Už v úterý se znovu rozezněly varhany v kostele sv. Anny. V rámci cyklu Jablonecké kostely otevřeny to bylo poprvé, kdy je nedoprovázel zpěv ani další hudební nástroj. Za klaviaturu usedl Michal Novenko, který během svého hodinového vystoupení zahrál skladby Alessandra Scarlattiho, Johanna Sebastiana Bacha i Johannese Brahmse. „Na závěr se budete muset nechat překvapit stejně jako já," slíbil hned v úvodu posluchačům. Poslední bodem úterního programu byla totiž jeho vlastní improvizace.

MISTŘI KLASICKÉ HUDBY

Poslední možnost nahlédnout do jabloneckých sakrálních památek budete mít příští úterý 30. srpna. Závěrečný koncert přitom bude od 17 hodin hostit Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Na varhany tentokrát zahraje Jan Gottwald a na flétnu jej doprovodí Eva Maria Tockner z Rakouska.

Samotný festival pokračoval včera na Mírovém náměstí koncertem Petra Nouzovského a Patricka Vacíka. Slyšet jste tak mohli dvojici, která vystupuje nejen u nás, ale oba muzikanti sbírají ocenění i na zahraniční scéně.

ORIGINÁLNÍ FÚZE STYLŮ

Hudby není nikdy dost a tak dnes můžete okusit další lahůdku na letní scéně Eurocentra, kde bude pokračovat cyklus Jablonecké kulturní léto. Na pódiu se představí americká zpěvačka a skladatelka Emily Thiel, která se z dalekého Connecticutu přestěhovala do Prahy a založila tu hudební skupinu s netradičním názvem Yo Soy Indigo. Těšit se přitom můžete na originální fúzi mnoha vlivů.

PARK ROZEZNÍ JAZZ

Milovníky jazzu jistě potěší nedělní koncert v Tyršových sadech, který začne tradičně od 15 hodin. Tri hudebníků stojí v centru pražské jazzové scény přes 25 let. Martin Kratochvíl byl první muzikant, jenž přivedl v 70. letech jazzrock za železnou oponu a jeho kapela Jazz Q stále přitahuje velké množství fanoušků. Tony Ackerman se naučil všechny současné styly folku a blues ještě jako mladý chlapec v Bostonu a pak se zdokonaloval během několikaletého studia hry na klasickou kytaru. Imram Musa Zangi hraje na vlastní soupravu obsahující conga, bonga a celou škálu malých bicích nástrojů, které propůjčují nejen rytmus, ale i celé spektrum zvukových, etnických barev.

Každý z těchto hudebníků je tedy pojmem sám o sobě. „Jejich jedinečný zvuk kombinuje prvky tří domovských národů se surovou energií jazzové improvizace a úžasnou sehraností," nastínil dramaturg Eurocentra Jan Ocilka.