Účinkovali jste teprve na prvním ročníku. Jaké jsou Tvoje celkové názory na průběh akce, na diváky, organizaci a tak podobně?
Celkově se nám festival v Holýšově hodně líbil. Jednak bylo výborné publikum a organizace festivalu byla taky skvělá. O kapely bylo výborně postaráno, a i když my nejsme moc nároční, tak určitě k celkové pohodě na festivalu přispěje, když má kapela v zákulisí dostatek nápojů, jídla, prostornou šatnu a podobně. A v tomto směru byl festival v Holýšově ukázkový.

Slyšeli jste o tomto festivalu, ještě než vás pořadatelé pozvali?
Hráli jsme zde poprvé, a před tím jsme o něm asi neslyšeli.

Když takto jezdíte po festivalech, míváte na každý z nich zvláštní přizpůsobený playlist nebo máte jeden striktně daný na celé léto?
Vycházíme z jednoho playlistu, ale pořadí písniček, nebo jejich výběr přizpůsobujeme jednak atmosféře festivalu a jednak časovým možnostem. Na každém festivalu je jiný čas vymezený pro hraní, takže od toho pak taky závisí výběr písní. Podle toho kolik je času zároveň vybíráme, kolik novinek zahrajeme. Z posledního alba Signál hrajeme většinou tři skladby. Na prvním místě samozřejmě Maturitní večírek.

Popiš mi prosím, jak rozlišuješ festivalové a koncertní publikum.
My v tom rozdíl nevidíme. Festivalové publikum je možná trochu odlišné v tom, že se na nás dívá i někdo, kdo nás nezná, přišel se na festival podívat na jinou kapelu a nás chce jenom omrknout, nebo přišel právě proto, aby viděl nové kapely, takže si s námi nezpívá texty. Ale velký rozdíl v tom není. Nakonec, s mnoha fanoušky, které vidíme na festivalu, se pak potkáme i na podzim v klubech nebo kulturních domech na našem samostatném koncertě.

S tím souvisí další otázka. Hrajete raději kluby nebo větší scény?
Nám je to jedno. Hráli jsme i miniaturní kluby, kde nebylo ani podium, takže jsme byli přímo mezi diváky a hráváme v poslední době i velké kulturní domy, kde je to opět jiné. Vždy ale záleží na lidech, oni vytvářejí atmosféru koncertu, takže to místo není zas až tolik rozhodující.

Nový klip „Maturitní večírek" není v českém rybníčku z nejtradičnějších a nejmravnějších. Jaké na něj máte ohlasy a co vás vedlo k tomu takový klip natočit? Mě osobně se tedy líbí.
Klip vzbudil velké emoce, jednak u těch, kterým se líbí a jednak u těch, pro které je už za hranicí mravnosti. I když my sami to nechápeme, protože nic pohoršujícího tam není vidět a pokud to srovnám se záběry, která jsou vysílány každý den v televizních zprávách, tak je to zcela neškodný materiál. My jsme k tomu vydali takové prohlášení, které je na našich webových stránkách, takže pokud někoho zajímá náš pohled na věc, může se tam podívat a přečíst si, co si o celé věci myslíme.

Děkujeme, že se Ti klip líbí, nám se taky líbí a myslím, že žádný zdravý a vyrovnaný člověk proti němu nemůže nic namítat.

Album „Signál" sklidilo docela dobrou kritiku. Myslíš si, že by vás to mohlo znova nakopnout na rok 2005?
Pokud se naše muzika někomu líbí, tak máme samozřejmě radost. Nejpodstatnějším kritikem pro nás ale vždy bylo a bude naše publikum a z této strany máme velmi pozitivní reakce. My bychom sice muziku dělali, i kdybychom neměli tolik fanoušků a tak dobré koncerty, ale samozřejmě je vždy lepší, když cítíš podporu od velkého počtu lidí. Dodává to sílu!

Album od alba je vyzrálejší. Je to tím, že je vyzrálejší i vaše publikum?
My děláme a vždy jsme dělali písně podle toho, co zrovna prožíváme. Když jsme měli divoké období, byly divoké i naše texty a hudba. Občas nám někdo vytýká, že už nekritizujeme tolik věci kolem nás, že už nejsme tak radikální a my mu vysvětlujeme, že náš život je zase trochu jiný, než před 5 lety, že věci vidíme více z nadhledu a takové jsou pak i naše texty. Pochopitelně tím, jak člověk poznává nové věci a má větší rozhled, mění se i jeho pohled na věci kolem a to se odráží i v našich textech. Asi jsou trochu dospělejší, ale doufám, že ne moc, protože my chceme zůstat stále puberťáky:)

Myslíš, že už se nové věci vryly fanouškům pod kůži?
Podle reakcí na koncertech určitě. Zejména zmiňovaný Maturitní večírek. Na podzim chystáme další videoklip, tak snad zaujme i ten.

Hudbou se neživíte, čili můžeš prozradit, čím se živíte, resp. jaké vykonáváte zaměstnání?
My jsme v kapele vždy oddělovali soukromí od hudby, takže informace ohledně hudby a kapely budeme rádi probírat, ale do soukromí si nikoho pouštět nechceme. Rádi bychom, aby se lidi bavili o tom, co člověk tvoří, ne o tom, jaké má zrovna na sobě ponožky či s kým ho někdo vyfotil a tak podobně.

Desky v našich podmínkách pořádně neprodává ani Metalica, televizní hitparády už taky nejsou tak úplně na pořadu dne a za koncerty se nikomu moc platit nechce. Jakou si myslíš, že mají současné začínající kapely pozici na stratu?
Nechtěl bych být dnes začínající kapelou. Dnes v podstatě nemáš kde muziku propagovat. Ale trochu vidím problém i na straně začínajících kape a jejich neskromnosti. Jsou odkojené MTV a dalšími zahraničními kanály, takže taková začínající kapela hned jakmile udělá první tři písničky, už natočí videoklip, nafotí promo fotky, hned má managera. Pak zjistí, že to nejde tak rychle, jak by chtěli, a rozpadne se. My jsme na začátku jezdili na koncerty zadarmo a platili jsme si benzín z vlastního. Nevím, jestli by dnes tohle někdo bral. Ale nám šlo o muziku, ne o to být známí.

Chystáte se v brzké době opět někam na Plzeňsko?
Určitě, na podzim přímo do Plzně a budeme i v širším okolí. Doporučím podívat se na začátku září na náš web, všechny chystané koncerty se tam objeví.

Aleš Malár