Dvaatřicetiletá Nizozemka loni od říjnových koncertů nahradila Anette Olzonovou, která se ještě v České republice stihla představit na dubnovém vystoupení Nightwish v Tipsport Aréně na pražském Výstavišti. Olzonová předtím vystřídala původní vokalistku Tarju Turunenovou.

Kapela Nightwish je v Česku velmi populární. Na jejich autogramiádu ve Vesci stály frontu stovky lidí, mnozí z nich v černých tričkách s logem své oblíbené skupiny. Nightwish své vystoupení zahájili skladbou Dark Chest of Wonders ze svého pátého studiového alba Once z roku 2004. To bylo první nahrávkou skupiny, která se dostala do americké hitparády a posledním studiovým albem, na němž zpívá Tarja Turunenová. Ze stejného alba dále zazněl hit Wish I Had an Angel, aktuální nahrávku Imaginaerum, která vypráví příběh o starém umírajícím hudebním skladateli vzpomínajícím na mládí, reprezentovaly například skladby Ghost River, I Want My Tears Back, Last Ride of the Day nebo singl Storytime. Kapela v sestavě Tuomas Holopainen (klávesy), Marco Hietala (basová kytara, zpěv), Erno Vuorinen (kytara) a Jukka Nevalainen (bicí) nezapomněla ani na bouřlivě přijatý hit Nemo, který před lety vedl hitparády v sedmi zemích. Při vystoupení nechyběla mohutná světla a pyrotechnické efekty.

Festival dnes pokračoval na dvou venkovních a jednom krytém pódiu. Přes velké teplo se diváci shromáždili pod jevišti již při produkci prvních interpretů, kteří začali hrát po poledni. Mimo jiných se v rozšířené sestavě představila kapela Tleskač, své známé písně zazpívala Marta Kubišová. Slovenská skupina DESmod při svém vystoupení zjistila, že české publikum zná texty jejich některých písní, svůj zábavný rokenrol nabídl stále populárnější Doctor P.P. v čele se zpívajícím právníkem Petrem Pečeným, který tentokrát ke kapele přibral dechovou sekci a dvě sboristky.

Na jistotu vsadil David Koller

Velký dav aplaudoval vystoupení skupiny Walda Gang, která je na Liberecku velmi populární a svým fanouškům nabídla show i s dvojníkem Waldemara Matušky. Nadšení při přídavku na vedlejším pódiu vzbudil také Marek Ztracený. Zpěvák a klávesista seskočil s pódia mezi své fanoušky a společně si zazpívali jeho poslední hity Sex s Ex. Na jistotu vsadil David Koller, když hned na úvod svého vystoupení nasadil svoji nejznámější píseň Chci zas v tobě spát, v jeho průběhu pak došlo i na hity skupiny Lucie, jako jsou Šrouby do hlavy nebo Amerika.

V dalším programu si velké ovace vysloužili BSP a svým výkonem zaujal i zpěvák Tim Booth z britské kapely James. „Jsou výborní, poslouchám je už od devadesátých let a zasloužili by si větší pozornost. Ale lidé je příliš neznají, protože už dlouho nehráli," řekl ČTK hudební publicista Honza Dědek.

Festival Benátská noc se koná do nedělního večera, kdy ho zakončí Pražský výběr a Blue Effect. Kompletní program včetně orientačních časů vystoupení se nachází na www.benatskanoc.cz.