Na konci října vystoupíte v Brně s turné k vašim 65. narozeninám. Mohou se fanoušci těšit na nějaké překvapení?

Vystoupení je ohlédnutím za mojí kariérou. Zazní tedy písničky, které fanoušky nejvíc oslovily. Mým překvapením bude host, talentovaný mladý zpěvák David Deyl, který má před sebou velkou budoucnost a již nyní sklízí první úspěchy. Zazpívám si s ním i duet Čas dál nech spát z mého právě vydaného trojCD Helena (nejen) o lásce.

Jak dlouho s Deylem spolupracujete a plánujete i něco do budoucna?

Celý podzim bude mým hostem a jako vyvrcholení chystáme tradiční vánoční koncert v pražské Lucerně, kde vystoupím i s dvěma italskými zpěváky - Davidem Mattiolim a Andreou Andreiem. Nazpívala jsem s nimi nedávno píseň Erose Ramazzotti Fuoco nel fuoco. Zároveň jsme se společně rozjeli do Itálie a v Turinu jsme k ní natočili videoklip.

V Brně jste měla koncert celkem nedávno. Vracíte se ráda?

Brno je mi velmi blízké, takže ano. Mám zde spoustu báječných přátel. Často jsem vystupovala s bigbandem Gustava Broma. Manažerem tohoto tělesa je dokonce můj manažer pro Polsko. A celých sedm let jsem vystupovala společně se skupinou Strýci, jejíž kapelníkem byl brněnský rodák Luděk Švábenský.

V létě vyšla vaše trojkompilace Helena (nejen) o lásce. Jsou zde jak staré hity, tak dvě novinky. Můžete desku představit?

Je to sice retrospektivní album plné hitů, ale jsou zde i rarity, písně, které nikdy na žádném nosiči nevyšly. Čerpali jsme z archivu Českého rozhlasu i televize. Album má široké spektrum, co se týká hudebního stylu, zazní na něm populární hudba, šanson, balady, taneční styl, písně z filmů, muzikálů, ale i jazzové písně. Na třetím cédé jsou písně jak české, tak i zahraniční, zpívané v sedmi světových jazycích a dvě nové písně jako bonus.

Zní na ní i jazz. Máte k tomuto žánru blízko?

Jazzovou hudbu miluji od mládí, vždy jsem ji ráda poslouchala a obdivovala zpěvačky Ellu Fitzgerald nebo Sarah Vaughan. A sama jsem si jazz zazpívala právě se Strýci a Luďkem Švábenským v pražské Redutě. Na albu jsou dvě písně z jazzového festivalu z roku 1978. Take the 'A' Train a Mr. Paganini, byla jsem tehdy hostem Orchestru Gustava Broma, a další dvě z televizního pořadu Vysílá studio M, kde mě doprovází trio klavíristy Karla Růžičky v písních Misty a Love for sale.

Na desce zpíváte hned sedmi cizími jazyky, jak je těžké pro českou zpěvačku odzpívat tolik různých řečí?

Cizí jazyky jsem chtěla dokonce i studovat, osud ale rozhodl jinak. Učila jsem se německy, rusky, anglicky, francouzsky ve škole a polštinu jsem trochu pochytila při svých turné. Japonsky a italsky nemluvím vůbec. Jsou to ale velmi zpěvné řeči, výslovnost mi nedělala žádný problém. Nejhorší snad byla maďarština, tam se nemáte šanci čehokoliv chytit.

Která skladba z této desky vám přirostla nejvíc k srdci?

Asi šanson Můžeš zůstat, můžeš jít Michela Legranda s krásným textem Zdeňka Borovce.

Dosud jste spolupracovala s mnoha hudebníky. Je ještě někdo, s kým byste si ráda zazpívala, jen jste ještě neměla příležitost?

Určitě s Philem Collinsem nebo Barbrou Streisand.

Kromě toho jste i nedávno pokřtila knihu Každá trampota má svou mez od Petra Macka. Knih o vás však již vyšla celá řada. Co nového nabízí tato?

Kniha je obohacena o celé desetileté období od roku 2000. Jsou v ní mé různé životní příběhy a situace. Obsahuje i fotopřílohu, od mého dětství až po dnešek, diskografii a ocenění z filmů, na kterých jsem se podílela.

Vydala jste album, novou knihu a oslavila 65. narozeniny. Bilancujete nyní svou kariéru? Co byly nejdůležitější body?

Vítězství v soutěži Hledáme nové zpěváky v roce 1964, protože tím to všechno začalo. Angažmá v divadle Rokoko o rok později, uskupení Golden Kids, ocenění na mnoha různých světových festivalech. K nim patří Bratislavská lyra, Tokio, Rio de Janeiro, Rumunsko, Bulharsko, Polsko - Sopoty a další. Také vystoupení v pařížské Olympii, turné po Japonsku, Kanadě, Rusku, Polsku, Německu i časté vystupování v berlínském Fridrichstadt Palast, a samozřejmě opakované vystoupení v newyorské Carnegie Hall.

V souvislosti s narozeninovým turné se objevila zpráva, že jste měla u několika koncertů prázdné sály…

To je lež. Pořadatelé nezvládli svou práci, což způsobilo nižší návštěvnost či dokonce v případě Jihlavy zrušení koncertu. Jednalo se zejména o zanedbání propagace, v Rokycanech pak navíc velmi vysoké vstupné a v Plzni volba zcela nevhodného prostoru. U ostatních koncertů nebyl s prodejem lístků problém. Někde je už dokonce vyprodáno.

Co plánujete do budoucna?

V říjnu mi vyjdou tři nosiče s českými i světovými muzikálovými a filmovými melodiemi. Je to jednak záznam z koncertu ve Státní Opeře Praha v roce 2010 s hosty Bárou Basikovou, Milanem Dvorským, Jiřím Kornem, Petrem Kolářem, 4TETem, Vladimirem Boldtem a Marianem Vojtkem a následně všechny písně z koncertu natočené ve studiu České televize. Doprovází mě Bon Art Pops Orchestra. Jedná se o výpravnou show i s baletem, tancem i stepem.

VERONIKA ZABADALOVÁ