Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudební průmysl: smrt, nebo znovuzrození

PRAHA - Možnost rychlého šíření hudby po internetu a následně nelegálního stahování muziky se staly posledním velkým hřebem do rakve hudebního průmyslu. Nastává období intenzivních pokusů, jak hudební trh oživit. Právě internet by mohl ukázat některé z cest.

26.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Jednou z možností je nabídka snadného a finančně dostupného legálního stahování muziky. Další pak využití zdarma rozdaných, zpopularizovaných nahrávek k propagaci souvisejících činností: koncertů, prodeje hudby do reklam, prodeje práv na vysílání atp. Internet umožňuje i potírání nelegálního stahování.

Stahujeme legálně?

Oficiální placený download je u nás zatím v plenkách, nějaké trendy však vystopovat lze.

„Zájem o digitální hudbu trvale roste. Podíl legálního stahování na celkových prodejích v 1. pololetí 2007 činil 7,7 %. Prodej „digitální“ hudby tak meziročně vzrostl o 44 %,“ uvádí Petra Zíkovská, marketingová ředitelka domácí pobočky IFPI (Mezinárodní federace hudebního průmyslu).

Pro zdejší pobočky nadnárodních firem přesto zatím legální stahování představuje mizivou část zisků.

„Prodáváme nahrávky po internetu prostřednictvím několika obchodů, i-legálně, T-Music, All Music/Vltava Store. Objemy jsou však nízké, v řádu 1 % našich tržeb,“ říká Tomáš Filip, generální ředitel české pobočky Universal Music.

„Výboj českého trhu má zhruba tříleté zpoždění oproti USA a západní Evropě. Hledáme nové obchodní modely, které by vývoj urychlily, respektive nabídly atraktivnější alternativu k nelegálnímu stahování z P2P sítí,“ dodává Filip.

„Oficiální download u nás zatím činí 1,6 %, pokud bereme v potaz pouze celé skladby a alba, nikoliv mobilní obsah,“ souhlasí Romana Pašková, marketingová ředitelka české pobočky Sony BMG.

Velmi dobré zkušenosti s legálním stahováním má ovšem naše největší nezávislá vydavatelská firma Indies.

„Prodáváme nahrávky ve formátu MP3 bez omezujícího kódování a hlavně komukoliv ze světa. Download činí průměrně 10 % z celkového prodeje a každý měsíc roste,“ pochvaluje si Milan Páleš, majitel labelu Indies Scope.

Záleží pochopitelně na konkrétních interpretech, lepší digitální prodeje vykazuje hudba pro mladší posluchače, zvyklé na MP3.

„V případě skupiny Gipsy.cz se alba „digitálně“ prodalo dokonce 34 % z celkového počtu prodaných kusů,“ potvrzuje Páleš.

Tuzemský trh s hudbou. Klikněte pro zvětšení.

Berte singl zdarma!

Hudba zdarma na internetu může zdánlivě paradoxně podpořit oficiální placený download i prodej fyzických nosičů. Většině firem se osvědčilo bezplatné vyslání singlu do sítě, ačkoliv nelze exaktně změřit nakolik.

„Dali jsme k dispozici ke stažení první singl z nového alba Bruce Springsteena Magic, zájemci však museli vyplnit svoji e-mailovou adresu. Za pět dní si singl stáhlo více než 2300 lidí a téměř 700 z nich se přihlásilo k odběru našich nabídek a informací.

Taková forma direct marketingu se nám osvědčila. Springsteenovo album se v české prodejní hitparádě vyšplhalo na třetí místo v kategorii zahraničních alb,“ netají optimismus Pašková. „Obdobnou kampaň nyní chystáme na podporu prodeje nového alba Alicie Keys.“

„Z každého alba dáváme jednu nebo dvě skladby ke stažení zdarma. Například písničku Partyzán od Trabandu si stáhlo 2500 lidí. Zda to pomohlo prodeji nevím, nicméně alba se prodalo již 5000 kusů. Nový klip Jednou skupiny Gipsy.cz zhlédlo na netu přes sto tisíc lidí a třeba i díky tomu je album již pozlacené,“ potvrzuje Páleš.

