Najde se asi jen málo posluchačů, kteří by v životě nezaregistrovali – a třeba „jen“ v podání několika českých interpretů, jakými jsou například Eva Pilarová (Co je to láska), Karel Gott (Cesta rájem) či Karel Zich (Černošský ghetto) – některý z Presleyho slavných songů. Myslí na ně rádia, občas zaznějí i v nějaké té televizní show, ba co víc – Elvisova hudba je už rok jedním z hlavních taháků muzikálu Srdcový král, který se zase s novou sezonou vrátí na jeviště pražského Divadla Kalich.

Příznivců, které si Presley získal a stále získává, je zjevně nepočítaně. „Globalizace dolehla i do elvisovského světa,“ říká Roman Šimůnek, jeden ze zástupců českého fanklubu této americké megastar. „Dneska se neupínáme na počty lokálních členů, jsme všichni propojeni po celé zeměkouli. Můžu říct, že jenom oficiálně licencované fankluby ve světě mají něco přes pět milionů aktivních členů!“

Účast na akcích zasvěcených králi rokenrolu považuje Šimůnek (jehož prý v sedmnácti letech dostala a už nepustila Elvisova skladba Guitar Man) za samozřejmost – navštívil například Elvis Week v Memphisu. Jeho součástí bývá setkání s hudebníky, kteří s Presleym hráli. „V takových chvílích si užíváme možnost zpovídat je v zákulisí. Protože známe jejich konverzaci s Elvisem ze studiových nahrávek, ptáme se jich, co mysleli touhle hláškou a co chtěl Elvis říct tímto… Bývá to vtipné. Oni zpravidla vůbec nevědí, že se o něčem bavili, kolikrát si ani nepamatují, kdy co nahrávali. Dá se říct, že je naší encyklopedickou znalostí jejich života s Elvisem šokujeme,“ usmívá se Šimůnek, který je mimochodem i spoluautorem knihy Legenda jménem Elvis Aaron Presley: 1935–1977, která u nás vyšla v roce 2005 (při příležitosti hudebníkových nedožitých sedmdesátin).

ZNÁMÝ NEZNÁMÝ

Ač už je toho o něm známo mnoho, stále prý je co hledat. „Sem tam narazíme na nějakou nově objevenou pokusnou verzi songu, který už známe, ale i tak nás to potěší. Objevují se i amatérsky nahrané koncerty ze sedmdesátých let, které jsou pro nás taky do jisté míry poklady, a pak občas i 8mm záběry, fotky z koncertů či soukromí. Samozřejmě, že se k nám dostanou i zprávy z Elvisova okolí, ty je ale třeba brát s rezervou, protože jsou vedeny snahou o zviditelnění se na úkor slavné osobnosti,“ doplňuje.

Kdoví – třeba něco z toho, co ještě Presleyho fanoušci nevědí, zazní během unikátního projektu Elvis – Live on Screen, který se v rámci evropského turné zastaví v příštím roce (konkrétně 8. června) v pražské O2 areně. Jeho hlavní postavou je bývalá „králova“ manželka Priscilla Presleyová, která se později proslavila především jako herečka v populárním seriálu Dallas nebo filmové sérii Bláznivá střela. „Během koncertu promluví o společném životě s Elvisem, ale také popíše příběhy spojené s tvorbou jeho největších hitů. Na pražském koncertě zaznějí v doprovodu Českého národního symfonického orchestru a sólistů, což celému programu dodává obrovskou sílu,“ říká za pořadatelskou agenturu Martin Zvoníček.

Zdroj: Youtube

Příchozí navíc uvidí Presleyho na velkoplošné LCD obrazovce, ze které jim bude „živě“ zpívat prostřednictvím originálních záběrů a nově zremasterovaných zvukových záznamů. „Spojení jeho nádherného hlasu s živým orchestrem a vokály vytvoří velkolepou rokenrolovou show, jíž se král žánru vrací na světová pódia,“ praví Zvoníček.

ŽIJE ELVIS?

Opravdu vrací? Co když stále někde v klidu žije – jak tvrdí konspirační teorie? „Onehdy říkali v jednom rádiu, že si Elvis na Národní v Praze kupoval dvacet deka šunky, tak by si přece nevymýšleli,“ směje se Šimůnek. „Fakt je ten, že nežije. Bohužel. Hektický život, který vedl, se na jeho konci do jisté míry podepsal. A především – fanoušci byli pro Elvise součástí jeho života. Spousty knih, které jsem přečetl, i amatérské záběry ze setkání s nimi to dokazují – takže by nedokázal žít bez kontaktu s nimi. Celých třiadvacet let jeho kariéry to potvrzuje.“