Co se stalo, že se Hydrarrgyrum, kapela hrající melodic metal, vrací? O tom více řekl Deníku Zbyněk Haase, jeho kytarista i zakládající člen.

HRÁLI PŘED ACCEPT!

Co byl váš největší úspěch?
Společný koncert s kapelou Accept ve zlínské sportovní hale Březolupy. Úspěšný počin bylo i natočení klipu ke skladbě Jediná.

Proč se vracíte?
I fanoušky zajímá náš návrat, poslední rok nás ta myšlenka pronásleduje. Zlomové bylo letošní léto, kdy jsme si s Karlosem řekli: Co se „vrátit do mládí"? Ale ne klasický comeback, vždyť jsme každý vytížen svými aktivitami. Zajímá nás, jestli si nás lidi ještě pamatují.

V jakém stádiu dnes jste?
Spolu jsme na podiu nestáli přes 13 let. S bratrem Romanem jsme hudební průmysl neopustili (Aleš Brichta Project, Ina Urbanová, ex- Motorband…), Karlos a Bóřa jsou otcové od rodin. O to víc nás baví jejich nadšení, a že jejich hudební „odpočinek" nemá negativní vliv na jejich výkon. Víc si to užívají. Na koncert se chystáme od srpna, jde to líp, než jsme čekali. Zahrajeme kompletní průřez tvorbou kapely.

Chystáte i album?
Koncert je nostalgická záležitost, CD v plánu není. Ale když nás lidi přesvědčí, že je Hydrarrgyrum dál zajímá, zvážíme co dál.

Proč právě v klubu Doma?
Chtěli jsme hrát v Národním domě, s Ivanem Dostálem jsme se vždy domluvili. Ale sál i bar už je nekuřácký a my nechtěli, aby to metalové fanoušky odradilo. Klub Doma nám přišel jako dobrá volba. Je v centru, pojme dost lidí, má velký bar…Z hostů Nerrea je jasná volba, vždyť vznikla z původní Sedmé vlny, jejíž nedílnou součástí jsme já a bratr byli. S Hydrarrgyrum měla Vlna dost dvojkoncertů, s ní si dáme, já a brácha, skladbu z tehdy co hosté. Původní sestavu Los Desperados tvořili vesměs naši žáci, to oni nás k návratu naváděli. Našimi hosty budou exčlenové Hydrarrgyrum, poprvé se všichni sejdeme na jednom pódiu.

VÝZNAMNÉ OBDOBÍ

Co pro vás s bráchou Hydrarrgyrum znamená? Kdy se změní nostalgie v současnost?
Hydrarrgyrum pro nás je jedno významné životní období. Na té kapela jsme se učili hrát i skládat a jak to chodí. Vše fungovalo na bázi přátelství, ne byznysu, ten se přidával až ve finále.
Nostalgie asi nevyprchá nikdy, je to součást našeho tehdejšího života. Jakákoliv další případná budoucnost by byla úplně nová kapitola.

Uslyšíme i coververze?
Dřív se občas nějaký cover objevil, tentokrát chceme divákům připomenout ryze autorskou tvorbu.

Za kterou zahraniční kapelu byste „dali ruku do ohně"?
Já určitě za kapelu Testament, Karlos uctívá jako modlu AC/DC, co ho známe. U Bóři si nejsme jisti, ale jeho hudební vkus měl široký záběr. Podobně je to u bratra. Z metalu jsou pro něj srdeční záležitost Iron Maiden, Manowar, W.A.S.P…

Koho si dnes ceníte zde?
Současnou mladou ústeckou metalovou scénu moc zmapovanou nemáme, jestli vůbec je. Ale je tu dost vynikajících interpretů a kapel z dřívějška. Víťa Štefl a Stará škola, Točílas, Nerrea, Ayerdall, Labe, z interpretů Jarda Gabriel (Krucipüsk), Radek Šikl (Kiss forever band), Dan Hafstein (nyní Hlahol), Richard Scheufler i další. Vzpomínáme na kapely Táťuery, Sorry, Requiem Aeternam, Krystína, z mladších nás baví Idio & Idio…

NAHRÁVKY DÁL KOLUJÍ

Nabídnete na koncertě i nějakou nahrávku?
Bohužel ne, ale podepíšeme starší nahrávky, které dál mezi lidmi kolují.

Chystáte se do studia či před koncertem do rádia?
Byl jsem 2. října 2016 hostem Petra Korála v pořadu Hard and Heavy na rádiu Beat, kde jsem o akci barvitě vyprávěl.

Je pro vás důležitý Český rozhlas Sever a jeho studio?
Ve studiu Macac vzniklo naše 1. demo Dech Draka, časopis Spark ho ocenil jako demo měsíce. Na stejném místě vzniklo zlomové CD Ritual. Navíc jsme byli s Hydrarrgyrum několikrát hosty v pořadu Kroky Františka Janačíka, na rozhlas máme pěkné vzpomínky.