Jarek Nohavica se narodil 7. června roku 1953 v Ostravě. A ve stejný den, jen o sedmdesát let později, odstartuje předprodej jeho letních koncertů.

Na konci druhého prázdninového měsíce (21., 22. a 23. srpna) vystoupí v rámci Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží v Praze. V sobotu 19. srpna vystoupí také v zahradách lednického zámku, a to v rámci festivalu Hvězdný víkend v Lednici. Jeho zdejší vystoupení už je ale beznadějně vyprodáno.

Jaromír Nohavica vystudoval nejprve střední školu v Ostravě, následně pak střední knihovnickou v Brně. Než se od roku 1981 začal živit jako umělec na volné noze, vystřídal několik zaměstnání. Pracoval například také jako dělník a knihovník. Ačkoliv první píseň složil již v osmi letech, poprvé vystoupil před veřejností s vlastním repertoárem až v březnu 1982 na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě.

To ho záhy katapultovalo mezi českou folkovou špičku.

Mezi nejoblíbenějšími muzikanty 

Na národním finále Porty 83 vyhrál anketu diváků o nejvýraznější osobnost, kdy zaujal svou písní Pánové nahoře. Ta ale, stejně jako jeho další texty, vadila tehdejším cenzorům a přišly první zákazy. Vše vyvrcholilo v roce 1985, kdy byl sice na Portu pozván, ale nemohl vystoupit a musel opustit Plzeň. Prvního profilového alba se tak Jarek Nohavica dočkal až v roce 1988. Pojmenoval ho Darmoděj.

Jaromír Nohavica patří dlouhá léta mezi naše nejoblíbenější muzikanty. Tři roky před sedmdesátkou, v roce 2020, natočil intimní a vážné album, s nímž se mohou ztotožnit nejen jeho věrní fanoušci, ale i ti, kteří sdílejí opačné názory na svět než on. Nese název Máma mi na krk dala klíč a během několika dní se tehdy stalo nejprodávanější deskou u nás.

Oblíbený ostravský bard svými písněmi zkrátka dokáže oslovit masy lidí. Umí potěšit, dojmout, rozesmát, pohladit, šířit pohodu i povzbuzení. 

Nejsledovanější videa Jarka Nohavici na YouTube: 

Mně snad jebne

| Video: Youtube

U nás na severu

| Video: Youtube

Kříž svůj neseme (duet s Peterem Cmorikem)

| Video: Youtube

Malé české blues aneb Doprdelepráce

| Video: Youtube

Mě snad jebne 2

| Video: Youtube

Krteček a zajíček

| Video: Youtube

Ostravo

| Video: Youtube