Já se musím zeptat hned na úvod, aby vůbec bylo jasno: Co to vůbec hrajete za hudbu? Spousta lidí co vás neposlouchá, mezi něž se řadím, si myslí, že hrajete dechovku?

Vašek: Jsou to spíš lidové evergreeny. Ty písničky žijí více než 50 let. Některé další, co hrajeme, jsou známé zahraniční hity a my jsme je česky otextovali a vyřídili autorizace. Přivezli jsme do Čech vlastně spoustu hudby!

Máte v repertoáru nějakou současnou písničku?

Vašek: Čemu říkáte současná písnička? My nesledujeme rádia, nekoukáme na to, co je in. Neuslyšíte od nás Landu nebo Kabáty. Samozřejmě koukáme na youtube, jestli nenajdeme nějakou zajímavou melodii, ale je nám spíš bližší, když nějaká melodie projde přes víc zpěváků. Teď jsme otextovali 13 písniček od André Berg, ty jsou asi 10 let staré.

Nezkoušeli jste se svými písničkami prorazit v Německu?

Vašek: My jsme 17 let hráli v německy mluvících zemích.

Takže můj předpoklad, že vaše hudba tam slaví úspěch, je správný?

Vašek: No… (zamýšlí se). Spíš v Německu. Vídeňáci mají třeba rádi české písničky, ale musíte je zpívat německy.

Co si třeba pustíte za hudbu, když jste doma?

Vašek: Pro vaši představu, letos nám „doma“ vychází asi 80 dnů. A i tehdy jsme většinou ve studiu. Jinak jsme pořád na cestách s našimi písničkami.

Eva: Ale když snídáme, zapneme si rádio…

Dobře, tak ale v autě si musíte nějakou hudbu pustit, ne?

Vašek: Když se zrovna neučím texty, Eva si pouští Frekvenci 1 a já třeba Český rozhlas 2. Vždycky ten, kdo řídí, si vybírá stanici.

Kolega mi poradil jednu dobrou otázku. Kdybyste si z české hudební historie mohli někoho vybrat, s kým byste si zazpívali, kdo by to byl?

Eva: Já jsem vždy měla sen zpívat s Karlem Gottem. A ten sen se splnil, pozval si nás na svoje sedmdesátiny. A pro mě to byl úžasný zážitek. A hrozně moc si vážím paní Marie Rottrové.

Vašek: Příští rok slavím šedesátku a čím dál silněji mě ovlivňuje Petr Novák. Zůstalo po něm spousta písniček. Hodně mi připomíná mládí, jeho akordy jsem se jako kluk učil.

Spoustu lidí, kteří vám nemohou přijít na jméno by zajímalo, když už to konečně zabalíte.

Vašek: To já vám můžu říct. Já mám odkoucených 20 let hraní a budu to dělat do té doby, dokud budu moct. Nevím, co bych měl dělat jiného.

Zlé jazyky vám vyčítají, že hrajete jen pro peníze. Dá se touhle profesí dobře živit?

Vašek: Záleží na tom, jak to vezmete. Celou svoji výplatu jsem 40 let jenom šetřil na nějaké svoje hudební sny: aparatury, mikrofony, studia… a tím, že jsem si s Evou pořídili blu-ray studio, kde točíme do surround zvuku, tím jsem narazil na konečnou, kdy už si nic lepšího nemůžeme pořídit. Takže vidíte, že ty peníze byly rozumně uložené.

Neuvažovali jste třeba o alespoň krátkodobém vybočení z vašeho stylu? Třeba víc inklinovat k popu, abyste nasáli posluchače z jiných hudebních žánrů?

Eva: Připravujeme album Soft swing…

Vašek: Tak to nazval náš aranžér, ještě to není definitivní název. Jsou to světové swingové stálice, které chceme nahrát ne až tak těžce jazzově stravitelně, ale lehce. Aby to přijali i naši posluchači. Pouštěli jsme to našim kamarádům a těm se to líbilo.

Bude to zpívané česky?

Vašek: Vaše generace (ukazuje na mě) tvrdí, že určitá hudba nejde zazpívat mateřským jazykem. Já to ale chci zkusit. Budu zpívat swing česky.

Na internetu je ovšem obrovským hitem vaše německá verze Bílé orchideje s názvem Eine weise Orchidei. Nechcete spíš zkusit jiné jazyky než mateřštinu?

Vašek: Když to spočítám, tak 80% našeho repertoáru jsou věci dovezené z ciziny, na které jsme udělali český text. Ty písně tam jsou známé. Orchidej se usídlila v pořadech na přání navzdory vkusu hudebních redaktorů, kterým leze na nervy. Ale lidi si ji přejí…

Ale v rádiu vás dva pořád neslyším, ať ladím jak ladím…

Vašek: To bychom tady museli být hodně dlouho. Když byste šli po stopách majitelů rádií, narazíte na zajímavý finanční tok…

…a nebo vás prostě nemají rádi (přerušuji ho)

Vašek: Ale to my víme, že jsme pokleslé umění (smířlivě).

Eva: My už to neřešíme. Máme své studio, kde si vyrábíme svoje CD a DVD a takhle se dostaneme k lidem do jejich domečků.

Na internetu koluje předělávka Bílé orchideje v podání kapely Morčata na útěku. Slyšeli jste ji?

Eva: Slyšeli. Pokud Morčata udělali svou verzi Orchideje, asi to znamená, že ta písnička něco znamená, že ji lidé znají. Je to fajn.

