V polovině března se do západočeské metropole sjíždějí desítky muzikantů, kteří jsou zvědaví, zda jim jejich fanoušci poslali hlas a zda těch hlasů bylo dost. O tom, kdo uspěl v roce 2014, se rozhoduje právě nyní. Na to jak hlasovat a jaké bude letošní slavnostní vyhlášení, odpovídá ředitel cen Žebřík Jarda Hudec.

Co je v anketě Žebřík nejak-tuálnější teď v únoru?
Jako každý rok je 1. únor dnem, kdy jsou oznámeny nominace, které vyplynuly z lednového hlasování. Teď se bude až do konce února hlasovat na www.anketazebrik.cz pro pět nominovaných v každé z deseti kategorií. Nejvíc nominací – tři – získali celkem podle očekávaní Aneta Langerová a Tomáš Klus. Kandidátů na konečný úspěch je ale celá řada. (Pozn. redakce: kompletní nominace uvádíme v tabulce.)

A co těmto nominacím říkáte vy, překvapilo vás něco?
Možná mě trochu překvapilo, kolik kapel a zpěváků se mezi nominované dostalo, je jich více než dvacet. Ale podobné to vlastně bylo už i loni. A je to dobře, aspoň to bude napínavější.

A až budou hlasy sečteny, dojde v pátek 13. března k slavnostnímu vyhlášení výsledků. Už bylo oznámeno, že se bude konat v areálu DEPO 2015. Jde o bývalé depo plzeňské městské hromadné dopravy. Žebřík bude první velkou hudební akcí, která se v něm bude konat. Jak vyhovuje vašim požadavkům?
Aby splňovala naše kritéria a akce byla po všech stránkách perfektní, je třeba tam udělat ještě několik úprav. Provozovatelem centra DEPO 2015 je společnost Plzeň 2015, která je současně spoluorganizátorem Žebříku. Úspěšné uvedení centra DEPO 2015 do provozu je tedy naším společným zájmem. Po letech, kdy se finále Žebříku konalo v hotelu a na univerzitě, to bude zase něco jiného. Industriální a holé prostředí bývalého depa nám dává možnost areál zajímavě naaranžovat a zapojit do zatraktivnění interiéru i různé umělce. Akce se bude odehrávat ve dvou halách a ještě využijeme části třetí budovy pro VIP lounge. Co je ale nejdůležitější, konečně se po čtyřech letech Žebřík vrací do centra města. DEPO 2015 je v Presslově ulici, tedy jen pár minut od Americké třídy, po cestě k zimnímu stadionu.

Slavnostní vyhlášení se v posledních letech často stěhovalo, nevadí vám to jako organizátorům?
Je to spíš nevýhoda, ale to se stává, někdy dokonce záměrně, i u jiných podobných akcí. Svědčí to mimo jiné o tom, že v Plzni chybí větší koncertní hala nebo multifunkční kulturní prostor. Snad se jím stane DEPO 2015.

A myslíte, že tam Žebřík vydrží?
Uvidíme, nezáleží to jen na nás.

A kdo v DEPU 2015 letos druhý březnový pátek vystoupí?
Největší pozornost zřejmě budí Richard Müller, který přiveze svou skvělou kapelu a výběr největších hitů. Aneta Langerová zase naživo představí skvělou novou desku Na Radosti, ale i ona bude hrát své nejznámější písničky. Těšíme se i na Ondřeje Brzobohatého, který slaví úspěch s albem Identity, dále na Vypsanou fixu, jež v Plzni završí oslavy dvacátých narozenin, a na slovenské punkrockery Inekafe – pro ty to bude jediná západočeská zastávka na jejich mezinárodní šňůře.

Jak je to se vstupenkami?
Vstupenky jsou stejně jako v předchozích letech za cenu 390 Kč a VIP pass stojí 990 Kč a obsahuje vstup na akci s přístupem do VIP lounge, bezplatnou konzumaci piva, vína a nealkoholických nápojů, vstup na after party s hvězdami Žebříku a parking v areálu. Teď běží valentýnská akce – při koupi dvou vstupenek nebo VIPek lze získat druhý lístek o třetinu levněji. Předprodej běží ve všech běžných sítích, jejich seznam a další info je na http://www.ireport.cz/akce/19748-hudebni-ceny-zebrik.html.

