Na nové desce se Martin Chodúr podílel textařsky i aranžérsky. Partnerem při výběru mu byl dramaturg Jan Adam. „Hledali jsme písně, které jednak sedí mému hlasu, jednak jsou vánoční, ale hlavně nejsou prvoplánové. Písně, do nichž mohu vložit něco navíc a které si říkají o velkolepý přístup,“ vysvětluje Chodúr.

„Když jsme měli jasno o dramaturgii alba, hledali jsme aranžéry, kteří umějí psát pro velký orchestr, ale zároveň jsou otevření cross-overu s popovou hudbou. To není vůbec samozřejmé, pro-tože člověk, který umí napsat symfonie, nemusí umět psát popovou písničku. Ta práce je úplně jiná.“

Jeho spolupracovníky se nakonec stali profesoři Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kde Chodúr studoval. „Jsou jimi skladatelka Irena Szurmanová, která mě kdysi učila intonaci a rytmus, Michal Jánošík, který dříve spolupracoval například s Borisem Urbánkem, Vlastík Ondruška, jenž aranžoval úspěšný muzikál Edith a Marlene pro Divadlo Jiřího Myrona (jedna ze scén Národního divadla moravskoslezského v Ostravě), a Vlastík Šmída jazzman, pianista a můj kapelník. Každý člověk, který se na albu podílel, je nesmírně důležitý v rámci celku. Myslím tím samozřejmě i členy filharmonie. Muzikanti mají co hrát, a to jsem chtěl,“ vypráví Chodúr, který čtyři převzaté písně sám otextoval a tu s názvem Síla mít rád složil i zaranžoval.

Poselství a dobrá nálada

„Skladba se rodila skoro tři roky, vlastně od chvíle, kdy jsem vydal předchozí řadové album 3. Když už jsem ale dostal nápad, šlo to poměrně rychle. Chtěl jsem stvořit vánoční píseň, která by nebyla kýčem nebo příliš melancholická. Aby v sobě měla poselství, přinesla lidem dobrou náladu. Zároveň jsem v ní chtěl použít básnický jazyk, protože tak vnímám svůj vlastní styl a mám to rád. I u jiných autorů,“ dodává zpěvák.

Zdroj: Youtube

Na albu posluchači dále najdou například liturgickou píseň Jdou zástupy věrných (Adeste fideles pastores). Skladba Phila Spectora Christmas (Baby Please Come Home) je naopak zcela světského původu. Nechybí zdánlivě jednoduchá píseň Pásli ovce valaši, do níž ale Chodúr vkládá něco navíc (zazpívala si ji s ním Adéla Řehořová, vítězka dětské soutěže Sanremo Junior CZ), Cohenova píseň Hallelujah, Koleda z Coventry nebo The Power of Love z repertoáru Frankie Goes To Hollywood.

„Není to rozhodně tak, že by byl důležitý jen sólista. Naopak, každý hráč celku vkládá do každé písně své srdce a svůj pohled na věc. Spolupráce s Janáčkovou filharmonii i s dirigentem Markem Prášilem byla skutečně podnětná a velmi inspirující,“ sděluje Chodúr.

Skvostná věc, Koleda z Coventry, je stará anglická píseň. Novoromantickou podobu jí vtiskla Irena Szurmanová. „Pro mě byla celkem výzva, jak ji zazpívat, chtěl jsem se vyhnout velkolepé interpretaci, která by se k ní hodila možná hudebně, nicméně vůbec ne s ohledem na její obsah. Nakonec jsme vytvořili zvukovou iluzi zpívám ji velmi potichu, blízko na mikrofon, ale za mnou burácí šedesátičlenný orchestr,“ uvádí Chodúr.

Pěvecké maximum

A co zmiňovaná The Power Of Love? „Mám rád písně, které mají jednoduchou strukturu, díky které se s nimi dá nejrůzněji pracovat.

V originále je píseň zazpívaná velmi jednoduše, prakticky bez variací melodie, já jsem se pokusil vložit do ní své pěvecké maximum,“ doplňuje.

Že vydal Martin Chodúr desku Hallelujah právě teď, kdy má malého syna, není náhoda.

„Je to už takový parťák. Prožívá období, kdy ho všechno zajímá a vidí věci, které my dospělí už nevidíme. Když třeba zpívá Pásli ovce valaši, má to pro něj nesmírně hluboký obsah. Je to pro něj jakýsi hudební vesmír. I díky němu jsem si uvědomil, že je třeba přijít s vánočním albem navodit jím třeba i celoročním skeptikům klid a sváteční pohodu,“ prozrazuje interpret.