Letošní Smetanova Litomyšl se uskuteční od 15. června do 2. července. Jako téma si dramaturgie tentokrát zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností a odrazil se i v umění. „U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné z nejslavnějších kompozic této doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga,“ vysvětlil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Už podruhé se na programu Smetanovy Litomyšle odrazí plánovaná rekonstrukce zámku. Z důvodu generální opravy se letos bude muset festival obejít bez své hlavní scény, a to zámeckého nádvoří. Jako náhradní prostor pořadatelé zvolili multifunkční halu. „Litomyšl se naštěstí pyšní nejen krásnými památkami, ale také skvělou současnou architekturou. Hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky patří k těm nejzdařilejším realizacím a technicky vyhovuje pro přenesení prakticky kompletní sestavy jeviště a hlediště z nádvoří,“ konstatoval ředitel festivalu Jan Pikna.

Hudebnice Markéta Irglová
Česko v Eurovizi: O účast usiluje Markéta Irglová, Pam Rabbit i kapela Vesna

Věří, že za pomoci nejlepších scénografů a osvětlovačů promění halu v takřka dokonalou koncertní síň. „Využijeme i okolí haly včetně slavné prvorepublikové plovárny k tomu, abychom vytvořili pro návštěvníky jakýsi areál Světové výstavy a přiblížili tak i prostor ročníkovému tématu,“ vysvětlil ředitel.

Nabitý program

Na festivalu zazní díla autorů z tohoto období, mimo jiné Varhanní symfonie č. 6 od Charlese-Marie Widor nebo Varhanní sonáta č. 1 d moll Alexandre Guilmanta z roku 1874. Diváci se mohou těšit i na Koncert pro housle a orchestr D dur Petra Iljiče Čajkovského z roku 1878. Filharmonie Brno s Dennisem Russellem Daviesem přiveze do Litomyšle Dvořákovu 7. symfonii d moll. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje 8. symfonii G dur od Antonína Dvořáka. Na programu je také Straussova symfonická báseň Tak pravil Zarathustra. V podání Jana Martiníka bude uveden jeden z pokladů české písňové tvorby, a to cyklus Jaroslava Křičky Severní noci.

Dramaturgie zařadila do programu i ukázky operní tvorby z této doby. Návštěvníci litomyšlského festivalu uslyší výběr z oper Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho, přičemž Otello bude Janáčkovou operou Národního divadla Brno uveden scénicky.

Jaroslav Plesl
Blbé nálady? Ty zaháním prací, říká herec Jaroslav Plesl

Festival Smetanova Litomyšl se věnuje pravidelně tvorbě J. S. Bacha, nejinak tomu bude i letos. Klavírista Martin Kozák uvede kompletní první díl Dobře temperovaného klavíru a v pořadu Bach a Lipsko 1723 ožije 300 let stará historie souboje s jeho souputníky o prestižní místo kantora v kostele sv. Tomáše. Bachova hudba zazní také v koncertu Drážďanského komorního sboru. Duchovní hudbu zastoupí Dvořákova Stabat Mater, koncert Te Deum laudamus Českého filharmonického sboru s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a Mše k poctě sv. Cyrila a Metoděje Michaela Haydna.

Stará hudba bude znít v koncertu sopranistky Roberty Mameli a souboru Collegium Marianum i na festivalové stagioně v zámku Nové Hrady. U zámku se uskuteční Pergolesiho opera-buffa Služka paní a Loosova zpěvohra O komínku zedníky laškovně nakřivo postaveném.

Koncert na přání

Současnou hudbu reprezentuje operní komiks Lukáše Sommera Časoplet a oblíbený Koncert na přání, který bude letos s Adamem Plachetkou, Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Koncert plný překvapení přinese ohlédnutí dramaturga Vojtěch Stříteského za 40 lety na Smetanově Litomyšli. Rodiny s dětmi si užijí hudebně taneční pásmo Bylinky – písničky z hrnečku. Mladí umělci vystoupí i ve finálovém koncertu stipendijního projektu MenART. Smetanova Litomyšl připomene 100. výročí narození Marie Callas uvedením hry Terence McNallyho Mistrovská lekce.

„Uvědomujeme si, že i my jsme prožívali krásné časy, které teď s pandemií, válkou a energetickou krizí končí. Pocit krásných časů si ale vytváříme sami v sobě a Smetanova Litomyšl může být pro něj dobrým důvodem,“ podotkl Pikna. Předprodej vstupenek odstartuje 1. března v 10 hodin.