Právě v ostravské Múzické škole se totiž uskuteční koncert trojnásobného mistra České republiky v beatboxu. En.dru čili Ondřej Havlík je zvítězil také v Evropské soutěži 1st Marathon beatbox battle, je mistrem republiky a vicemistrem světa v kategorii team beatbox (s kapelou Beatburger band), dále je dvojnásobným vítězem soutěže Czech Boss Looping contest.

On sám si nejvíc považuje vynikajícího umístění na světovém šampionátu v loopingu (Boss World Looping Championship). „Je to totiž především hudební ocenění," vysvětluje En.dru. Konkurence byla obrovská, přihlášených bylo 1500 z 

Všem, kdo mají zájem, pak nabídne v následujícím workshopu. celého světa a mezi nimi Ondřej Havlík získal titul vicemistra.

Od imitace Jacksona k beatboxu

En.dru čili Ondřej Havlík, trojnásobný mistr České republiky v beatboxu.

Ondřej Havlík vystudoval na JAMU činoherní herectví, ale už během studií se zajímal o zpěv (zejména muzikálový) a podle svých slov vlastně už od narození zkoumal možnosti svého těla a hlasu.

„Vždycky mne zajímal rytmus, pohyb všechno kolem hudby," vzpomíná. „Pak jsem imitoval Michaela Jacksona a začal se učit – přes internet a od jiných muzikantů."

Beatbox, jak tvrdí, ho zajímá především jako hudební žánr.

„Není to jen jakási hip hopová disciplína. Zajímá mne lidský hlas a lidské tělo a jejich možnosti coby hudebního nástroje. Beatbox je cesta, jak se hudebně realizovat pomocí vlastního těla a hlasu bez jiných hudebních nástrojů. Navíc se tenhle ´nástroj´ dá pořád rozvíjet. Když vystupuju, snažím se, aby to byla komplexní záležitost, nabízím propojení všech prvků – rytmiky, hudby, ale aby to byla také show."

Pokud se zeptáte na inspiraci či nějaké jeho vzory, uvede Michaela Jacksona, Bobbyho McFerina, ale současně připomene, že takových inspirativním lidí bylo a je mnoho a byli mezi nimi špičkoví muzikanti.

„Hodně mi pomohl pobyt v Holandsku, kde jsem měl možnost pracovat s nejlepším holandským beatboxerem," dodává.

Koncert i workshop

A co nabídne posluchačům v Ostravě?

„Byl bych moc rád, aby to nebyla nějaká odosobněná událost. Chci lidem, které to zajímá, ukázat, co umím, trochu stand up, aby to byla show, legrace, částečně koncert a částečně workshop, při němž se podělím o svoje zkušenosti. Nechci to nějak omezovat, rád bych vycházel z toho, co budou diváci chtít a o co budou mít zájem – hodně vokálně, přes vokální hry. A samozřejmě podle toho, jaké budou jejich schopnosti a úroveň jejich hudebních znalostí."  (hzd)

En.dru vystoupí v ostravské Múzické škole 28. dubna od 16 hodin.
Po koncertu bude následovat workshop (začne v 17.30); vstupné na koncert je 100 Kč, účastníci workshopu zaplatí 300 Kč (cena koncertu je již zahrnuta ve vstupném na workshop).