Předchozí
1 z 10
Další

Tereza Černochová: Pánev (Warner Music)

Zdroj: Youtube

Zpěvačka Tereza Černochová vydává Pánev. Jedná se o první singl z alba Slečna náročná, které vyjde v září. K písni, kterou napsala společně s Romanem Holým, přizvala Barboru Polákovou. Hostující zpěvačka přispěla také jako spoluautorka textu. „Doufám, že touto písní pobavím všechny ženy, které pro své milované muže stojí u plotny za jakýchkoli okolností a připravují různé laskominy, aby své drahé polovičky zaujaly,“ říká Černochová.

Singl doprovází videoklip, v němž pod vedením režiséra Zbyňka Raušera exceluje herec Marek Daniel. Natáčel se v restauraci Ambiente Brasileiro, kterou zpěvačka miluje. „Píseň i video jsou tak trochu šílené, poťouchlé, trhlé. Doufám, že posluchače a diváky uvolní a udělá dobrou náladu v této nelehké době,“ dodává zpěvačka. 

Tereza ČernochováTereza ČernochováZdroj: Anna Kovačič

Tublatanka: Tublatanka (Opus)

Zdroj: Youtube

Legendární slovenská rocková skupina Tublatanka vydala své debutové studiové album ve vydavatelství Opus v roce 1985. Před pár dny vyšlo znovu. Ačkoli kapela tehdy působila ješte poloprofesionálně, deska zaznamenala velký úspěch u publika a předznamenala její následující úspěšnou kariéru. Nahrávaní se zúčastnili zakladající členové Tublatanky Maťo Ďurinda, Pavol Horváth, Juraj Černý, kteří později v této sestavě nahráli i další čtyři alba.

Ďurinda nezapomněl na úsměvnou příhodu z jejich prvního focení. „Před focením na obal alba jsme si šli půjčit slovenské kroje do sídla folklorního souboru SĽUK na zámku v Rusovcích. Ale kalhoty i košile nám byly krátké, všichni tři jsme měřili kolem 186 centimetrů. A tak jsme si nakonec slovenské kroje půjčili v amatérském folklórním souboru Bezonka, kde byli vyšší chlapi,“ vzpomíná lídr kapely Maťo Ďurinda.

Vydavatelství Opus v rámci své vinylové edice postupně vydá všechna řadová alba skupiny Tublatanka v obnovených reedicích. Dvě další desky Skúsime to cez vesmír a Žeravé znamenie osudu vyjdou 14. července.

Tublatanka: TublatankaTublatanka: TublatankaZdroj: Opus

Visací zámek: Made in Strahov (Warner Music)

Zdroj: Youtube

Skupina Visací zámek vydává live 2CD/DVD Made in Strahov se záznamem loňského koncertu ke čtyřicátému výročí svého vzniku. Koncert se odehrál v areálu pražských strahovských kolejí a kapela jím zahajovala rok oslav čtyřiceti let v punku. Pomyslně se tak vrátila na místo činu, právě tam započala její čtyři dekády trvající cesta v nezměněné sestavě. V průběhu vyprodaného koncertu zazněly všechny legendární songy.

Titulová fotografie na obalu alba zachycuje první punkový pomník situovaný tamtéž. Tento monument navrhl a zpracoval výtvarník David Černý. Má připomínat proslulý kiosek, kterému se říkalo stánek U Johna Debila a pojednává se o něm v první písni prvního alba Visacího zámku.

Visací zámek: Made in StrahovVisací zámek: Made in StrahovZdroj: Warner Music

Pavel Callta: Vrásky z lásky (Universal Music)

Zdroj: Youtube

Po úspěšném letním singlu Skvělej den, který se dočkal videoklipu z New Yorku, přichází Pavel Callta s dalším rychlým a energickým trackem. Tentokrát se jmenuje poeticky Vrásky z lásky a pojednává o dlouhodobém partnerském soužití, které ač má svoje mouchy, pořád neztratilo kouzlo. Ústřední dvojici ve snímku písně ztvárnili influenceři a Pavlovi kamarádi Erik Meldik a Dominika Šťovíčková (známá jako MamaDomisha), kteří tvoří i v reálném životě pár. Pro Erika to není první setkání s hudbou Pavla Callty, zahrál si totiž už ve videoklipu Naštěstí, a to před deseti lety.

„I když někdy se trošku s*rem, láska táhne nás zpátky. I když spolu stárnem rychlejš, miluju tvý vrásky z lásky.“ Tak začíná refrén nové písně od Pavla Callty, který vystihuje význam celého singlu a interpret jej označuje za vtipný song o lásce. Autentický track plný upřímnosti a energie má opět autorsky na svědomí sám zpěvák, o produkci se postaral Ondřej Žatkuliak, o vydání Daniel Vrba, oba z Rooftop Studia.

Pavel Callta: Vrásky z láskyPavel Callta: Vrásky z láskyZdroj: Universal Music

Slza: Není to tak zlý (Universal Music)

Zdroj: Youtube

Skupina Slza vydává novou píseň Není to tak zlý. O pozitivně laděný text tracku s velmi chytlavým refrénem se postaral zpěvák Petr LexaXindlem X, hudbu složil Lexa spolu s kytaristou Lukášem Bundilem. „Po několika letech společného psaní songů s dalšími autory je to vlastně tak trochu návrat do dob desek Katarze a Holomráz, kdy písničky vznikaly přesně takto - vzal jsem kytaru, sedl si a napsal písničku,“ říká Bundil. Podle jeho slov se tím vrací do doby, kdy ještě na singlech nespolupracoval s ostatními umělci.

