Ostatně šéfové britského rozhlasu si musejí dávat doopravdy pozor, vzhledem k tomu, že mají sami máslo na hlavě. Sexuální aféry Jimmyho Savila a jiných osobností BBC, jež se provalily před sedmi lety, straší veřejnost dodnes.

Neverland na prodej

V únoru promluvil v pořadu moderátorky BBC Victorie Derbyshire šestatřicetiletý Wade Robson, jeden z protagonistů zničujícího filmového dokumentu Leaving Neverland, který měl nedlouho předtím premiéru na festivalu Sundance.

Snímek prostřednictvím výpovědí údajných obětí sexuálního obtěžování detailně popisuje, co měl americký zpěvák Michael Jackson dělat s tehdejšími dětmi (dnes poněkud nevyrovnanými muži) na svém ranči Neverland.

„Zneužíval mě pokaždé, když jsem s ním v noci byl,“ řekl Robson v relaci britské novinářky. „Hladil mi penis a osahával mě po celém těle.“

Robson se s Jacksonem seznámil jako sedmiletý. Druhý z někdejších kluků, který teď promluvil, se jmenuje James Safechuck a král popu ho měl zneužívat od jeho deseti let. Trvalo to prý čtyři dlouhé roky… Samozřejmě za zcela nepochopitelného souhlasu rodičů nevědoucích, nebo schválně nechápavých? Tak či tak, skandál obřích rozměrů, který kolem hudební megastar propukl v roce 1993, se nyní vrací v celé své ošklivosti. A odhlédnuto od kvality důkazů, jež je mírně řečeno diskutabilní, je jasné, že kácení modly v tomto případě už nikdo nezabrání.

K Velké Británii se přidala rádia v Kanadě a na Novém Zélandu. Ani tam už neuslyšíte Jacksonovy hity. Výbušný dokument Leaving Neverland s chutí odvysílali na HBO a jeho (anti)hrdiny poté před kamerami vyzpovídala sama moderátorská legenda Oprah Winfrey. Samotný ranč se prodává hluboko pod cenou hlavně pryč s ním.

Pro a proti

Národní fotbalové muzeum v anglickém Manchesteru přestalo vystavovat Michaelovu sochu, která sem byla před pěti lety z podobného důvodu přemístěna ze stadionu klubu Fulham FC . Ba co víc: zlý Jackson zmizel z kres-leného seriálu Simpsonovi, kde v jedné epizodě daboval blázna, co se za něj vydává.

Členové zpěvákovy rodiny dcera Paris, bratr Jermaine a synovci TJ a Taj tvrdí, že neexistuje jediný přímý důkaz Michaelovy pedofilie. S tvůrci dokumentu se Jacksonovi dědicové soudí o sto milionů dolarů. Na Michaelovu obranu vystoupila bývalá dětská hvězda filmu Sám doma (a klipu Black Or White) Macaulay Culkin. Stevie Wonder jen vzkázal: „Ten člověk umřel. Je mrtvý!“ Proti Jacksonově kultu se naopak vyslovili zpěvačka Sia či rapper Lupe Fiasco.