Proslavila se díky svému nezaměnitelnému sametovému hlasu. Širší veřejnosti se hned vybaví její mega hity I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me), How Will I Know či I Will Always Love You, jenž zazněl ve snímku Osobní strážce, ve kterém si zahrála po boku Kevina Costnera hlavní roli.

Od dětství zpívala v gospelových sborech. Její matka Cissy Houston začínala jako doprovodná vokalistka Elvise Presleyho a Arethy Franklin. V 60. letech vydávala svá alba a zpívala na deskách Paula Simona a Davida Bowieho. Otec Whitney se živil jako voják, ale uměl i zpívat a rád bavil okolí.

Úspěšná modelka

Kromě hudebního talentu dostala do vínku i krásu, díky níž se jako jedna z prvních Afroameričanek objevila v módním magazínu. Fotila pro Glamour i Cosmopolitan.

Největší pěveckou slávu zažívala Whitney Houston v osmdesátých a první polovině devadesátých let. Poslední roky jejího života poznamenala drogová závislost a problémy s hlasem. Nevydávala nové skladby, musela odříkat koncerty a její image negativně poznamenalo nevhodné chování na veřejnosti. I prodeje alb prudce klesaly. Bulvární tisk psal o její zálibě v užívání kokainu a marihuany i problémovém manželství. Vyšlo také najevo, že ji v útlém věku zneužívala sestřenice.

Šest Grammy

Zpěvačka vydala sedm studiových alb a získala šest cen Grammy. Celosvětově prodala na 170 milionů svých nahrávek.

Kromě nejúspěšnějšího filmu Osobní strážce si zahrála i ve snímcích Až si vydechnu, Kazatelova žena, Popelka či Záblesk slávy, které ovšem ani zdaleka nedosáhly takového úspěchu jako její debut s Costnerem.

Stala se ikonou gospelové muziky a vzorem pro řadu mladších zpěvaček, namátkou jmenujme například Christinu Aguileru nebo Mariah Carey.

Složité soukromí

Její osobní život byl velice bouřlivý. Provdala se za amerického R&B zpěváka Bobbyho Browna, se kterým měla dceru Bobbi Kristinu Brown (zemřela tři roky po své matce). S Brownem se rozvedla v roce 2007, podílel se ale ještě na jejím posledním albu Just Whitney, které vyšlo v roce 2002. Zpěvačka se tu snažila dokázat dobrou kondici, ale její hlas svědčil
o opaku.

I přes předčasný skon zůstává jednou ze zásadních zpěvaček světové popmusic.