan Kříž Foto: Richard Kocourek

Hlasování o muzikálu

Než členové populární formace na vznik nového představení kývli, demokraticky si své rozhodnutí odhlasovali – jako v případě předchozího kusu. „Dlouho jsme se bránili, nechtěli jsme, aby byl z našich písniček muzikál. Spatřovali jsme v tom jenom obchodní kalkul. Protože se ale s Jánem známe dlouhé roky a navzájem si vážíme našich prací, pochopili jsme, že nemluví do větru. Po několika setkáních s ním, když nám dopodrobna vysvětlil své představy, jsme souhlasili. Stejný scénář se opakoval i tentokrát. Věříme, že Voda nad vodou naváže na úspěch Osmého světadílu,“ uzavírá jedna z tváří kapely Elán – zpěvák, skladatel a klávesista Vašo Patejdl.

Známí muzikálovi herci

Oba elánovské muzikály spojují herečtí představitelé v hlavních rolích. V nich se také ve Vodě nad vodou představí například Michaela Tomešová, Jan Kříž, Roman Tomeš, Zbyněk Fric či Tomáš Löbl. Stejně jako před lety se o své nové role utkali v náročných konkurzech.

„Šanci v nich měli jen ti nejlepší z nejlepších, což je v našem divadle i pro inscenace Jána Ďurovčíka pravidlem, ovšem v tomto případě tu byla vedle našich nároků ještě jedna hodně vysoká laťka, kterou museli vybraní interpreti překonat – musí být schopní bravurně zazpívat původní náročné party Jožo Ráže,“ upozorňuje producent Divadla Kalich Michal Kocourek. „Tento do velké míry shodný výčet herců není ani náhoda, ale ani záměr s ohledem na Osmý světadíl. Jde nám čistě o kvalitu. Proto jen náš výběr takový, jaký je,“ doplňuje ho Ján Ďurovčík.