Jaké máte praktické rady pro ty, kdo se na Žebřík vypraví?
Začátek je v 19 hodin. Vyplatí se přijít včas. Jako první zřejmě vystoupí Ondra Brzobohatý, ale nevylučujeme, že ještě před ním předvedeme nějaké překvapení. Aktuality budou přibývat a zájemci je najdou na www.anketazebrik.cz a www.facebook.com/anketazebrik.

Jestli se nemýlím, tak letos se Žebřík koná potřiadvacáté, čím si vysvětlujete, že tato anketa, jejíž vyhlášení se ani nekoná v Praze, takhle dlouho vydržela?
Asi nás to pořád baví a máme pocit, že to má smysl. Nový impuls také vnesl do Žebříku Tomáš Hanák, který se podílí i na scénáři večera. Letos bude moderovat už popáté.

Nominace Žebřík 2014

Z lednového hlasování fanoušků v anketě Žebřík 2014 Bacardi Music Awards vyplynulo, že nejvíce nominací získali Aneta Langerová a Tomáš Klus. V obou případech za svá loňská alba, za úspěšné skladby a byli nominováni i v kategorii zpěváků.

ŽEBŘÍK 2014 BACARDI MUSIC AWARDS
KOMPLETNÍ NOMINACE:

SKUPINA: Chinaski, Kryštof, Lucie, Mandrage, Vypsaná fixa

ALBUM: Čecháček Made – Xindl X, Krásný smutný den – Vypsaná fixa, Na Radosti – Aneta Langerová, Proměnamě – Tomáš Klus, V hodině smrti – Lenka Dusilová & Baromantika

SKLADBA: Lhůta záruční – Slza, Napojen – Tomáš Klus, Tráva – Aneta Langerová, V blbým věku – Xindl X, Zakázané uvolnění – Michal Hrůza

VIDEOKLIP: Always June – Lake Malawi, Já to říkal – PSH, Nad Berlínem – Imodium, Náš Hood – Marpo, Těžký váhy – Ben Cristovao & Cavalier

ZPĚVÁK: David Koller, Michal Hrůza, Ondřej Brzobohatý, Tomáš Klus, Vojtěch Dyk

ZPĚVAČKA: Aneta Langerová, Celeste Buckingham, Ewa Farna, Jana Kirschner, Lenka Dusilová

OBJEV: Jelen, Kyanid, Mother's Angels, Slza, Voxel

AKCE: Colours of Ostrava, Hrady.cz, Kryštof kemp, Rock for People, Trnkobraní

FILM: Fair play, Hodinový manžel, Magický hlas rebelky, Pohádkář, Tři bratři

PRŮSER: Český slavík, Miloš Zeman, Řežník, smrt Ivety Bartošové, smrt Petra Hapky

Hlasovací formulář je možné vyplnit na webu www.anketazebrik.cz, kde také zájemci najdou více informací o historii této hudební ankety či výsledky a fotografie z minulých let. Hlasovat je možné i prostřednictvím SMS zprávy na číslo 9001109.

Slavnostní vyhlášení cen Žebřík 2014 Bacardi music awards proběhne 13. března 2015 od 19 hodin v kulturním centru DEPO 2015 v Plzni za účasti všech nominovaných, z nichž tři nejlepší v každé kategorii obdrží originální sošky z dílny renomovaného sochaře Václava Česáka.

Organizátory již 23. ročníku ankety Žebřík jsou magazín iREPORT a společnost Plzeň 2015. Generální partnerem je značka Bacardi. Záštitu nad akcí převzali ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr vnitra Milan Chovanec, primátor Plzně Martin Zrzavecký a náměstek primátora Plzně Martin Baxa.