Původně to mělo být jen několik společných koncertů. Reakce publika ale byly a jsou natolik fantastické, že rockoví bardi Vladimír Mišík a Ivan Hlas se svými doprovodnými formacemi dvojkoncertují už čtvrtým rokem po sobě.

V Plzni své síly opět spojí 30. listopadu. Každý z nich připomene v Měšťanské besedě své nejznámější hity a zazní i písničky z jejich posledních alb – Mišíkova Ztraceného podzimu a z loňské desky Hlasova tria Vítr ve vlasech.

Ivan Hlas

Koncert zpravidla začíná komorně laděné Ivan Hlas trio, ke kterému se později připojí i muzikanti z Mišíkova ETC. „To Ivanovi umožňuje vrátit se ke svým kořenům, tedy ke skutečnému bigbítu a například i písničkám z filmu Šakalí léta, za který získal jako autor hudby Českého lva," říká manažer ETC Šimon Kotek. Neměly by tak chybět písně Aranka umí hula hop, Nezbyde nic, Dej mi jen pár minut, Tanec při svíčkách, Táhněte do háje nebo notoricky známé Malagelo.

Vladimír Mišík

Mišík a ETC band začíná druhou hodinu koncertu zpravidla skladbou Šmajdák a ploužáky. Ať ale hraje cokoli, jeho příznivci, a to i ti okrajoví, se musí chytit. Jen málo českých hudebníků je podepsáno pod tolika hity. Příklad? 20 dkg duše, Variace na renesanční téma, Stříhali dohola, Gambrinus, Jednohubky, Proč ta růže uvadá, Sluneční hrob nebo Kuře v hodinkách – písničky, které nahrál s ETC, Blue Effectem nebo Flamengem.

Průkopníci big beatu

Mišík i Hlas patří k průkopníkům česky zpívaného big beatu, který má v západních Čechách silnou tradici a příznivce. Vladimíra Mišíka lze považovat za jednu z nejvýraznějších osobností české rockové scény. Koncertuje už od roku 1968 a s ETC od roku 1974. V roce 2013 měl za přínos české kultuře získat státní vyznamenání. Z rukou prezidenta Miloše Zemana ho ale odmítl převzít.

Ivan Hlas je jednou z nedoceněných osobností české hudby. Založil a fungoval v kapelách Žízeň, Yo-Yo Band, Navi Papaya, Nahlas a od roku 2006 vystupuje s komornějším Ivan Hlas Triem. Ivan Hlas Trio tvoří kromě skladatele, zpěváka, textaře a kytaristy Hlase ještě kytarista Norbi Kovacs a violoncellista Olin Nejezchleba.

Současná sestava kapely ETC je Jiří Veselý (basa, akordeon), Pavel Skála (kytary), Petr Pokorný (kytary), Jiří Zelenka (bicí), Vladimír Pavlíček (housle).

Linda Rybová bude čelit německým vojákům a mořské nemoci, hraje se Africká královna

Na začátku první světové války působí Linda Rybová se svým bratrem jako dobrovolnice v křesťanské misii někde v africkém pralese. Hynek Čermák je ve stejné části světa drsným lodníkem na staré říční lodi, kde velkou část zásob tvoří lahve alkoholu. Nesourodý pár spojí v krátkém čase a velmi intenzivně příchod německých vojáků. Při útěku před nimi se ocitnou sami na palubě Africké královny, která je nese po proudu. Jméno lodi je i názvem inscenace Divadla Palace, která bude k vidění 29. prosince v Měšťanské besedě.

Předlohou je stejnojmenná kniha autora historických románů Cecila Scotta Forestra z roku 1935 a také film, za který byli hlavní protagonisté Katharine Hepburnová a Humphrey Bogart nominováni v roce 1951 na Oskara. Divadlo Palace přeneslo silný příběh o nevraživosti a citu na divadelní prkna v roce 2010. Mimořádný výkon Rybové i Čermáka udělalo z Africké královny jedno z nejlepších představení dvou herců posledních let.

„Rose je obětavá, statečná, všímavá," říká o své roli Linda Rybová. „Obětuje se pro něco, čemu nesmírně věří. A i když je misionářka, rozhodně není naivní, byť samozřejmě žije v konvencích své doby," doplňuje herečka. Své postavě věrohodně propůjčuje emotivní vzplanutí jak při hádkách, tak při vyjádření citu. A zároveň si uchovává rozmar dítěte z nečekaného dobrodružství.

Výběr protagonistů je v podobných hrách nesmírně důležitý. A šťastná byla i volba Hynka Čermáka. V roli Charlieho je pro Rose výborným protikladem. A ani pro jednoho se za pět let hraní nestala Africká královna nudnou rutinou. Také proto, že musí být neustále ve střehu. Loď se na pódiu totiž neustále houpe.

