Britská sopranistka Sarah Brightman je zvláštní úkaz. Za poněkud bizarní stylizací do mořské víly střižené ruskou báryšňou se skrývá mimořádný talent, polyglot a umělkyně schopná pohybovat se na pomezí mnoha žánrů.

Ne náhodou Sarah při svém jevištním debutu v muzikálu Cats roku 1981 okouzlila autora tohoto díla, skladatele Andrewa Lloyda Webbera. Očarovala ho tak, že si ji nakonec i vzal. A co víc, napsal jí na tělo nesmrtelnou roli Christine Daaé v dalším ze svých muzikálových trháků, představení Fantom opery.

Vojta Dyk
Vojtěch Dyk nahrál novou desku. Chtěl jsem zase pocítit kouzlo začátku, říká

Od té doby uběhlo více než třicet let. Dnes má tato hudební rekordmanka na kontě 200 zlatých a platinových desek, o neuvěřitelné hromadě prodaných alb nemluvě. Jen desky z původní verze Fantoma opery se prodalo 40 milionů. A její duet s italským tenorem Andreou Bocellim Time To say Goodbye z roku 1996 se držel v hitparádách 14 týdnů, načež si ho koupilo 12 milionů lidí.

Do Prahy přijíždí Sarah Brightman s novým albem Hymn, na kterém opět září v úloze královny crossoveru tedy kombinace popu, rocku a klasiky od Franze Lehára až po Ennia Morriconeho.

Jazz v rytmu hiphopu

Zcela jinou podívanou slibuje vystoupení amerického pianisty Herbieho Hancocka v nově postaveném pražském centru O2 universum. Slavný jazzman, který získal ostruhy v kvintetu Milese Davise a poté se stal průkopníkem stylů fusion, jazz-funk a electro, přijíždí do Prahy už poněkolikáté. Tentokrát s sebou bere čtyřčlennou kapelu a nabízí relativně komorní zážitek ze spojení jazzových postupů s prvky hiphopu.

Hudební skladatel Vadim Petrov
Řád od Putina. Skladatel Petrov obdržel nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince

Hancock se odjakživa zajímal o moderní trendy, což kulminovalo počátkem let osmdesátých na albech Sunlight a Future Shock. Zkoumal však i jiné kultury a zůstal věrný i klasickému jazzu. V tomto duchu se nese jeho 12 let staré album River: The Joni Letters, věnované písním Joni Mitchellové. Jako teprve druhý jazzový hráč v historii za něj Hancock získal Grammy v kategorii Album roku.