Režie videoklipu k písni se ujal Lexa, který se v roli režiséra a scénáristy objevuje čím dál častěji, a to nejen u tvorby Slzy. Nejnovějším singlem populární dvojice oznamuje klubové turné a také novou, v pořadí čtvrtou, desku. Na obojí se fanoušci můžou těšit už letos na podzim. 

Slza: Není to tak zlýSlza: Není to tak zlýZdroj: Universal Music

Xindl X: Cash (Universal Music)

Zdroj: Youtube

Oblíbený zpěvák, písničkář a skladatel Xindl X připravuje nové album plné zvučných jmen, tvůrčí svobody a překvapivých žánrů. Novou éru odstartoval dubnovým singlem Smíšený pocity, nyní přichází s latino-popovým songem Cash, který je o tom, jak si kupujeme věci, které nepotřebujeme, za peníze, které nemáme. Pozvánku ke spolupráci přijali mladý český rapper Earth a Puerto, přední představitel slovenského latino žánru. O videoklip se postaral zpěvák kapely Slza a příležitostný režisér Petr Lexa.

Nové desky se dočkáme příští rok, tento podzim se Xindl X chystá na turné napříč republikou a vydá vinyl svého legendárního alba Návod ke čtení manuálu. „Během života na Tenerife jsem byl hodně obklopen latino-popem, takže jsem přirozeně dostal chuť tento styl vyzkoušet, stejně tak jsem měl chuť pro tu výslednou píseň pozvat na spolupráci několik dalších umělců. Přijde mi, že to k tomuto žánru prostě patří,“ říká o singlu Cash Xindl X.

Xindl XXindl XZdroj: Prokop Steiner

Niall Horan: The Show (Universal Music)

Zdroj: Youtube

Dočkali jsme se třetího studiového alba talentovaného zpěváka a songwritera Nialla Horana. Jmenuje se The Show. Bývalý člen populární skupiny One Direction na něj lákal fanoušky už před pár měsíci titulním trackem Heaven. Nedávno přišel s další ochutnávkou, svižným, svěžím a chytlavým singlem Meltdown. Čeští fanoušci se o to víc mohou těšit na červencový festival Colours of Ostrava, kde se Niall představí se svou našlapanou koncertní show.

Niall Horan: The ShowNiall Horan: The ShowZdroj: Universal Music

Vojta Nedvěd: Maluju na nebe (Supraphon)

Zdroj: Youtube

Nositel slavného hudebního příjmení Vojta Nedvěd slaví letos třicet let na hudební scéně a vydává nové album Maluju na nebe. To přichází na svět po osmi letech od předchozího počinu Zrnka.

Jako hudebník a zpěvák je Vojta Nedvěd velmi aktivní hlavně na poli folkové a country hudby s přesahy do dalších příbuzných žánrů. Výčet hudebních formací, ve kterých participoval, je tak skutečně úctyhodný. Od prvních krůčků v seskupeních Dinosauři, rodinnou formaci Příbuzní, doprovodné kapely bratří Nedvědů a samotného Honzy Nedvěda až k Tie Break, kde se Vojta potkal s tátou Františkem Nedvědem.

A právě ten je velkou motivací pro vznik novinky Maluju na nebe. Důležitým mezníkem pro realizaci nové kolekce písniček bylo pro Vojtu seznámení s frontmanem rockového Škworu Petrem Hrdličkou, který pro album napsal většinu textů.

Vojta Nedvěd: Maluju na nebeVojta Nedvěd: Maluju na nebeZdroj: Supraphon

Martin Vajgl: Moc to neprožívej! (Supraphon)

Zdroj: Youtube

Martin Vajgl je známý jako muzikant, který za bicí soupravou prospěl mnoha kapelám, jako jsou Vltava, Čechomor, Wanastovi Vjecy a nyní již deset let Olympic. Jeho hudební talent však obsahuje i hru na další nástroje a potřebu skládání hudby i textů, které si sám i interpretuje. Jak s oblibou říká: „Nepovažuji se za zpěváka, ale spíš za vypravěče vlastních písní, což jim snad ale dodává důvěryhodnost a autenticitu.“

Po tichém debutu před pěti lety se Vajgl rozhodl oslavit blížící se padesátiny vydáním nového autorského alba Moc to neprožívej! Na desetipísňovém titulu se mísí rázné kytarové riffy, rockové prvky, rytmické experimenty i poprockové kusy, jako je například klipová skladba Jedu autem. Texty písní jsou upřímné a přirozené, přibližují Martinův pohled na různé životní výzvy.

Většinu alba si nahrál sám ve svém domácím studiu, na albu ale spolupracoval s hudebníky, jako jsou kytaristé Norbi Kovács a Ondřej Pátek.

Martin Vajgl: Moc to neprožívej!Martin Vajgl: Moc to neprožívej!Zdroj: Supraphon

Olivia Rodrigo: vampire (Universal Music)

Zdroj: Youtube

Dlouho jsme o ní neslyšeli, ale konečně je zpět. Mladičká zpěvačka Olivia Rodrigo oznámila, že 8. září vydá své druhé studiové album.

Po veleúspěšném debutu SOUR představuje desku GUTS, z níž si už nyní můžeme poslechnout singl vampire. „Byla jsem naštvaná kvůli určité situaci a šla jsme sama do studia. Sedla jsem si ke křídlu a akordy, melodie a texty se ze mě linuly samy. Skoro jako mimotělní zážitek,“ říká o prvopočátcích singlu vampire Olivia Rodrigo. „Je to píseň o zmatenosti a ublížení, původně to měla být klavírní balada. Když jsme na tom začali pracovat, vyvinula se píseň tak, že je to srdcervoucí singl, na který můžete tančit,“ dodává rodačka z Kalifornie.

Olivia Rodrigo: vampireOlivia Rodrigo: vampireZdroj: Universal Music