„Festival je letos pouze dvoudenní, ale koncerty jsou tak zásadní a finančně náročné, že jsme se rozhodli pro zkrácení akce. Počet koncertů je ale stejný jako vloni, takže posluchači o nic nepřijdou, právě naopak," láká návštěvníky houslový virtuos Václav Hudeček.

Pro financování festivalu hrají životně důležitou roli sponzoři. Organizátorům se povedlo sehnat kolem padesátky sponzorů a díky tomu si návštěvníci poslechnou kromě Václava Hudečka i kantátu Carmina Burana od Carla Orffa nebo Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers. „Jsme rádi, že se nám povedlo sehnat dostatek sponzorů, abychom mohli návštěvníkům nabídnout tak zajímavý repertoár," je spokojený starosta města Vlastimil Bařinka.

Na tom, že Carmina Burana bude něco, co lidé v Moravských Budějovicích dosud neslyšeli, se shodují všichni organizátoři. Kantátu společně zahrají hned dva filharmonické sbory. „Carmina Burana je jednoznačně největším tahákem, ale také je náročná po finanční a organizační stránce. I ve velkých městech ji hrají jednou za šest, sedm let. Bavil jsem se s jedním známým hudebníkem a ten nám říkal, že s cenou lístků nemáme chodit pod tisíc korun. Díky sponzorům prodáváme vstupenky od tří do čtyř set," chválí si Bařinka.

Poprvé se festival představí také zahraničním posluchačům. Václav Hudeček v sobotu vystoupí s komorním souborem Musica Minore v rakouském barokním zámku Riegersburg. „Letos se povedlo sehnat sponzory na rakouské straně. Jen je škoda, že podobně hladký průběh nemají žádosti o granty při zahraniční spolupráci," rýpl si místostarosta Jan Kocáb.

V Budějovicích se houslový virtuos představí o den později a kostel sv. Jiljí rozezní barokní hudbou například od Antonia Vivaldiho. Zpestřením bude i nedělní přednáška známého českého psychiatra Cyrila Höschla na téma Bedřich Smetana choroba a tvorba.

Festival uzavře v neděli večer koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Havelka hrál v Moravských Budějovicích i vloni, to však festival pro změnu zahajoval. „Po loňském úspěchu se světovým repertoárem se vrací také Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Tentokrát jsme se domluvili, že posluchačům nabídne domácí hity. Všichni už se těšíme, až začne zpívat Jen pro ten dnešní den, stojí za to žít," notuje si Hudeček.

Po zrušení tradičního festivalu Proti proudu zůstal ve městě pouze festival Václava Hudečka a zájem je o něj velký. „Program festivalu návštěvníky opravdu láká. Už měsíc před začátkem festivalu jsme zaznamenali zájem jako nikdy dříve," líčí ředitel Městského kulturního střediska Beseda Karel Nechvátal.

ROBERT ŠVANDA