„My jsme tento model zatím nepoužili, ale v případě Mika v UK to fungovalo dobře,“ uvádí Filip.

Skeptický je pouze Michal Máka, PR české pobočky Warner Music: „Singl zdarma u nás nabídl Manu Chao, ale domnívám se, že to na prodej nemělo valný vliv.“

Anketa mezi vydavateli: Pomáhají kampaně proti nelegálnímu stahování?


Milan Páleš
majitel Indies Scope

Podle mě ano. Lidé si více uvědomují, že stahování a kopírování je nelegální a nemorální, stydí se veřejně přiznat, co si stáhli nebo přepálili.

Michal Máka
PR, Warner Music

Ne. Lidé si zvykli, že je muzika zadarmo, a mizí ochota za ni cokoliv zaplatit.


Romana Pašková
marketingová ředitelka, Sony BMG

Nikoliv. Mají pouze informační charakter, i to však považujeme za přínos. Za úspěch považujeme zabavení zdrojového počítače v síti strahovských kolejí, která byla proslulá porušováním autorských práv. Následné rozhodnutí akademické rady zavést pro studenty povinnou výuku autorského práva v oblasti digitálních technologií považujeme za dostačující výstup.


Tomáš Filip
generální ředitel, Universal Music

Mnohem jasnější signál pro posluchače, že nelegální stahování není v pořádku, vyplývá z aktivit Policie ČR. V prvním pololetí uskutečnila policie přes 20 domovních prohlídek lidí vytipovaných IFPI jako největší stahovači/nabízeči nelegálních nahrávek. Zabavila PC s nelegálně staženými skladbami a připravuje žaloby. Dalších téměř 800 lidí je vytipováno na podzim.

Nabídnout zdarma, a přitom vydělat

Síla internetu jako prostředku propagace je ohromná a není divu, že sami umělci občas zdarma nabízejí své nahrávky. Ovšem příklady, kdy by slavný umělec věnoval ke stažení celé nové album, zůstanou zatím asi výjimkou.

„Jen tak rozdat desku si může dovolit třeba Prince, já musím zaplatit studio, vybavení, muzikanty a taky musím z něčeho žít,“ prohlásil nedávno Alan Wilder, někdejší člen Depeche Mode.

Muzikanty poskytující nahrávky zdarma lze rozdělit do dvou kategorií. Do první zařadíme vzácné, doživotně zabezpečené „zavodáře“ s lidumilnými sklony (u nás Jarek Nohavica) či s plány na jinou formu zisku (rozdaná deska = vyprodané drahé turné).

Do druhé pak umělce, kteří se teprve snaží prosadit. Že se to může podařit, dosvědčují například britští Arctic Monkeys, kteří se proslavili díky portálu MySpace. Albový debut pak ale vydali u velké firmy – EMI.

„Šířit nahrávky po netu je pro nové interprety skvělý nástroj, jak se při nízkých nákladech dostat do povědomí. Sami tento kanál pečlivě sledujeme a seznamujeme se tak s novými talenty,“ potvrzuje Romana Pašková ze Sony BMG.

Na zajímavý kompromis ve formě veřejné sbírky nedávno vsadili britští Radiohead. Nové album In Rainbows dali na svých stránkách ke stažení
s tím, že kdo je chce podpořit, pošle jim tolik peněz, kolik uzná za vhodné. Obešli tak vydavatele i distributory, veškeré příspěvky putují přímo
k nim. Zda se vyplatí spoléhat na lásku fanoušků, ukáže budoucnost.

Mohl by trend přímého prodeje umělec–posluchač zpřetrhat vazby mezi muzikanty a vydavateli a „položit“ hudební průmysl?

„Takových úvah jsem četl mnoho, nicméně realita ukazuje, že spolupráce s vydavatelem má pro umělce jasné benefity. Minimálně investici do nahrávky a propagace a distribuci. Rozdávat nahrávky přes internet umělcům nic nepřinese,“ míní Tomáš Filip z Universal Music.

