Letos budou mít hody hlavně pravověrní rockeři. Přijedou „Uriáši“ i „Játra“, tedy legendární britské skupiny Uriah Heep a Jethro Tull. Vrátí se Nazareth i Judas Priest (tentokrát v roli předskokanů nezmara Ozzyho Osbournea) a chybět nebudou ani Iron Maiden, Megadeth či White-snake v kombinaci se švédským fenoménem Europe.

Nové kousky starého psa. Robbie Robertson se proslavil jako lídr legendární kanadsko-americké kapely The Band
Album Robbieho Robertsona inspiroval zabiják z filmu Irčan

Dali si na čas

Koncerty v roce 2020Zdroj: Deník

Ale objeví se tu i umělci, které české publikum ještě nikdy takhle zblízka nevidělo. Třeba zpěvák romantických balad Engelbert Humperdinck, jehož jméno nás může rozesmívat, ovšem jen do chvíle, než si uvědomíme, že po celém světě prodal 140 milionů alb.

Velká očekávání jsou spjata s návštěvou kanadské superstar Céline Dion. Ta se k nám řítí po dlouhých dvanácti letech na křídlech svého aktuálního alba a turné Courage. Vstupenky na její show zmizely rychlostí blesku a totéž se dá říci o koncertu britského kytaristy a zpěváka Erika Claptona, jemuž trval návrat do pražské O2 areny „pouhých“ sedm roků.

Známý herec v nové roli

Některá ohlášená jména vzbuzují upřímnou zvědavost. Copak asi předvede oblíbený herec (a mnohem méně známý muzikant) Keifer Sutherland v komorním prostředí pražského Lucerna Music Baru? Bude to propadák, nebo překvapí? Zatím má na kontě dvě alba, v roli hudebníka se otrkává. To bluesman Seasick Steve zde představí už devátou desku.

Ani sebevětší klub by ale nemohl stačit rockové náloži, kterou hodlá přivézt newyorský rodák Lenny Kravitz. Milovník ostrých žen a riffů potrestá O2 arenu v červnu, necelý týden poté, co tu zanechají pěknou spoušť zmrtvýchvstalí Aerosmith s frontmanem Stevenem Tylerem.

Stevenova jmenovkyně Bonnie Tyler, známá svým charakteristickým chraplákem, potěší své fanoušky už na jaře ve Velkém sále Lucerny (den předtím si střihne koncert v Příbrami). O týden dříve proletí Českem Avrile Lavigne, kdysi idol puberťáků a nyní poněkud nebezpečná pětatřicítka se sklony k stylům emo, punk a grunge.

Album kapely Pink Floyd s názvem The Wall
Fenomén jménem The Wall. Legendární album kapely Pink Floyd slaví 40. výročí

Letošní rok však nabízí i pár lákadel pro náročnější posluchače. Pořadatelům festivalu Metronome se podařilo získat hvězdu první velikosti - vizionáře, který si říká Beck. Silné tvůrčí období zažívá také Australan Nick Cave, který pod vlivem tragických událostí (před čtyřmi lety nešťastně zemřel jeho patnáctiletý syn) vyprodukoval mimořádně kvalitní alba Skeleton Tree a Ghosteen. Pouhý den po Claptonově koncertu je představí naživo na pódiu O2 areny. A Caveovi příznivci mohou jásat hned dvakrát, neboť Prahu po delším čase opět zařadili do svého koncertního itineráře Einstürzende Neubauten, vedeni Nickovým dlouholetým parťákem Blixou Bargeldem. Kultovní postavy německého industriálu se u nás zastaví v květnu.