Kytarista Buddy Guy je jednoznačně úřadující bluesový král. Muzikant, který zažil rozkvět chicagského blues na přelomu 50. a 60. let, se představí ve čtvrtek 8. listopadu ve Velkém sále pražské Lucerny.

Stylové kytary i oděvy

Koncert Buddyho Guye je i zabávnou podívanou. Tento americký bluesman patří k opravdovým elegánům a gentlemanům, což potvrzuje jeho vyladěný outfit a designově zajímavé kytary.

Španělský operní pěvec a dirigent Plácido Domingo.
Plácido Domingo bude dirigovat Mozartovy narozeniny v Praze

K jeho oblíbeným kratochvílím na současných koncertech jsou podle očitých svědků například krátké imitace hry jeho slavných kolegů, B.B. Kinga, Jimiho Hendrixe nebo Erika Claptona, pro které byl kdysi velkou inspirací.

Fanoušci se mohou těšit i na jeho legendární pódiové kousky s kytarou, jako je hraní za hlavou a za zády nebo brnkání na struny zuby či ručníkem.

Nesmí chybět ani tradiční procházka s kytarou mezi publikem během nepřetržitého hraní sóla.

Vlastní dva kluby

V Chicagu se Guy podílí na tamním hudebním životě i jinak než jako interpret. Je spolumajitel klubu Checkerboard Lounge a majitel klubu Buddy Guy's Legends.

Ve svých dvaaosmdesáti letech je držitelem mnoha ocenění. Má na kontě osm cen Grammy, nespočet Blues Music Awards, je členem Rock'n'rollové síně slávy, do které jej v roce 2005 uvedli kolegové muzikanti Eric Clapton a B. B. King.

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) předal Jarkovi Nohavicovi medaili.
Nohavica s medailí od Putina vyvolal bouřlivé reakce na sítích. Podívejte se

Pražský koncert Buddyho Guye je součástí evropské části turné k vydání desky The Blues Is Alive And Well. V Evropě Buddy Guy se svojí kapelou zahraje pouze na šesti místech, z pražské Lucerny se vrací rovnou do Spojených států. V itineráři šňůry po „starém kontinentu“ jsou zastávky v Monaku, švýcarské Basileji, na dánských festivalech ve Frederikshavnu a Nastvedu a ve francouzské metropoli Paříži.

Ve velké Lucerně mu „předskočí“ Luboš Andršt Band. Muzikantské kořeny letošního sedmdesátníka Luboše Andršta sahají až do druhé poloviny 60. let, kdy byl oporou kapely Framus Five Michala Prokopa, se kterou natočil legendární album českého rocku Město ER. V 70. letech se Andršt obrátil k moderní jazz-rockové fúzi v čele kapely Energit. Blues Band založil na začátku 80. let a v jeho čele stojí dodnes.