Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ewa Farna: Celebrita se živí tím, že je, já se živím zpěvem

Praha /ROZHOVOR/ - Zpěvačka Ewa Farna je zpět. Právě k posluchačům přichází s novým singlem Leporelo, který nepostrádá její typický drajv a pověstné emoce v hlase. Píseň, jež má jednoznačné parametry hitu, je předzvěstí nové desky ta vyjde v září u Universal Music.

12.7.2014
SDÍLEJ:

Jedna z fotografií Ewy Farny pořízených k CD Leporelo. Foto: Universal Music

Ohlasy na Leporelo jsou vesměs příznivé a pochvalné, máte radost?

Jsem hrozně šťastná, protože i na Evropě 2, která skoro nehraje české písničky, jsme v hitparádě druhý týden na prvním místě. Nemůžu tomu uvěřit, protože pět let jsem tady neměla desku, takže to vypadalo, že snad jenom porotcuju v soutěžích nebo tloustnu. Já jsem ale celou tu dobu samozřejmě pracovala a nikoho to nijak nezajímalo. Doufám, že mi nový singl pomůže k tomu, abych zase posluchačům zamávala z pozice zpěvačky, a ne celebrity, jak mě občas nazývají.

Slovo celebrita vám vadí?

Víceméně ano. Protože celebrita se živí tím, že je, já se živím zpíváním. Jsem strašně ráda, že s novou písničkou zažívám jakýsi restart. Ohlasy na ni jsou dobrou předzvěstí k chystané desce.

V poslední době se na vašich skladbách snažíte podílet i autorsky, obklopujete se lidmi, kterým věříte. Konkrétně Leporelo, jak vznikalo?

Ta písnička má hrozně zajímavou historii. Svoji premiéru si odbyla už před rokem v Polsku, kde vyšla na albu (W)inna. V ten samý moment měla vyjít i v Česku, ale bohužel se tak nestalo, protože jsme celou tu dobu seděli nad českými texty jak k samotnému Leporelu, tak i dalším písničkám ze zmíněného CD. Verze, kterou dnes můžete slyšet, je v pořadí třináctá.

V čem byl problém?

Prostě nešla do češtiny v původním slova smyslu přeložit, text byl tak absurdní a blbý, že se kompletně muselo změnit její téma. A tak zatímco v Polsku je ta písnička o něčem jiném, tady je o lásce, prostě klasická vztahovka. Pro mě osobně je pozoruhodné, že jsem k Leporelu napsala hudbu s Marcusem Tranem, což je můj kytarista z první kapely a byl to i můj kluk. A onu třináctou verzi českého textu napsal se svým kamarádem můj současný kytarista a současný kluk Martin Chobot.

Uvědomila jsem si, že jsem se vždycky obklopovala lidmi, kteří jsou hrozně talentovaní, a že s nimi chci pracovat i dál. Tím, že si s nimi rozumím a jsem s nimi propojená i po soukromé stránce, dokážeme společně vytvořit písničku, která mě přesně vyjadřuje.

Ewa Farna.A v polštině je teda Leporelo o čem?

V ní je to složitější. Je o tom, že bychom si měli dávat bacha na znamení ve svém životě, že bychom se měli vydat na nějakou cestu, hlavně nestát na jednom místě. Vlastně je jedno, jestli je ta cesta špatná, nebo dobrá, protože když se vydáme tou špatnou, tak si díky tomu uvědomíme, která je ta správná. A pokud ještě není pozdě, můžeme se vrátit a zkusit to znova.

K písničce je hotový klip, prý byli k jeho natáčení přizváni vaši fanoušci.

Taky, jak v české, tak i v polské verzi s námi hráli fanoušci, což bylo hrozně fajn, protože jsme si mohli popovídat, měli jsme na sebe konečně čas. Ten klip vlastně vypráví o mém běžném životě natáčení, líčení, focení, rozhovory… A mezi tím vším se míhá kluk, kterého chci poznat. Vždycky, když se k sobě dostaneme, že si něco řekneme, mě zase někdo odvede, že už musím jít jinam. Tak to u mě občas opravdu vypadá. Až na toho kluka, kterého už naštěstí mám.

Kdo vám klip dělal?

