Hudebníci kolem herce Jiřího Macháčka jsou prostě v jednom kole. „Naše kapela ctí střídání ročních období, a tak po letním výběhu na festivalech zalézáme na podzim do nor – klubů. Tak jako každý volně žijící živočich naší zeměpisné šířky,“ říká kytarista Tomáš Polák, který se v odpovědích střídá s již zmíněným zpěvákem Jiřím Macháčkem a bubeníkem Janem Hladíkem.

Čím jste si v mezičase dobili baterky?
Polák: Já například nejraději nedělám nic.
Macháček: Ano, někteří z nás odpočívají při stolním volejbalu.
Polák: Nebo máme rádi společenské hry, jako Čínské šachy, je to různé.
Hladík: Stolní hry určitě pomáhají, ale jen některým členům, teda hlavně basistům, jak jsem si všiml. Já osobně rád měním prostředí s novými lidmi, to je nesmírně osvěžující a inspirující.

Náš trumpetista a filmový střihač Pavel Hrdlička zase nabíjí baterky prací. Letos o prázdninách strávil měsíc v Bretani stříháním nového filmu Agnieszky Holland Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Byla to pro nás skvělá příležitost zahrát si po letech s kamarádem Petrem Kužvartem, bývalým trumpetistou kapely Chinaski.

Jak daleko jste vlastně s plánovanou novou deskou?
Polák: V současné době jsme zhruba v polovině, máme napsanou stranu A.
Macháček: Nebo B, to nevíme.
Polák: To je pravda. Ale jen co rozjedeme Hyjé! Tour, začneme dělat na druhé straně.
Macháček: A na adresu konceptu alba – bude jím kvalita. Ale fakt kvalitní kvalita.

Hyjé! Tour
11. 10. Jičín – Masarykovo divadlo
12. 10. Jablonec nad Nisou – klub Woko
18. 10. Ostrava – Garage Music Club
1. 11. Velké Meziříčí – Jupiter Club
7. 11. Olomouc – S-klub
8. 11. Olomouc – S-klub
14. 11. Brno - Fléda
15. 11. Brno – Fléda
16. 11. Brno – Fléda
22. 11. Domažlice – MKS Domažlice
23. 11. Plzeň - Depo 2015
26. 11. Praha – Lucerna Music Bar
27. 11. Praha – Lucerna Music Bar
28. 11. Praha – Lucerna Music Bar

Ochutnávkou z alba je singl Hyjé! Natočili jste k němu i videoklip, který je ukázkou drezury židle. Je za touto vaší hravostí nějaký hlubší význam?
Polák: Klip je podobenstvím dvacetiletého dobrodružství kapely ve světě šoubyznysu. Jsme štvanci i pronásledovatelé sami sebe na cestě za svobodou.
Hladík: Videoklip režírovala naše kamarádka Kamilka Vondrova. Natočila pro nás už dva krásné klipy – Máma se vrací a Vlajky vlají. Cítili jsme, že písni Hyjé by slušel ženský pohled, a dopadlo to podle mě skvěle.

Tou písničkou vzdáváte poctu westernům. Co vás na nich tak bere?
Polák: Lesk smith and wessonů.
Macháček: Svistot lasa nad hlavou černého mustanga.
Polák: Ale i bělostná krajka lemující výstřih hostinské.
Macháček: Vyrostli jsme na filmech s Vinnetouem a jako chlapci jsme toužili být těmi zarostlými drsňáky nebo náčelníky Apačů.

A komu se to podařilo?
Polák: Nikomu se to nepodařilo.
Macháček: Tak o tom alespoň zpíváme.
V tuto chvíli máte za sebou dva koncerty z turné. Co jste na něm pro posluchače přichystali?
Macháček: Výběr našich nejlepších písní, okořeněný novinkami, ale i vykopávkami.
Hladík: Nemůžeme úplně prozrazovat, co bude nového, to už by nebylo žádné překvapení, ale za sebe musím říct, že jsem hrozně rád, že jsme po dlouhých letech oprášili píseň z druhé desky Tát začal sníh. Dali jsme jí úplně novou formu a hrozně nás baví.

Byli jsme u vás svědky velikonočně, vánočně, ale i ekologicky laděných tour. Je to asi výzva, přicházet s něčím novým. Nebo někdy spíš noční můra?
Polák: Je to výzva, kterou přijímáme. A pokud by se z výzvy stala noční můra, je potřeba přijmout i tu noční můru. A mít ji rád. Pak se totiž z noční můry stává výzva. A to je skvělé.
Macháček: To bych neřekl lépe.

Tradičně na závěr turné odehrajete v listopadu „troják“ v pražském Lucerna Music Baru. Není lepší udělat jednu velkou Lucernu?
Polák: LMB je náš oblíbený klub, ve kterém jsme začínali. Má skvělou atmosféru, již mimo jiné vytváří i pódium, které je tak blízko divákům, že hranice kapela-publikum je neviditelná. A tak se diváci mohou stát součástí vystoupení. To platí i obráceně, když publikum převezme iniciativu, stává se kapela divákem. A to je báječné. Proto chceme být v LMB.
Hladík: Je pravda, že hraní v klubech jako je Lucernabar, je nám nejbližší. Ale na druhou stranu už teď přemýšlíme o turné k nové desce.

Koncertů bude určitě míň a budou ve větších sálech. Bude to pro nás po letech opět zkušenost, jak obsáhnout velkou scénu, ale zároveň se pokusíme o to, aby výsledek působil pro diváky útulně a s atmosférou menších koncertů. A to není opravdu jednoduché. Tak uvidíme, jak se s tím popasujeme. Výzva to bude! Takže hyjé!