Nad nějakým sranda-projektem, který by vás představil v jiném světle, neuvažujete?

Eva: Byli jsme pozváni skupinou All X, s nimiž jsme v televizi hráli song od Prodigy. Byla to zajímavá zkušenost.

No ale tady na koncertech něco takového hrát nemůžete. Lidé chtějí Bílou orchidej.

Vašek: Jistěže. Kdybych já šel na koncert Olympiku a Janda by tam mydlil svoje nové písničky, také bych byl zklamaný. Chtěl bych slyšet Želvu nebo Snad jsem to zavinil já…

Kolik máte hitů vůbec vy dva?

Vašek: Máme natočeno 38 hodin muziky. Z toho je asi 6 největších hitů, nejen Bílá orchidej, ale i Bílé růže z Athén, Krásné chvíle nebo Slyšíš jak zvoní. To jsou písničky, kvůli kterým na nás lidé chodí.

Věkový průměr vašich posluchačů je ovšem, a to si přiznejme, vyšší. Časem jich bude ubývat. Dorostou vám noví?

Vašek: Já o tom nepřemýšlím. Podle mě ale nedorostou. Každá generace si nese svoje interprety.

Není to smutné, že tahle hudba jednou zanikne společně s vámi?

Vašek: Ona úplně nezanikne. Tak, jak některé písničky přežily generace, tak přežijí i některé naše.

Co říkáte na vaše vyřazení z ankety Český slavík?

Eva: Poprvé, když jsme se umístili hodně vysoko, nás to zamrzelo. Měla jsem tuto anketu za pravdivou. Když nám hlasy vzali podruhé, bylo to už hodně zvláštní. A když nás vyřadili potřetí a napsali nám, že není možné, aby Eva s Vaškem dostali tolik hlasů, tak už jsme to už nechápali.

No, může vás těšit, že mladí lidé se vám často smějí. Ale vy tu jste pořád, zatímco různé hudební rychlokvašky mizí ze scény rychlostí blesku.

Vašek: Zůstávají hlavně písničky. Není důležité, jakým hlasem je skladba zpívána, ale to sdělení samotné. I my hodně přemýšlíme, co lidem písničkami sdělovat. A my chceme sdělovat to hezké. Problémů a průserů mají mraky, proč bych jim to měl ještě zpívat?

Pro mě je nepochopitelné jít na váš koncert. Ale uznávám, že pro lidi, co jsou tady, by bylo nepochopitelné jít třeba na rockový koncert.

Vašek: Moje generace si říkala bigbíťáci. Já se mezi ně řadím také, zvuk elektrické kytary ve mně vyvolává mrazení. Na zátylek nám ale šlapala generace Michala Davida, to už je hudba Evy. A vidíte, mezi námi dvěma je 17 roků rozdíl a přitom vyrostla na úplně jiné hudbě. A jí vždycky ta moje hudba přišla archaická. Tady vidíte, že každá generace si nese svoji hudbu.

Kolik jste vůbec dohromady vydali alb?

Vašek: Celkem 42 CD a 25 DVD. Všechna alba do roku 2003 obdržely nejhůře zlatou desku. Ale tehdy se zlaté desky dávaly za 35 000 prodaných nosičů, to není jako dnes, když se dává zlatá desky za 7 500 prodaných alb. A to nemusí být zaplaceny faktury. Prodeje šly dolů až po roce 2003, s nejmasivnějším nástupem vypalovaček.

Eva: A za zmínku stojí i fakt, že na žádném z našich 42 alb se jedna písnička neopakuje dvakrát.

V tu chvíli se Eva zvedá a odchází na pódium hrát. Rozhovor se uskutečnil o třech pauzách během představení. Vašek ještě pár minut zůstává v zákulisí s námi.

Ono se mezi lidmi říkalo, že vaše prodeje jsou tak vysoké, protože důchodci neumějí vypalovat…

Vašek: Ono je to spíš o přístupu lidí. Já mám rád kapelu Eagles. Nedovedu si představit, že bych si je vypálil. To prostě neudělám.

A podepíšete vypálené cédéčko, když vám ho přinesou po koncertě?

Vašek: Někdy ta babička, co přinese k podpisu CD, vůbec neví, že je to vypálené. Negramotnost tohohle národa je v mnoha ohledech silná. A ona přijde se štěstím v očích, abychom jí ho podepsali. Ona ani neví, co to je „vypálit cédéčko“. Tak ji přece neodmítnu.

Koupit si originál ale může být vzhledem k finančním možnostem seniorů neúnosné.

Vašek: Víte, kdo u nás nejméně nakupuje? Ten, kdo má v peněžence tisícovku. A nejvíc nakupuje ten, kdo tam má drobné. To už víme.

Jsou lidé tady na severu Čech chladnější než třeba lidé na Moravě?

Vašek: Nejkrásněji zpívají havíři v Ostravě. A potom tam, kde se pije víno a slivovice. Nejstudenější lidé nejsou tady u vás, jsou na Hané.

Rozhovor je třeba ukončit. Vašek je žádán Evou na pódiu a mnou připravené dotazy, jako například co si myslí o Rytmusovi nebo jestli nehodlá navázat spolupráci s Marií Pojkarovou, jejíž hit Pejskové se koušou ovládl český internet, již nezazní. Tak snad příště …

ČTĚTE TAKÉ reportáž z koncertu Evy a Vaška v Turnově ZDE.