„Když jsme zkoušeli, byla jsem samá modřina. Pořád na mě něco padalo a loď je tak trochu stísněná, takže aby z ní člověk nespadl, vyžaduje akrobatický výkon," říká herečka a doplňuje, že první rok mívala dokonce i mořskou nemoc. „Po tomhle představení se se mnou doma houpala postel. Špatně jsem usínala, ale už jsem si naštěstí zvykla," dodává.

Linda Rybová se v posledních letech věnuje hlavně divadlu. V televizi bývá k vidění v pořadu o tradičním vaření z receptů našich babiček a prababiček Herbář a hrála i v seriálu Cesty domů a Kriminálka Staré město. Hynek Čermák je členem souboru Dejvického divadla, ale hraje v několika dalších divadlech. Je však často zaměstnán i natáčením. Díky své postavě a vizáži se objevuje hlavně v kriminálkách, například v sériích Cirkus Bukowski, Kriminálka Anděl, Expozitura a filmech Kajínek nebo naposledy Gangster Ka, kde ztvárňuje hlavní roli inspirovanou Radovanem Krejčířem. Čermák i Rybová byli nominováni na Českého lva.

Pyško či Čvančarová se představí v divadelní adaptaci oskarového filmu

Nejlepší režii, herce i herečku a původní scénář měl podle americké filmové akademie v roce 1983 film Cena za něžnost. Jako nejlepší film roku získal pět Oskarů a stal se inspirací pro mnoho divadel, která přenesla komplikovaný vztah mezi matkou a dcerou na jeviště.

Jedním z nich je i pražské Činoherní studio Bouře. Do hlavních rolí obsadilo Jitku Čvančarovou, Janu Janěkovou a Alexeje Pyška. „Svoji" Cenu za něžnost představí plzeňským divákům 22. listopadu v Měšťanské besedě.

„Jde o příběh matky a dcery, který je krásný, přestože je poznamenaný tragédií. Odehrává se v časovém rozpětí 30 let a je to nejkrásnější divadelní role, jaká mě kdy potkala," říká Jana Janěková, která v tragikomedii ztvárnila matku Auroru.

„Je to silná žena, která se snaží ustát všechno, co ji v životě potká. Má velký smysl pro humor i sebeironii, ale také vyhraněné názory na spoustu věcí právě i ve vztahu ke své dceři a zejména jejímu životu," dodává známá seriálová herečka, která se právě díky roli Aurory stala proti svým plánům opětovně i herečkou divadelní.

Několik let před premiérou se totiž rozhodla, že se v divadle bude věnovat už pouze režii. „Řekla jsem si, že divadelní herectví opustím a budu žít v klidu, obklopená přírodou. To jsem učinila, ale z této nirvány mě v roce 2011 vytrhl kamarád Lexa Pyško a nabídl mi roli v Ceně za něžnost," připomíná Janěková s tím, že s jinou hrou a rolí by u ní asi neuspěl. Aurora pro ni znamená i dnes jedinou divadelní roli. V televizi je k vidění třeba v seriálu Cesty domů.

Naopak Jitku Čvančarovou zaměstnává hlavně divadelní hraní. Kromě studia Bouře má role i v Divadle Ungelt, Divadelním spolku Kašpar, Divadle Palace a jako vystudovaná muzikálová zpěvačka je k vidění a slyšení i v muzikálech nebo vlastních pěveckých pásmech.

V Ceně za něžnost hraje Emmu, která se snaží vymanit z matčina područí. Vyvrcholí to tak trochu trucovitým manželstvím, v němž má tři děti a ani jedno nepojmenuje dle přání Aurory. Aurora se navíc nemůže smířit s rolí babičky, vždyť má ještě šarmantního milence – bývalého astronauta a dnes vyhlášeného sukničkáře. Vztah obou žen se uklidní a stane přátelský až ve chvíli, kdy Emma onemocní rakovinou.

Alexej Pyško je z televizní tvorby známý především díky hlasu. Dabuje totiž Bruce Willise. Na filmových plátnech září asi nejvíce v těchto dnech. Hraje totiž jednu z hlavních rolí v novém filmu Gangster Ka inspirovaného českým podsvětím a osobou Radovana Krejčíře. Pyško se v něm stane jednou z jeho obětí. Jinak hraje v Národním divadle, spoluzakládal Shakespearovské slavnosti a Divadlo Palace, které ale letos opustil.

Film Cena za něžnost natočil James Brooks podle románu Larry McMurtyho. V hlavních rolích se představili Shirley MacLaine, Debra Winger, Jack Nicholson a Danny DeVito.