Slovenský tým Imagine Vision, který mi asi před třemi lety vytvořil i videoklip k písni Maska. Pracovala jsem s českými i polskými týmy a teď jsem se vrátila ke Slovensku, kde jsou ti pánové strašně šikovní.

(Český klip k Leporelu bude zveřejněn v polovině července pozn. red.)

Mimochodem, vaši novinku avizují i krásné fotky.

Děkuju. Ty jsem zase nafotila s Poláky, právě na zmiňovanou polskou desku. Díky tomu, že můžu pracovat s lidmi z různých zemí, poznávám, jak ke svému dílu přistupují. Hodně mě to obohacuje.

Jak daleko jsou vlastně ostatní písničky z připravované české desky?

Ještě nám zbývá natočit tři, zbytek je hotový. Pak přijde na řadu mix, mastering, focení na obal, to všechno nás ještě čeká. Ačkoliv do září zbývá ještě dost času, sama se už desky nemůžu dočkat, protože je to přece jen pět let, co mi v Česku vyšla poslední. Měla jsem sice osmnáctkový koncert, ze kterého vzniklo DVD, ale to je úplně něco jiného než řadová nahrávka. Jsem hrozně zvědavá, jak ji lidé přijmou, protože bude trošku jiná, spíš niterní než rozjásaná řekněme méně komerční. Navíc jsme ji nenahrávali nástroj po nástroji, ale komplet s celou kapelou, takže je z ní slyšet opravdová muzika, nejen syntetické zvuky. Není to prostě album, jaké byste si představovali od jednadvacetileté holky, která zpívá moderní věci.

Kteří z autorů vyjma už zmíněných se na ní podíleli?

Musela bych jmenovat členy kapely, s níž koncertuju, všichni mají na desce svou muziku, svůj námět. Sama jsem si napsala polské texty, které teď tlumočíme do češtiny, a v tom mi pomáhá i jiný tým, který tvoří například Xindl X, spolupracuji i s dívčím elementem… Prostě to různě kloubíme.

Znamená to, že polština je vám přirozenější?

Úplně. Asi to bude tím, že jsem teď rok ve Varšavě bydlela, protože jsem tam studovala práva. Polština mi tak vlezla víc do hlavy. Předtím, když jsem spolupracovala na desce Virtuální, jsem zase napsala české verze textů, ty polské jsem si vůbec nedokázala představit. Takže to mám na střídačku, občas se mi daří psát v polštině, jindy v češtině. Záleží na období, na tom, kde se zrovna nacházím.

V dalším studiu už budete pokračovat tady?

Zatím ne, studia jsem přerušila, protože mé aktivity nešly absolutně skloubit, natož zvládnout. Bylo to v době, kdy jsem seděla v porotě SuperStar, takže jsem pořád lítala z Polska do Česka a naopak, do toho koncertovala, chvílemi už to bylo i o zdraví, psychicky jsem byla úplně vyšťavená. Teď už sice bydlím v Praze můžu si dovolit spát i deset hodin denně, což je oproti čtyřem v Polsku úžasné , ale plně se soustřeďuju jenom na vydání desky.

Do budoucna teda teprve uvidíte, jestli se do školy vrátíte…

Jestliže mi to se zpíváním nevyjde, do školy se můžu vrátit vždycky. Dodneška cítím když jsem si udělala půlroční pauzu před maturitou, abych se na ni dobře připravila , že tu díru pořád dobíhám. Pořád je třeba něco dělat, pracovat na sobě, sbírat materiály…

Obavy o to, že neuspějete jako zpěvačka, mi přijdou trošku mimo. Jste už přece velice slušně zavedená.

Jo, teď ano, ale představte si, že budu třeba deset let na scéně a bude mi teprve dvaadvacet. I kdybych na ní vydržela třeba patnáct let, pořád mi je pětadvacet a mám vlastně celý život před sebou.

Začala jste prostě hrozně brzo.

No právě. Moc bych si přála, když vidím třeba Helenu Vondráčkovou nebo Karla Gotta, zpívat jako oni padesát let a zároveň neomrzet. Ale copak já vím, jak mě budou lidé za pár let vnímat, jestli mě budou chtít poslouchat?

Navíc zase určitě vyrostou nové mladé zpěvačky, třeba se úplně změní trend, možná budeme poslouchat písničky, které jsou o jednom tónu, k čemuž se už blížíme, takže něco, čemu se nebudu chtít přizpůsobit. Vůbec netuším, co přijde. Studium si fakt nechávám jako taková zadní vrátka.

