Co by to bylo za Benátskou, kdyby ji nezkropil déšť. Jen párkrát v historii se stalo, že na tomto festivalu nepršelo. Přívalový déšť bohužel přinesl oběti, Visací zámek nedohrál svůj set a nevystoupil Václav Neckář. Line up dostal mírný skluz, ale nešlo o nic zásadního. Snad jen, že si posluchači museli vybrat mezi Mňágou a Žďorp a Guano Apes.

Jedinečný chraplák

Vrcholem večera se stala bezesporu Bonnie Tyler. Energická starší dáma a majitelka nezaměnitelného chrapláku uměla publikum rozesmát a člověku se až nechtělo věřit, že jí nakřápnutý hlas vydržel po celý život.

V dnešní době, kdy si většina jejich mnohem mladších popových kolegyň pomáhá alespoň částečným playbackem, odzpívala celý koncert živě.

Její intonaci a frázování by se dalo občas něco vytknout, například cover verze Have You Ever Seen the Rain? od Creedence Clearwater Revival se příliš nezdařila, ale většinu výšek zvládla bez problémů. Naopak se jí povedla pecka To Love Somebody od Bee Gees, kterou nazpívala už v 80. letech.

Širší publikum zná od Bonnie Tyler tři zásadní skladby It‘s a Heartache, Holding Out For a Hero nebo Total Eclipse of The Heart, všechny samozřejmě zazněly a měly největší ohlas. A během nich se vytvořila skvělá atmosféra, protože publikum znalo slovo od slova.

Během show ale zpěvačka upozornila, že za svou kariéru natočila osmnáct alb a písně z nich poskládala do dvou medley. Možná i proto, že už dnes nejsou tak komerčně známé. A z hlediska dramaturgie to vyznělo podivně.

Rivalka Tina Turner?

V závěru, který příjemně gradoval, se objevily i dva kusy River Deep a Mountain High a The Best. Pojítkem těchto dvou skladeb je Tina Turner, rivalka, ale i vzor. Přestože Bonnie Tyler se songem The Best propadla, Tinu Turner později proslavil.

Hvězda Benátské ji v Liberci odzpívala skvěle a publikum ji za to odměnilo. Dnešní optikou si tedy nejde vysvětlit, proč to kdysi nezafungovalo. Hit napsal zkušený hitmaker, který už ale v 80. letech pomalu ztrácel komerční dech, Mike Chapman, který stojí za skladbami Suzi Quatro, Smokie nebo Sweet.

Bonnie Tyler překvapila svou energičností a bezprostředností, kterými si okamžitě získala sympatie i těch diváků, kteří se přišli podívat na její vystoupení pouze ze zvědavosti. Bohužel se v minulých letech několikrát stalo, že české kapely měly větší kotel než zahraniční hvězda. Koncert Bonnie Tyler naštěstí nebyl tento případ.