Kdo se nedívá na finálový zápas ligy amerického fotbalu NFL, tedy slavný Super Bowl, jako by ani nežil. I přes výrazný pokles zájmu diváků se tahle pravda zkraje února opět potvrdila.

Přestávková show v poločase je vždy spojena s velkým očekáváním. A po umělcích se rok co rok žádá, aby udělali nějaké gesto. Letos padla volba na kalifornskou skupinu Maroon 5 a hned nato na ni začal být vyvíjen tlak.

Poklekněte!

Roger Waters, někdejší pilíř britské rockové kapely Pink Floyd, vyzval frontmana Maroon 5 Adama Levina, aby během vystoupení na Super Bowlu poklekl, a vzdal tak hold hráči amerického fotbalu Colinu Kaepernickovi. Syn Afroameričana a matky z Kavkazu přede dvěma lety odmítl stát na hřišti za zvuků americké hymny. Místo toho si s dalšími sportovci klekl na koleno. Protestoval tak proti policejní brutalitě na Američanech, a těch černých zvlášť.

Prezident USA Donald Trump ho nazval zbabělcem a doporučil fotbalovým klubům, aby Kaepernicka a ostat-ní klečící hráče vyhodili. Colinův čin však zároveň zvedl obrovskou vlnu solidarity na jeho stranu se přidala i firma Nike s kampaní Just Do It.

Roger Waters se přihlásil ke Kaepernickovu postoji během svého loňského turné, když na pódiu poklekl s celou skupinou. Od Adama Levina v ote-vřeném dopise očekával totéž: zpěvák Maroon 5 ho však zklamal. Nejenže raději zrušil plánovanou tiskovku, ale v krátkém prohlášení se od spojení muziky s politikou distancoval.

Pro, či proti bojkotu?

Dlouholetý aktivista Roger Waters zdaleka nevede pouze tento jediný spor. Výrazně se angažuje v protiizraelském Hnutí pro Bojkot, stažení investic a sankce (BDS), které se snaží přesvědčit světové hvězdy, aby v Izraeli, který podle hnutí okupuje palestinská území, nekoncertovaly. Předloni na podzim Waters nepochybnitelná hudební legenda vystartoval na Nicka Cavea, jenž odehrál dva vyprodané koncerty v Tel Avivu. Lídr skupiny Bad Seeds mu kritiku neméně ostře vrátil.

Ještě předtím Waters svedl bitvu se členy Radiohead, kteří do Izraele zamířili v červenci 2017. A letos spolu s návrhářkou Vivienne Westwood vyzval BBC, aby zrušila svou podporu hudební soutěži Eurovision, u které je tento rok Izrael pořádající zemí.

Mariah na pranýři

A bojuje se i na jiných frontách. Popová diva Mariah Carey, o jejíž politické uvědomělosti svědčí její výrok, že by „chtěla být tak hubená jako somálské děti“, vystoupila v lednu jako vůbec první cizí zpěvačka v Saúdské Arábii.

Učinila tak navzdory naléhání aktivistů, kteří ji nabádali, aby do země, jež skandálním způsobem odstranila opozičního novináře Džamála Chášukždího, nejezdila. A když už, aby alespoň zažádala o propuštění 11 aktivistek, které tamní režim zadržuje od května 2018. Nic z toho se nestalo. Mariah v poušti sklidila velký aplaus a kola pop music se točí dál…