Jen diváků v sobotu 4. března navečer mohlo přijít víc. Ale komu by se chtělo dovnitř, byť na kvalitu, když bylo venku tak hezky?

Páteční koncert festivalu „znám“ zprostředkovaně. Všichni, kteří jej zažili, se ale shodli: „Hradečtí Boni Pueri, třeba se svíčkami v rukou při písni Ave Maria, byli úžasní.“

Popsat krátce zážitky ze sobotního podvečera v Severočeském divadle opery a baletu je těžké. Tolik radosti a krásných zážitků, které se „dostavily“ při zpěvu sborů z Ústí, Maďarska a Prahy – to bylo neuvěřitelné! Ale příjemné.

Co ale vypíchnout – a co „zamlčet“? Mohl třeba sbor Chorea Academica z ústecké univerzity konkurovat sboru budapešťského gymnázia, Ale ovšem – a nejen oblečením. Jeho Sbor židovských otroků z opery Nabucco jen zněl, i finální Händlovo Halleluja byl zážitek. Maďarský sbor překvapil vlastním symfonickým orchestrem. V jeho písních zněly i ozvěny čardáše, dostal mě dostali swingem Chattanooga Choo Choo, s orchestrem ještě dokonalejším.

Slavní Bambini di Praga jako hosté 40 minut cestovali světem. Zazpívali Kalinku i Guantanameru, navštívili Izrael, Jižní Afriku i Irsko, dělali show. Nej okamžikem bylo, když se v písni doplňovali s maďarským sborem, sedícím na balkóně divadla. „Celý festival byl skvělý,“ shrnula své zážitky Marie Šulcová z Ústí. „a tento festival chodím každý rok, a ráda. Moje dvě dcery zpívají v ústeckém sboru Luscinia profesora Kobrleho, všichni máme sborový zpěv rádi,“ dodal.