Ewa Farna.Když se vrátíme k písničce Leporelo, zazpívala jste ji v květnu při předávání cen Anděl, stejně jako skladbu k poctě Karla Gotta. Počítáte s ní nějak?

Ne, byla to exkluzivní věc přímo pro danou příležitost, pro Karla Gotta, který ten večer dostal od organizátorů Andělů speciální ocenění. A navíc je to písnička, která se do mého repertoáru nehodí. Přece bych nemohla mít na své desce skladbu pro Karla Gotta a budovat si jejím prostřednictvím vlastní popularitu, abych si zvýšila poslechovost či prodejnost! Nelíbí se mi to a nevidím v tom vůbec žádný smysl.

Léto je tady, chystáte koncerty?

Je jich hodně. Vždycky, když mají lidé volno, pracujeme my muzikanti vlastně z celého roku nejvíc, abychom je bavili. Takže máme před sebou hodně koncertů jak v Polsku, tak v Česku. A kromě dokončování desky ještě připravuju nějaké další aktivity, o nichž se bude mluvit taky až na podzim.

Mluvila jste o únavě, se kterou jste se potýkala, určitě jí trpí i hlas. Věnujete mu nějakou zvláštní péči?

V tom jsem trošku lajdák. Mám v Praze pana učitele, který mě neučí zpívat, ale provádí mi hygienu hlasu, což znamená, že ho udržuje, aby byl zdravý a aby se rozšiřoval jeho rejstřík. Naposled jsem ale u něj byla před pěti měsíci, takže asi tak. Ozvu se mu pokaždé, když je nějaký problém. Upřímně, myslím, že už mě má někdy dost… Vždycky mi říká: „Tak jsi zase v bryndě, co?" A já na to pokorně, no… Je pravda, že mě párkrát zachránit, díky němu jsem mohla odjet turné.

Nejdůležitější je teda pro hlas spánek?

Jednoznačně. Když hodně spím, pak je všechno v pořádku, stačí mi, když se jen před koncertem rozezpívám. A taky už vím, co mi před vystoupením nesvědčí nemůžu jíst oříšky, pít černý čaj, opalovat se tentýž den, protože to hlasivky vysušuje. A pokud mám víc koncertů za sebou, jako nedávno o víkendu čtyři, tak se prostě šetřím, nemůžu se strhnout hned při tom prvním.

Všimla jsem si, že přecházíte na zdravou stravu.

Ano, ta má taky na hlas a únavu vůbec vliv. Když jíte pětkrát denně pravidelně menší jídla, cítíte se mnohem lépe. Pravda, musím si ta jídla předem chystat a nabalit do boxu, ale v zásadě mi to nijak nevadí. Pořád je to lepší než se živit bagetami a čipsy z benzinky, což jsem teda taky praktikovala, ale dlouhodobě to možné není.

Dokonce jsem teď ve stravování tak důsledná, že i když se na jídlo stavíme s kapelou někde v restauraci, pročtu si nejdřív důkladně tamní menu. Pak jej s jednou paní po telefonu konzultuju, často jí i konkrétní pokrm nafotím a ona mi řekne, čeho bych se měla vyvarovat. Je to prostě věda.

Autor: Gabriela Kováříková

12.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vladimír Říha, Pražská strojírna

Exředitel Pražské strojírny bral 10 let plat na neplatnou smlouvu

Zleva poslanci Marek Benda (ODS), Jan Chvojka (ČSSD), Jaroslav Faltýnek (ANO) a Pavel Kováčik (KSČM) na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny.
19 18

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

AUTOMIX.CZ

Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

Pes se zřejmě nakazil od divočáka. Uhynul na Aujeszkyho chorobu

Na Písecku byla v tomto týdnu potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa. Pes se s největší pravděpodobností nakazil od divočáka, se kterým přišel do kontaktu během lovu.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Ztracenou argentinskou ponorku údajně poškodil výbuch, patrání pokračuje

Zvuková anomálie zachycená minulý týden v moři poblíž místa, kde zmizela argentinská ponorka A. R. A. San Juan se 44 lidmi na palubě, mohla být exploze. Informaci přinesl argentinský deník Clarín. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT