Jeho program začne 10. června v 19 hodin na nádvoří Slezskoostravského hradu a o den později se přesune na scénu vedle Pjetka musiclubu na Havlíčkově nábřeží v Ostravě, kde program začně v 15. 30 hodin.

JAZZOVÁ ESA

„Na festivalu vystoupí deset špičkových souborů z České republiky, ale také ze zahraničí. Během dvou dnů se publiku představí legenda světové hudby, americký bubeník Billy Cobham

s kapelou a zpěvačkou z Jihoafrické republiky Melanii Scholz, dále mladá polská basová kytaristka Kinga Glyk se svým kvartetem, pražsko-ostravská skupina Rhythm Desperados, mladé kapely z regionu Rudy Horvat Group, Fairplay, BBC, legenda českého jazzového vokálu Jana Koubková a v současnosti nejceněnější český tenorsaxofonista Ondřej Štveráček se svým kvartetem," uvedl Boris Urbánek za pořadatele festivalu.

Ten tradičně zahájí Bum Bum Band Jakuba Kupčíka se svým bubenickým show.

BILL COBHAM

„Jsem moc rád, že se nám podařilo dostat do Ostravy Billyho Cobhama bubeníka, skladatele, producenta, pedagoga a lékaře. Patří k nejvýraznějším postavám jazzové a jazzrockové historie. Jako zakládající člen Mahavishnu Orchestra v roce 1970, společně s kytaristou John McLaughlinem a českým emigrantem Janem Hammerem, a poté s vlastní kapelou Spectrum tvořili historii tohoto žánru. Během takřka padesátileté hudební dráhy nahrál nespočetně alb a spolupracoval s generací nejvýznamnějších hudebníků jako Miles Davis, Herbie Hancock, George Duke, Chick Corea, Michael Brecker, Peter Gabriel a mnoho dalších. Dodnes je považován za jednoho z nejlepších bubeníků historie. Jeho dnešní hudební přesah už dávno překročil hranice jazzu," představil blíže jednu z velkých postav současného světového jazzu Boris Urbánek.

MELANIE SCHOLTZ

Další magnetem festivalu jistě bude Melanie Scholtz. Tato jihoafrická interpretka, je dnes nejen velmi uznávanou, ale také cenami ověnčenou umělkyní. V roce 2012 vyhrála všechna tři ocenění v prestižní soutěži Jazz Revelations competition na festivalu Jazz Juana Festival, který se konal v Nice ve Francii.

Tam byla následně v roce 2013 jednou z hlavních hvězd.

KINGA GLYK

„K zajímavým osobnostem bude jistě patřit teprve osmnáctiletá Kinga Glyk polská baskytaristka, která je vycházející hvězdou jazzové a bluesové scény," řekl Boris Urbánek.

Podle jeho slov těch výborných zpěváků a hudebníků bude letos na festivalu opravdu mnoho.

Vstupenky na tuto akci jsou v obvyklých předprodejích.