Kapela Vesna si v prvním semifinálovém kole Eurovize, které se uskutečnilo v úterý, vedla parádně. Do desítky finalistů postoupila jako pátá v pořadí, tudíž už mohla být po zbytek nablýskaného večera v klidu a užívat si euforické nálady, která v liverpoolské hale zjevně panovala. V sobotu se Vesna znovu soustředí na svůj výkon, aby uspěla i ve finále.

Zdroj: Youtube

„Nebudeme nic měnit, zachováme samozřejmě choreografii i písničku,“ uvedla za kapelu Markéta Mužátková. „V Liverpoolu panuje podporující atmosféra, až jsme zapomněly, že je to soutěž. Před vystoupením si vždycky připomínáme, že jdeme na pódium ne kvůli vítězství, ale protože chceme světu říct určitou zprávu. Už to je pro nás největší výhra,“ doplnila.

Vesna chce v Eurovizi prezentovat nejen Česko, ale i slovanství. Členkami kapely jsou totiž vedle tří Češek Patricie Kaňok Fuxové, Báry Šůstkové a Markéty Vedralové také Slovenka Tereza Čepková, Ruska Olesya Ochepovská a Bulharka Tanita Yankovová. Skupina proto taky skladbu My Sister's Crown zpívá ve více slovanských jazycích.

Vítězem letošního ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize se stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra se skladbou Stefania
Eurovizi ovládla ukrajinská skupina Kalush Orchestra, český zástupce neuspěl

„Myšlenka slovanství hodně rezonuje, jak víme z komentářů na internetu, ale v Liverpoolu to až tolik nevnímáme, protože nemáme s lidmi tolik kontakt,“ uvedla Mužátková.

Želízko v ohni

Podle serveru BBC News i sázkových kanceláří Vesna aspiruje na TOP 10 a podle fanoušků má šanci trumfnout dosavadní nejlepší umístění Mikolase Josefa, který před pěti lety skončil na šestém místě.

Ještě před odletem do Liverpoolu podpořily Vesnu bývalá finalistka Eurovize Dominika Hašková a Lilia Khousnoutdinova, která kapelu podporuje od jejího založení. Se zpěvačkou a skladatelkou Patricií Kaňok Fuxovou ji pojí dlouholeté přátelství a v samotném videoklipu My sister's Crown si dokonce zahrála úvodní roli. Formaci podpořila i královna české pop music a nejúspěšnější česká interpretka Lucie Bílá.

Skupina Vesna v semifinále EurovizeSkupina Vesna v semifinále EurovizeZdroj: ČTK

„Holek z kapely Vesna si nesmírně vážím, jsou opravdu talentované. Často dostávám otázku, proč jsem se nesnažila více prosadit za hranicemi, ale já jsem u nás doma jako ryba ve vodě a za hranicemi bych byla jako rybička vylitá z akvária, která se plácá na suchu. Není to nic pro mě, ale holky z Vesny mají opravdovou šanci se prosadit i ve světě, o tom jsem přesvědčená. Jsou to světoobčanky," zhodnotila Bílá.

Zpěvák Mikolas Josef.
Zpěvák Mikolas Josef: Fanynky někdy reagují dost drsně, píší o sebevraždě

První ročník Eurovize se konal v květnu 1956 a za nejslavnějšího vítěze v historii soutěže je považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. Mezi další věhlasné tváře, které v soutěži uspěly, patří Kanaďanka Céline Dionová. Ta v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko.

Finálové vystoupení Mikolase Josefa: 

Zdroj: Youtube

Z českých interpretů se soutěže zúčastnila kapela Kabát (Helsinky 2007), Tereza Kerndlová (Bělehrad 2008), Gipsy.cz (2009), Marta Jandová & Václav Noid Bárta (Vídeň 2015), Gabriela Gunčíková (Stockholm 2016), Martina Bárta (Kyjev 2017), Mikolas Josef (Lisabon 2018), skupina Lake Malawi (Tel Aviv 2019), Benny Cristo (Rotterdam 2021) a We Are Domi (Turín 2022).

Absolutně prvním Čechem, který se Eurovize zúčastnil, byl v roce 1968 Karel Gott, který tehdy ovšem zastupoval Rakousko s písní Tausend Fenster.