Program v Česku ojedinělé hudební akce opět připravil umělecký ředitel festivalu, violoncellista Jiří Bárta.

Festivalovou předehru obstará v sobotu 7. června od 21 hodin koncert při svíčkách 
v kapli Božího těla. Zazní skladba šestadvacetiletého Gideona Kleina - Trio pro housle, violu a violoncello, který autor dopsal jen týden před transportem do Osvětimi.

Dále zazní Kvartet č. 1 e-moll „Z mého života“ Bedřicha Smetany, který zahraje Bennewitzovo kvarteto. Skladatel byl již v té době velmi nemocný a hluchý. Na závěr zazní pravděpodobně největší klenot komorní hudby - klarinetový kvintet takzvaný „Stadlerův“, který je plný půvabných melodií.

Z interpretů, kteří nám tyto skladby představí, se mohou posluchači těšit na úžasnou houslistku Corinne Chapelle, žijící v USA, ale pocházející 
z Francie. Spolu s ní vystoupí houslistka Martina Bačová, violista Karel Untermüller a cellista Jakub Tylman. Samozřejmě vystoupí i violoncellista Jiří Bárta.

Koncert si nenechá ujít ani patronka festivalu

Tohoto koncertu se zúčastní také patronka festivalu velvyslankyně České republiky 
v Bratislavě Livia Klausová.

Letošní ročník kutnohorského festivalu, jak jinak než 
v Roce české hudby, bude věnován pilířům české hudby, jako jsou Smetana, Dvořák, Janáček, Suk a Martinů. Poprvé ve své sedmileté historii se festival ve větší míře dotkne i tvorby autorů předválečné generace, tragicky spjaté s osudy evropské židovské populace v době nacistické okupace.

Čtěte také: Mezinárodní hudební festival Kutná Hora bude letos patřit pilířům české hudby