Tomu svorně odporují například Kryštof Michal a Hynek Toman z kapely Support Lesbiens.

„Benefity pro muzikanty ztrácejí význam, dnes už se obejdou bez firmy. Nestačí vydat nahrávku a zpoplatnit ji. Vydavatelé musí nabídnout kapelám způsob, jak prodat muziku tisíci různými způsoby. Dát třeba posluchačům písničku zadarmo, ale zprostředkovat její prodej do reklamy. Každý den jsme svědky, že prodat lze úplně všechno.“

Zmenšení významu benefitů je skutečností. Zlevnilo nahrávání, kvalitní nahrávku si v současnosti může dovolit pořídit a vydat prakticky každý. Nutno však dodat, že „Supporti“ hovoří z pozice muzikantů, kteří již jméno mají.

„Na internetu leží stovky alb, která nikdo nestahuje. Ne proto, že by byla špatná, ale proto, že o interpretech nikdo neví. Budoucnost vydavatelských domů vidím v tom, že se budou snažit umělce zviditelnit, aby si lidé chtěli jejich nahrávky stahovat,“ tipuje Milan Páleš z Indies Scope.

Kdyby se skutečně podařilo „dát hudbu zadarmo a přitom ji prodat na tisíc způsobů“, možná opravdu čeká posluchače ráj a showbyznys nový začátek.

Pokud ne, hudební průmysl v dnešní podobě zmizí. Pak se budou hůře hledat finance na náročnější projekty, ale kdo bude chtít nahrávat muziku, způsob najde.

Legálně a zdarma: Kde a jak?

www.myspace.com – slavný průkopnický portál, hojně využívaný k sebepropagaci jak amatéry, tak profesionály

www.freemusic.cz – pionýrský domácí portál nabízející zdarma ke stažení tisíce MP3 začínajících i „pokročilých“ umělců, chvályhodné je zaměření na alternativní hudbu

www.indies.eu – mimořádně štědří jsou i vydavatelé Indies

Informace o možnostech legálního stahování zdarma nabízí portál http://mp3zdarma.info, magazín o MP3 www.mpx.cz a mnoho dalších.

Neváhejte prohlížet internetové stránky svých oblíbenců, které vám najde každý vyhledávač - nabídka drobnůstek ke stažení se stává běžným způsobem, jak nalákat posluchače na svůj web.

Vyhledávat MP3 k legálnímu stažení umožňuje aplikace Clickster.

26.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Zásah na setkání prezidenta Zemana s obyvateli Lipníku: policisté vtrhli do místnosti nad restaurací a muže, který zde pouštěl píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu, odvedli s tím, že se jedná o narušení veřejné akce.
4 26

Policejní prezidium: Zákrok v Lipníku byl oprávněný, hlasitost překročila zákon

Zvrat v miliardovém obchodu. Škodu Transportation má koupit PPF Petra Kellnera

Jeden z největších obchodů tohoto roku je nyní u konce. Plzeňskou Škodu Transportation podle čtyř zdrojů Hospodářských novin získá skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Informoval o tom server iHned.

AKTUALIZOVÁNO

Na mešitu v Egyptě zaútočili teroristé, zmařili životy nejméně 235 věřících

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Při pátečním útoku na Sinajském poloostrově v Egyptě zemřelo přes 235 lidí, minimálně 130 osob je zraněno. Teroristé, spekuluje se o egyptské odnoži Al-Káidy, udeřili během modlitby, odpálili trhavinu a začali střílet. Jde o nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Oblast útoku leží zcela mimo zóny turistického ruchu.

Pirát z Olomouce je ve vedení Sněmovny. Nesmím přibrat, usmívá se Pikal

/ROZHOVOR/ Místopředseda Pirátské strany Vojtěch Pikal z Olomouce byl také zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Úsek Pražského okruhu získal kladné stanovisko EIA

Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 v pátek získal kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Úsek označovaný číslem 511 by se mohl začít v roce 2020.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT