„Nenazývejte to comeback. Byla jsem tu celé roky,“ zpívá na svém v pořadí šestém studiovém albu I Look To You šestačtyřicetiletá Houstonová. Po sedmileté přestávce se tak vrací zpěvačka, která v 80. a 90. letech minulého století patřila mezi stálice hudebních žebříčků, později ji ale drogové excesy dostaly na samé dno a zarazily její nastartovanou kariéru.

První kritiky jsou podle agentury Reuters slibné. Vydavatel desky, společnost Arista Records, doufá, že se stane jednou z nejprodávanějších za letošní rok. Za první týden by se podle odhadů vydavatelství mělo v USA prodat 300 až 400 tisíc kopií, což by album vyneslo na první příčku prodejnosti.

Předchozí album nebodovalo

Hudební průmysl přitom v USA prodělává už osmý pokles za posledních devět let. Příčinou jsou podle Reuters ekonomická recese, internetové pirátství a konkurence jiných forem zábavy, například videoher.

Předchozí album Houstonové nazvané Just Whitney ovšem u posluchačů příliš neuspělo, stalo se nejhůře prodávanou deskou její kariéry. Větší pozornost než její zpěv budil v posledních letech zpěvaččin bouřlivý osobní život včetně boje s drogami, pobytu v odvykacích zařízeních a rozvodu s manželem Bobby Brownem, americkým zpěvákem rhythm and blues.

Nový život

Impulsem pro nové album byl podle Houstonové její mentor, hudební producent Clive Davis. Houstonová před měsícem napůl v žertu přiznala, že se chystala odejít do důchodu, když jí producent zavolal a přivedl ji zpět do studia.

Davis ji provázel celou její kariérou už od roku 1983, kdy ji objevil v jednom z newyorských nočních klubů. Nyní přesvědčil řadu známých zpěváků a skladatelů, mezi jinými Aliciu Keys, Roberta Kellyho a Diane Warren, aby pro nové album I Look To You napsali nové písně.

Keys je autorkou singlu Million Dollar Bill, který v srpnu proběhl americkými rádii a dočkal se podle agentury Reuters vřelého přijetí.

Tohle je svět Beyonce

Caryn Ganzo z amerického magazínu Rolling Stone ale očekává, že prodej alba bude velký jen zpočátku, brzy podle ní klesne. „Tohle je svět Beyonce,“ prohlásila Ganzová s odkazem na americkou zpěvačku Beyonce Knowles. „Nemyslím si, že by tu Whitney ještě měla místo. Nemyslím si to ani o Madonně.“